Ο Ολυμπιακός έτοιμος να μάθει τον αντίπαλο του στο Europa League.
Στον δρόμο των «ερυθρολεύκων» (θα μπουν ως ανίσχυροι στην κληρωτίδα) από το γκρουπ των 16 ισχυρών, είναι πολύ πιθανό να προκύψει και ως αντίπαλος και μια εκ των τεσσάρων «καλύτερων τρίτων» που τερμάτισαν στους ομίλους του Champions League.
Συγκεκριμένα πρόκειται για μία εκ των Aγιαξ (3ος πίσω Βαλένθια και Τσέλσι), Σάλτσμπουργκ (3η πίσω από Λίβερπουλ και Νάπολι), Ίντερ (3η πίσω από Μπαρτσελόνα και Ντόρτμουντ) και Μπενφίκα (3η πίσω από Λειψία και Λυών).
Από εκεί και πέρα υπάρχουν και οι υποψήφιοι αντίπαλοι που προκύπτουν από το Europa League. Τα παιχνίδια της επόμενης φάσης θα είναι 20 και 27 Φλεβάρη και η αμέσως επόμενη κλήρωση στις 28 του συγκεκριμένου μήνα.
Οι πιθανοί αντίπαλοι
Ειδικότερα οι πιθανοί αντίπαλοι των Πειραιωτών ενόψει της κλήρωσης της 16ης Δεκεμβρίου (13.00 έναρξη κλήρωσης Champions League με τηλεοπτική κάλυψη από COSMOTE SPORTS TV 1 και έναρξη για Europa στις 14.00):
- Άγιαξ
- Σάλτσμπουργκ
- Ίντερ
- Μπενφίκα
- Σεβίλλη
- Μάλμε
- Βασιλεία
- Λίντσερ
- Σέλτικ
- Άρσεναλ
- Εσπανιόλ
- Γιουνάιτεντ
- Μπράγκα
- Γάνδη
- Μπασακσεχίρ
- Πόρτο
Οι υποψήφιοι αντίπαλοι από το Champions League:
- 5ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ
- 6ος: Ίντερ
- 7ος: Μπενφίκα
- 8ος: Άγιαξ
Υποψήφιοι από το Europa:
- 1ος όμιλος: Σεβίλλη
- 2ος: Μάλμε
- 3ος: Βασιλεία
- 4ος: Λίντσερ
- 5ος: Σέλτικ
- 6ος: Άρσεναλ
- 7ος: Πόρτο
- 8ος: Εσπανιόλ
- 9ος: Γάνδη
- 10ος: Μπασακσεχίρ
- 11ος: Μπράγκα
- 12ος: Γιουνάιτεντ
Europa League: Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής
1ος Όμιλος
- ΑΠΟΕΛ – Σεβίλλη 1-0
- Καραμπάχ – Ντουντελάνζ 1-1
2ος Όμιλος
- Κοπεγχάγη – Μάλμε 0-1
- Ντιναμό Κιέβου – Λουγκάνο 1-1
3ος Όμιλος
- Βασιλεία – Τραμπζονσπόρ 2-0
- Χετάφε – Κράσνονταρ 3-0
4ος Όμιλος
- ΛΑΣΚ Λίντσερ – Σπόρτινγκ Λ.3-0
- Αϊντχόφεν – Ρόζενμποργκ 1-1
5ος Όμιλος
- Κλουζ – Σέλτικ 2-0
- Ρεν – Λάτσιο 2-0
6ος ‘Ομιλος
- Σταντάρ Λιέγης – Άρσεναλ 2-2
- Άιντραχτ Φρ. – Γκιμαράες 2-3
7ος Όμιλος
- Ρέιντζερς – Γιουνγκ Μπόις 1-1
- Πόρτο – Φέγενορντ 3-2
8ος Όμιλος
- Εσπανιόλ – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0-1
- Λουντογκόρετς–Φερεντσβάρος 1-1
9ος Όμιλος
- Βόλφσμπουργκ – Σεντ Ετιέν 1-0
- Γάνδη – Ολεξάντριγια 2-1
10ος Όμιλος
- Γκλάντμπαχ – Μπασακσεχίρ 1-2
- Ρόμα – Βόλφσμπεργκ 2-2
11ος Όμιλος
- Γουλβς – Μπεσίκτας 4-0
- Σλόβαν Μπρατ. – Μπράγκα 2-4
12ος Όμιλος
- Μάντσεστερ Γ. – ΑΖ Αλκμάαρ 4-0
- Παρτιζάν – Αστάνα 4-1
Europa League: Οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση
- 1ος όμιλος: Σεβίλλη, ΑΠΟΕΛ
- 2ος όμιλος: Μάλμε, Κοπεγχάγη
- 3ος όμιλος: Βασιλεία, Χετάφε
- 4ος όμιλος: ΛΑΣΚ, Σπόρτινγκ
- 5ος όμιλος: Σέλτικ, Κλουζ
- 6ος όμιλος: Αρσεναλ, Αϊντραχτ Φρ.
- 7ος όμιλος: Πόρτο, Ρέιντζερς
- 8ος όμιλος: Εσπανιόλ, Λουντογκόρετς
- 9ος όμιλος: Γάνδη, Βόλφσμπουργκ
- 10ος όμιλος: Μπασακσεχίρ, Ρόμα
- 11ος όμιλος: Μπράγκα, Γουλβς
- 12ος όμιλος: Μάντσεστερ Γ., Αλκμάαρ
Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις
Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για ό,τι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα και τον Κόσμο στο thetoc.gr