Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 0-1: Νίκησε και προκρίθηκε ο δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 του Παναθηναϊκού και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Άμπελ Φερέιρα έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για πρόκριση με γκολ του Σφιντέρφσκι στο 11ο λεπτό και από τότε δεν έχασαν τον προβάδισμα όσο και αν απειλήθηκαν από τον Παναθηναϊκό και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μπροστά σε 20.000 και πλέον φίλους του ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός από τον μεγάλο εφετινό του στόχο, καθώς και στα δύο ματς με τον κάτοχο του τροπαίου ήταν κατώτερος των περιστάσεων.

Οι παίκτες του Φερέιρα μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο, πίεσαν ψηλά, είχαν καλύτερες τοποθετήσεις στη μεσαία γραμμή και κατάφεραν μετά από μία προσωπική προσπάθεια του Λημνιού και πάσα στον Σφιντέρσκι να βρουν ένα γρήγορο γκολ από τον Πολωνό και να απλοποιήσουν τα πράγματα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρομερά προβλήματα στα δύο άκρα της άμυνάς του. Γιαννούλης, Μπίσεσβαρ από την πλευρά του Γιόχανσον και Λημνιός, Βιεϊρίνια από εκείνη του Χατζηθεοδωρίδη έκαναν ότι ήθελαν και τουλάχιστον 4-5 φορές στο πρώτο 45λεπτο ταλαιπώρησαν την άμυνα των γηπεδούχων που δεν είχε καλές τοποθετήσεις.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν οι «πράσινοι» προσπάθησαν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους, αλλά η μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ είχε «κλειδώσει» καλά τον Ζαχίντ, ο Νάγκι δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, όπως και ο Χατζηγιοβάνης από τα αριστερά και μοιραία ο Μακέντα δεν τροφοδοτήθηκε όπως θα έπρεπε.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος στο ματς με τον Μπίσεσβαρ στο 2ο λεπτό να βρίσκεται απέναντι από τον Διούδη, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού απέκρουσε σε κόρνερ το αριστερό σουτ του μέσου του «Δικεφάλου». Οι «πράσινοι» απάντησαν στο 9΄ με την τεράστια ευκαιρία του Χατζηθεοδωρίδη, ο οποίος αστόχησε απέναντι από τον Πασχαλάκη.

Ουσιαστικά η υπόθεση πρόκριση τελείωσε από το 11ο λεπτό, όταν ο Σφιντέρσκι με ωραίο στιλ και πλασέ «εκτέλεσε» τον Διούδη, μετά την εξαιρετική ενέργεια του Λημνιού, που έκανε ό,τι ήθελε από τη δεξιά πτέρυγα χωρίς να τον εμποδίσει κάποιος.

Από ΄κει και πέρα οι «ασπρόμαυροι« κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με άσχημα τελειώματα του Μπίσεσβαρ, ενώ ένα σουτ του Χατζηθεοδωρίδη λίγο πριν το ημίωρο έδιωξε σωτήρια ο Πασχαλάκης.

Έχοντας το υπέρ του 1-0 από νωρίς, ο ΠΑΟΚ δεν ρίσκαρε στο β΄ μέρος. Απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν απείλησε ούτε μία φορά την εστία του Πασχαλάκη, οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν όπως ακριβώς έπρεπε το ματς κι έφτασαν σε μία πολύ άνετη πρόκριση. Στο 89΄ μάλιστα άγγιξαν και το 2-0, αλλά την τελευταία στιγμή ο Πούγγουρας απομάκρυνε προ του Ακπομ που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης, Νάγκι (46΄ Αγιούμπ), Ζαχίντ (70΄ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (58΄Περέα), Μακέντα.
ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιειρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα (86΄ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πέλκας (63΄ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (72΄ Ακπομ).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ 19 Ιαν 2022 | 22:16

Κύπελλο Ελλάδος: Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ [Βίντεο]

Στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 19 Ιαν 2022 | 09:15

Κύπελλο Ελλάδος: Τα "βλέμματα" στην Τούμπα

Πρώτη πράξη με τρεις προημιτελικούς την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, στα οποία το ντέρμπι Δικεφάλων μαγνητίζει το κοινό.

ΕΓΙΝΑΝ ΤΕΣΤ 17 Ιαν 2022 | 22:48

ΑΕΚ: Ένα κρούσμα κορονοϊού σε παίκτη πριν από το ματς με τον ΠΑΟΚ

Ένας παίκτης της ΑΕΚ βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, δύο μέρες πριν το ματς με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδος

18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 16 Ιαν 2022 | 22:28

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: "Λευκή" ισοπαλία στη Λεωφόρο - Έμειναν στο 0-0

Πιο κινητικός ο Παναθηναϊκός, "όπλο" η άμυνα για τον Ολυμπιακό.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ 100 ΑΤΟΜΑ 16 Ιαν 2022 | 20:57

Συνελήφθησαν 15 άτομα πριν τον αγώνα Απόλλωνα Σμύρνης - Άρη: Είχαν μολότοφ, τσεκούρια και μαχαίρια

Σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, περίπου 100 άτομα συγκεντρώθηκαν περιμετρικά του γηπέδου στη Ριζούπολη, κρατώντας λοστούς και πυροσβεστήρες και φορώντας κράνη.

ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΔΡΟ ΜΑΡΤΙΝΣ 13 Ιαν 2022 | 15:14

Στον Ρέντη ο Μαρινάκης πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό: "Δείξτε πάθος και αποφασιστικότητα"

Στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης και μίλησε στους παίκτες και τους προπονητές του Ολυμπιακού.

ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 12 Ιαν 2022 | 23:07

Euroleague: Νέα συντριβή για τον Παναθηναϊκό, από την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε την ευκαιρία και έκανε επίδειξη ισχύος, απέναντι στον Παναθηναϊκό που μετατράπηκε σε θεατή του αγώνα, ύστερ από το πρώτο δεκάλεπτο.

11 Ιαν 2022 | 21:51

Ποδόσφαιρο στην Τζαμάικα: Ρέγκε, καφές και μπάλα!

Στην πατρίδα του Μπομπ Μάρλεϊ και του Γιουσέιν Μπολτ, το ποδόσφαιρο είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό σπορ. Είναι λατρεία!

ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ 09 Ιαν 2022 | 19:12

Θεσσαλονίκη: Θύμα ξυλοδαρμού 17χρονος ποδοσφαιριστής του Άρη - Τι καταγγέλλει

Θύμα "τυφλής" οπαδικής βίας κατήγγειλε ότι έπεσε ενας 17χρονος ποδοσφαιριστής της ομάδας νέων Κ19 του Άρη, στη Θεσσαλονίκη.

ΤΑ ΝΕΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 09 Ιαν 2022 | 17:00

Αισιοδοξία για τον Κουλιμπαλί: Η φωτογραφία του στο κρεβάτι του νοσοκομείου

Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί το απόγευμα του Σαββάτου κατέρρευσε στη μέση του γηπέδου.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΤΗΣ ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 08 Ιαν 2022 | 21:53

Κουλιμπαλί: Οι γιατροί έσωσαν τη ζωή στον πρώην ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού - Σταμάτησε η καρδιά του [εικόνες-βίντεο]

Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί νοσηλεύεται σε σταθερή κατάσταση, μετά την κατάρρευσή του σε αγώνα στο Κατάρ, χάρη στην άμεση ανάνηψη που επιχείρησαν οι γιατροί

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 08 Ιαν 2022 | 19:28

Αγωνία στο ποδόσφαιρο: Κατέρρευσε στη μέση του γηπέδου πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού [Βίντεο]

Δεν είναι ακόμα γνωστή η κατάσταση της υγείας του 32χρονου ποδοσφαιριστή, Ουσμάν Κουλιμπαλί.

«ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ» 05 Ιαν 2022 | 16:14

Σίγησε η φωνή του Γουέμπλεϊ, ο τραγουδιστής Σάκης Παπανικολάου

Ο Σάκης Παπανικολάου υπήρξε η τραγουδιστική συνοδεία της μεγάλης ομάδας του Παναθηναϊκού στην πορεία της προς τον τελικό του Γουέμπλεϊ το 1971.