"Θρίλερ" στο Roland Garros: Τσιτσιπάς - Τζόκοβιτς στο 2-2 - Στο πέμπτο σετ κρίνεται ο τελικός [συνεχής ενημέρωση]

Ραντεβού με την ιστορία έχει αυτή την ώρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο χωμάτινο τερέν του πιό φημισμένου Γκραν Σλαμ, του Roland Garros-Τα σετ: 6-7, 2-6, 6-3,

Ραντεβού με την ιστορία έχει αυτή την ώρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο χωμάτινο τερέν του πιό φημισμένου Γκραν Σλαμ, του Roland Garros, όπου ο Ελληνας τενίστας και Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη θέλει να βγει νικητής στον τελικό απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο τελικός όπως εξελίσσεται ο αγώνας θα κριθεί στο πέμπτο σετ.

Η αντεπίθεση του Νόβακ Τζόκοβιτς- μετά το εις βάρος του 2-0 στον τελικό του Roland Garros με τον Τσιτσιπά- συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, με τον Σέρβο να επικρατεί με 6-2 και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πήρε το πρώτο του σετ μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς αντέδρασε ύστερα από το αρχικό 2-0 και στο τρίτο σετ του τελικού του Roland Garros επικράτησε με 6-3 του Στέφανου Τσιτσιπά και μείωσε αρχικά σε 2-1 στα σετ του τελικού. Μετά πήρε και το 4ο σετ και ο αγώνα έγινε πραγματικό θρίλερ.

Ενα σπουδαίο ματς από δυο εξαιρετικούς παίκτες που κυριαρχεί η ψυχολογία και η δύναμη.

Ο ιστορικός αγώνας ξεκίνησε με λάθη και από τις δύο πλευρές ωστόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα με τους δύο αντιπάλους στο 7-6 στα γκέιμ. Μια εξαιρετική μάχη με δύο άρτια συγκεντρωμένους παίκτες που υπερασπίζονται το σερβίς τους. Τα χειροκροτήματα και οι επευφημίες από τους φιλάθλους είναι συγκλονιστικά με τον Στέφανο Τσιτσιπά αποφασισμένο να διεκδικήσει το τρόπαιο.

Ενδεικτικό του πόσο δυναμικό είναι το παιχνίδι ο Νόβακ Τζόκοβιτς στην προσπάθειά του να βγάλει το ντροπ σοτ του Στέφανου Τσιτσιπά έπεσε χωρίς ωστόσο να τραυματιστεί.

Αλλος ένας πόντος που ξεσήκωσε τους φιλάθλους όταν έγινε το 5-4 με εκπληκτικό τον Τσιτσιπά.

Ηδη ο αγώνας μετρά 45 λεπτά και ο Τζόκοβιτς με μεγάλο αγώνα παρά το σετ πόιντ του Στέφανου Τσιτσιπά έκανε το 5-5.

Φοβερό το φίλαθλο κοινό φωνάζει το όνομα του Τσιτσιπά μετά την δική του πτώση ύστερα από τον πόντο που κέρδισε έναντι του Τζόκοβιτς.

Περίπου 5.000 φίλοι του τένις, βρίσκονται στις εξέδρες του "Φιλίπ Σατριέ", για να παρακολουθήσουν τον αγώνα, που αναμένεται συγκλονιστικός και με πλούσιο θέαμα.

Η προϊστορία των αναμετρήσεων Τσιτσιπά - Τζόκοβιτς

Στο παρελθόν, οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί επτά φορές, με τον Τζόκοβιτς να μετρά πέντε νίκες.

Ο "Νόλε" επικράτησε του Ελληνα πρωταθλητή στην Ρώμη (2021, 4-6, 7-5, 7-5), στο περυσινό Ρολάν Γκαρός (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1), στο Ντουμπάϊ (2020, 6-3, 6-4), στο Masters 1000 της γαλλικής πρωτεύουσας (2019, 6-1, 6-2) και στο Masters 1000 της Μαδρίτης (2019, 6-3, 6-4), ενώ ο Τσιτσιπάς, νίκησε στο Masters 1000 του Καναδά (2018, 6-3, 6-7(5), 6-3) και στο Masters 1000 της Σανγκάης (2019, 3-6, 7-5, 6-3).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΔΥΜΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΑΜΠΛΟ 27 Ιουλ 2021 | 08:15

Ολυμπιακοί αγώνες -Τένις: Κόντρα σε καναδικό δίδυμο οι Σάκκαρη και Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστούν και στο μεικτό διπλό των Ολυμπιακών Αγώνων.

ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΡΤ 27 Ιουλ 2021 | 07:30

Οι πρώτες δηλώσεις του Στέφανου Τσιτσιπά: Μεγάλη τιμή που μπορώ να εκπροσωπώ τα ελληνικά χρώματα [βίντεο]

Οι δηλώσεις του Στέφανου Τσιτσιπά μετά την πρόκριση του στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις.

ΜΕΣΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ 27 Ιουλ 2021 | 06:53

Ολυμπιακοί Αγώνες - Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας τενίστας διέλυσε τον Αμερικανό και προκρίθηκε στους "16" [βίντεο]

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Φράνσις Τιαφόε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) και πήρε εύκολα την πρόκριση για τους "16".

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 25 Ιουλ 2021 | 13:41

Ολυμπιακοί αγώνες: Ζορίστηκε αλλά προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ τον Φίλιπ Κολσράιμπερ, στον πρώτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά

ΤΟΚΙΟ 2020 25 Ιουλ 2021 | 08:58

Ολυμπιακοί Αγώνες: Εκτη η Αννα Κορακάκη στον τελικό των δέκα μέτρων - "Είχα δυο χρόνια να κάνω τελικό" [Βίντεο]

Η Άννα Κορακάκη κατέλαβε την έκτη θέση στον τελικό των δέκα μέτρων με αεροβόλο πιστόλι

ΤΟΚΙΟ 2020 24 Ιουλ 2021 | 13:26

Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη της Σάκκαρη στην πρεμιέρα - "Κάθε αγώνας θα είναι μια μάχη"

Δεν υπάρχει εύκολη αντίπαλος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, τόνισε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις μετά την πρόκρισή της στον δεύτερο γύρο.

ΠΡΟΠΟΝΕΙΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΥΤΟ ΗΛΙΟ 20 Ιουλ 2021 | 13:49

Μαρία Σάκκαρη: Η σκληρή προπόνηση στο Costa Navarino λίγο πριν φύγει για Τόκιο [βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη, η οποία σε λίγες μέρες θα λάβει για πρώτη φορά μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, έδειξε ένα πλάνο από την σκληρή προπόνηση που κάνει,

ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 16 Ιουλ 2021 | 21:18

Ήττα για Τσιτσιπά στα προημιτελικά του τουρνουά στο Αμβούργο

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά κερδίζοντας τα πρώτα πέντε γκέιμ του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε τελικά από τον Φίλιπ Κραϊνοβιτς

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ 13 Ιουλ 2021 | 20:40

Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων ο Φέντερερ - Τα μεγάλα ονόματα που θα απουσιάζουν

Ο Ρότζερ Φέντερερ έσβησε το όνομά του από τη λίστα του Ολυμπιακού Τουρνουά Τένις του Τόκιο

ΠΛΗΡΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ 12 Ιουλ 2021 | 15:10

Euro 2020: Σάλος με τις ρατσιστικές επιθέσεις στους παίκτες της Αγγλίας που έχασαν τα πέναλτι - Έξαλλος ο Τζόνσον, "αηδιασμένος" ο Γουίλιαμ

Kύμα έντονης καταδίκης στην Αγγλία των ρατσιστικών επιθέσεων που δέχθηκαν ποδοσφαιριστές της εθνικής ομάδας της χώρας μετά το χαμένο τελικό του Euro 2020

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ 11 Ιουλ 2021 | 20:40

Στο θρόνο του Γουίμπλετον ο Τζόκοβιτς - Νίκησε και έφτασε τα 20 Grand Slam

Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε τους 20 νικηφόρους Grand Slam τίτλους και τις 21 συνεχόμενες νίκες στα φετινά τουρνουά

11 Ιουλ 2021 | 15:24

Euro 2020: Η καρδιά της ποδοσφαιρικής Ευρώπης χτυπάει απόψε στο Λονδίνο

Ιταλία-Αγγλία στον τελικό του Euro 2020 με πολλά ειδικά και συνδυαστικά στοιχήματα από το Πάμε Στοίχημα