Follow us

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 88-83: Νίκη με Πίτερς, Φαλ και… άγχος

Άλεκ Πίτερς και Μουσταφά Φαλ έκαναν πράγματα και θαύματα και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-83 του Ερυθρού Αστέρα για να πάει στο 5-4.

Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλο βράδυ τους Πίτερς (28π.) και Φαλ (14π., 14ρ.), όμως αν και προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, χρειάστηκε να αγχωθεί αρκετά για να κάμψει την αντίσταση (88-83) του Ερυθρού Αστέρα και να κάνει το 2/2 στη "διαβολοβδομάδα" της Euroleague.

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Αστέρας ένιωσε πολύ άνετα στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα, επέβαλε τον ρυθμό του και έδειξε να "καθαρίζει" εύκολα το ματς, αφού τέσσερα λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε 78-63, όμως δεν ήταν ακριβώς έτσι.

Οι Πειραιώτες χαλάρωσαν αρκετά στην άμυνα και έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους (86-83), βάζοντας μεγάλα σουτ. Έστω και με άγχος, ωστόσο, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση των Σέρβων και πανηγύρισε την 5η φετινή του νίκη στη διοργάνωση, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη "διαβολοβδομάδα".

Σπουδαίο βράδυ για τον Άλεκ Πίτερς, που έκανε προσωπικό ρεκόρ στο σκοράρισμα στη Euroleauge με 28 πόντους (5/7 διπ., 4/8 τρ., 6/6 βολ.), συκλονιστική εμφάνιση από τον Μουσταφά Φαλ με γεμάτο νταμπλ – νταμπλ (14π., 14ρ., 3 ασ.). Μεγάλο δεύτερο ημίχρονο από τον Κώστα Παπανικολάου σε άμυνα και επίθεση (11π., 5 ριμπ., 5 ασ.), στους 15 πόντους σταμάτησε ο Αϊζάια Κάνααν.

Από την άλλη πλευρά, ο Νέντοβιτς έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού με 26 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Τεόντοσιτς μέτρησε 15 πόντους και 4 ασίστ.

Με λάθη και χωρίς καθόλου ρυθμό στην άμυνα του ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στον Αστέρα να νιώσει πολύ άνετα. Ο Νέντοβιτς ήταν πολύ ορεξάτος και αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην αντίπαλη άμυνα με 11 πόντους στα πρώτα έξι λεπτά, με τους Σέρβους να προηγούνται 15-10. Η αντίδραση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άργησε να έρθει. Λίγο ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και αμέσως βρήκαν εύκολους πόντους και στην απέναντι πλευρά του γηπέδου με Φαλ, Πίτερς και Κάνααν, απαντώντας με επιμέρους 10-3 (20-18), όμως δεν είχαν διάρκεια και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω στο σκορ (20-23).

Επιστροφή από το -8 με "όπλο" την άμυνα

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο στη δεύτερη περίοδο, με τον Τεόντοσιτς (8π.) να παίρνει τη… μπαγκέτα από τον Νέντοβιτς (14π.) στο σκοράρισμα και τον Αστέρα να ξεφεύγει ακόμη και με διαφορά 8 πόντων (31-39), βάζοντας για πρώτη φορά πίεση στον αντίπαλο. Το "καμπανάκι" ήχησε δυνατά στα αυτιά των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και η αντίδραση τους ήταν άμεση. Με "όπλο" την άμυνα, οι Πειραιώτες ανέκοψαν σε πρώτη φάση τον ρυθμό του Αστέρα και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Φαλ (12π., 7ριμπ.), Πίτερς (12π.), Λαρεντζάκη (7π.), απάντησαν με σερί 10-0, για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (41-39). Το πιο σημαντικό για τον Ολυμπιακό, ωστόσο, ήταν πως ίσως για πρώτη φορά έδειχνε να βρίσκει ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια από θέση οδηγού (45-44).

Ολυμπιακός

Σούπερ άμυνα και διψήφια διαφορά

Τελείως διαφορετική ήταν η εκκίνηση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, αφού έβγαλε πολύ περισσότερη ενέργεια στην άμυνα του. Χαρακτηριστικό είναι πως σε set παιχνίδι, οι Πειραιώτες κράτησαν τον Αστέρα στο μηδέν για περισσότερα από επτά αγωνιστικά λεπτά. Την ίδια στιγμή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν ότι πετούσε… φωτιές στην επίθεση, αλλά έβρισκε σταθερά λύσεις από Πίτερς και Κάνααν, κάτι που ήταν αρκετό για να ξεφύγει για πρώτη με διψήφια διαφορά (57-47). Οι Σέρβοι επιχείρησαν να βρουν λύσεις απέναντι στην εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού με μακρινά σουτ, όμως και ο Νέντοβιτς και ο Τεόντοσιτς έδειχναν να έχουν βγει εκτός ρυθμού. Ως εκ τούτου το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Πειραιώτες στο +11 (64-53).

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τέταρτη περίοδο αποφασισμένος να "καθαρίσει" γρήγορα το ματς και με μπροστάρη τον Πίτερς έκανε σε μεγάλο βαθμό τη δουλειά, αφού προηγήθηκε 78-63, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Όλα έδειχναν πως με βάση την εικόνα του ματς, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, όμως δεν έγινε ακριβώς έτσι. Οι Πειραιώτες έκλεισαν τον… διακόπτη στην άμυνα και… έβαλαν τον Αστέρα στο ματς. Οι Σέρβοι με διαδοχικά τρίποντα από Ντος Σάντος και Νέντοβιτς απάντησαν με επιμέρους 12-2 και μείωσαν σε 80-75, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει, ο Αστέρας ήταν αναγκασμένος να σταματήσει το χρονόμετρο, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στις βολές. Εκεί, οι Πειραιώτες αποδείχθηκαν ψύχραιμοι και παρά την προσπάθεια των Τεόντοσιτς και Νέντοβιτς, διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους (88-83).

Ολυμπιακός

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)

ΠΗΓΗ: Novasports.gr

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ "16" 23 Φεβ 2024 | 14:46

Europa Conference League: Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ – Με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ο ΠΑΟΚ την Ντινάμο Ζάγκρεμπ για το europa league league.

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ 23 Φεβ 2024 | 00:07

Φερεντσβάρος-Ολυμπιακός 0-1: Μέγας και κυρίαρχος, πήρε σπουδαία πρόκριση στους "16" του Conference League

Σκόρερ και πάλι ο Ελ Κααμπί, όπως και στο πρώτο ματς, με πέναλτι στο 45΄, με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ.

SUPERLEAGUE 22 Φεβ 2024 | 18:34

Ξεκίνησαν οι καμπάνες από τη ΔΕΑΒ: Λουκέτο στη Τούμπα για ένα ματς- Τι είπε ο 23χρονος οπλίτης που πέταξε την κροτίδα

Οι στρατιωτικοί δικαστές τού επέβαλαν απαγόρευση εισόδου στους ποδοσφαιρικούς αγώνες του ΠΑΟΚ για 3 χρόνια και όσο αγωνίζεται η ομάδα θα πρέπει να δίνει το "παρών" σε αστυνομικό τμήμα.

ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΒΙΑ 20 Φεβ 2024 | 18:35

Χειροπέδες σε οπαδό του ΠΑΟΚ που πέταξε κροτίδα με τον Ολυμπιακό- Τον "τσίμπησαν" οι κάμερες

Ο 23χρονος υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία και για αυτό, αμέσως μετά τη σύλληψή του οι αστυνομικοί τον παρέδωσαν στην αρμόδια υπηρεσία του στρατού.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ ΣΚΟΥΝΤΗ 20 Φεβ 2024 | 12:34

Ο Νίκος Ανδρουλάκης για τον γιο του που παίζει στον Ολυμπιακό: Παραστράτησε αθλητικά, ελπίζω όχι και... πολιτικά

Ο γιος του Νίκου Ανδρουλάκη, Μαρίνος, παίζει μπάλα στον Ολυμπιακό και ο πατέρας του εξέφρασε το... παράπονό του.

12ΟΣ ΤΙΤΛΟΣ 19 Φεβ 2024 | 00:06

Η απονομή της κούπας στον Ολυμπιακό [Βίντεο, εικόνες]

Ο Ολυμπιακος κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος για 12η φορά στην ιστορία του, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό.

ΜΠΗΚΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ 18 Φεβ 2024 | 22:42

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-4 και το πρωτάθλημα πήρε "φωτιά"

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος θριαμβευτής στην Τούμπα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 4-1.

ΓΙΑ 3Η ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ 18 Φεβ 2024 | 21:07

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 58-69: Ερυθρόλευκος θρίαμβος στον τελικό - Κυπελλούχος Ελλάδας για 12η φορά

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 58-69 του Παναθηναίκού στον τελικό κυπέλλου στο μπάσκετ.

CONFERENCE LEAGUE 15 Φεβ 2024 | 22:02

Ολυμπιακός- Φερεντσβάρος 1-0: Ελ Κααμπί μαγικός τον οδηγεί στους "16" - Αλλαγμένος με Μεντιλίμπαρ

Ο Ελ Κααμπί με γκολ στο 83' έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα πρόκρισης.

Γ. ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ 15 Φεβ 2024 | 20:26

Άνοιξαν τα γήπεδα με νέα μέτρα για τους Έλληνες, αλλά για τους ξένους; - Φωτοβολίδα από τους Ούγγρους στο Καραϊσκάκη

Οι Ούγγροι φιλοξενούμενοι... ξεγλίστρησαν από τα νέα μέτρα και όχι απλά πέρασαν στις εξέδρες καπνογόνα και φωτοβολίδες, αλλά εκτόξευσαν και προς τους φίλους του Ολυμπιακού.

SUPER LEAGUE 10 Φεβ 2024 | 19:35

Ξέσπασε στον ΟΦΗ με "τεσσάρα" ο Ολυμπιακός

Ο αγώνας διεξήχθη υπό το βλέμμα του νέου προπονητή του Ολυμπιακού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

EUROLEAGUE 08 Φεβ 2024 | 23:46

Βαλένθια-Ολυμπιακός 65-78: Της ήπιε το αίμα για την 8η σερί νίκη στη "Φοντέτα"

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να καλύψει το -7 της ήττας στο ΣΕΦ και έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τη Βαλένθια στο φινάλε της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ 08 Φεβ 2024 | 15:26

Ολυμπιακός: Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είναι ο νέος προπονητής του - Ποιος είναι ο Βάσκος που πήρε το Europa League

Όλα δείχνουν ότι ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είναι ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού.