Follow us

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 90-77 : Άντεξε, "απέδρασε", θριάμβευσε!

Ήταν πίσω στο σκορ για 39,5 λεπτά! Διαχειρίστηκε την κούρασή του και τις απουσίες του, έφερε το ματς στην παράταση και κέρδισε.

Παναθηναϊκός - Αρμάνι

Με ηγετικές φυσιογνωμίες τους Μπέϊκον και Πάρις Λι, και προπάντων το πάθος του... ΟΑΚΑ στο πλευρό του, ο Παναθηναϊκός έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα με σκορ 90-77 - στην παράταση - επί της Αρμάνι!

Ήταν πίσω στο σκορ για 39,5 λεπτά!!! Διαχειρίστηκε την κούρασή του και τις απουσίες του και φέρνοντας το ματς στην παράταση (72-72) καλύπτοντας ακόμα και το -15, ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με σκορ 90-77 επί μιας ομάδας που μέσα από τις ορατές αδυναμίες της, άγγιξε πολλές… υπερβάσεις – σύμφωμα με τα φετινά της, προβληματικά δεδομένα – τον δυσκόλεψε αλλά ήταν πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ να τον καταβάλλει!!

Η απουσία του Γουόλτερς ήταν για την Ελληνική ομάδα τόσο κομβική, όσο περίπου την φοβόταν καθώς η Αρμάνι με τις καλές τις άμυνες κατάφερε από σχετικά νωρίς να πάρει ένα προβάδισμα και να πορευθεί με αυτό ως το τελευταίο λεπτό (!!) της κανονικής διάρκειας!

Μόνον ο Παπαγιάννης είχε κάποιες καλές επιλογές στα πρώτα δύο δεκάλεπτα όπου το "τριφύλλι” έκανε πολλά λάθη μαζεμένα με αποκορύφωμα τα ‘ασχημα ποσοστά στα σουτ αλλά και τα ριμπάουντ (15-24) καθώς υπήρχαν στιγμές που οι πάικτες του Μεσίνα έπαιρνα 2 και 3 ευκαιρίες για σουτ μέχρι να παγιώσουν το προβάδισμά τους. Αυτό που έφτασαν στο +15 (42-57) λίγο πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου!

Κι όμως κάπου εκεί έβγαλε… ψυχή ο Παναθηναϊκός με εντυπωσιακό τον Πάρις Λι ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας 22 πόντους (3/7 δίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ) και κορυφαίο σκόρερ τον Μπέϊκον (31 π, 7 ριμπάουντ, 9/12 δίποντα) κατάφερε να καλύψει όλες τις αδυναμίες του, μετατρέποντάς τες σε μια δυναμική διαδικασία με όραμα και νοοτροπία νίκης!

Κάλυψε τη διαφορά μεταφέροντας τα άγχη στην άλλη πλευρά κάτι που φάνηκε στα τελευταία 2-3 λεπτά της κανονικής περιόδου και βέβαια σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της παράτασης!

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Μπεϊκον έπαιξε με τέσσερα φάουλ και εμφανώς προσεκτική – "αόρατη” άμυνα για οκτώ λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο και σε όλη την παράταση! Αυτά όλα δείχνουν πολλά… Εν αντιθέσει με την Αρμάνι που είχε τους πρωταγωνιστές της (Μίτρου Λογκ 16, Ντέϊβις 13) είχε την καλή της άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας όμως όταν το θερμόμετρο… ανέβηκε, ήταν αυτή που "κάηκε”!

Πηγή: novasports.gr

ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ 31 Ιαν 2023 | 22:22

Euroleague: Διπλή ενίσχυση για τον Παναθηναϊκό- Ανακοίνωσε τον Τόμας και τον πρώην "ερυθρόλευκο" Αγραβάνη

"Θα πεθάνω στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό" τόνισε ο Δημήτρης Αγραβάνης, ενώ ο Ματ Τόμας στόχευσε σε τίτλους.

25ΧΡΟΝΟΣ ΙΣΠΑΝΟΣ ΕΞΤΡΕΜ 31 Ιαν 2023 | 08:38

Ολυμπιακός: Υπογράφει ο Κανός

Ο Σέρχι Κανός αναμένεται μέσα στην ημέρα να υπογράψει και να ανακοινωθεί από τον Ολυμπιακό.

SUPER LEAGUE 30 Ιαν 2023 | 23:16

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 1-0: Τον "γκρέμισε" από την κορυφή ο Μπαρτόλο στο 80΄ - Πανηγυρισμοί στην ΑΕΚ

Η αποβολή του Κουρμπέλη στο 33' και το γκολ του Μπαρτόλο στο 80' "γκρέμισαν" τον Παναθηναϊκό από την κορυφή, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη.

135-110 30 Ιαν 2023 | 08:36

Μπακς-Πέλικανς 135-110: Η 50άρα του Γιάννη στους "πελεκάνους"

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε double double με 50 πόντους και 13 ριμπάουντ, στην εντός έδρας νίκη 135-110 των Μιλγουόκι Μπακς επί των Νιου Όρλεανς Πέλικανς.

ΡΕΚΟΡ ΚΑΡΙΕΡΑΣ 27 Ιαν 2023 | 08:39

Παναθηναϊκός-Ζάλγκιρις Κάουνας 89-65: Στον αστερισμό του Λι

Ο Αμερικανός άσος των "Πρασίνων" έκανε ρεκόρ καριέρας με 24π. (5/6 3π. αλλά και 4ασ., 3κλ.) οδηγώντας τους συμπαίκτες του σ' ένα εκπληκτικό Β' ημίχρονο.

ΠΕΤΥΧΕ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 26 Ιαν 2023 | 22:23

Κύπελλο Ελλάδος: Η Λεωφόρος της πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ - Πέρασε στα ημιτελικά, παίζει με Λαμία [Βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να υπερασπιστεί το 2-0 του πρώτου αγώνα και να προκριθεί με ισοπαλία (1-1) - Αντίπαλός του η Λαμία στους "4"

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΞΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ 25 Ιαν 2023 | 08:30

Ρομάνο: "Σε διαπραγματεύσεις Σέλτικ – Ατλάντα για τον Γιακουμάκη"

Με βάση ρεπορτάζ του έγκυρου Ιταλού δημοσιογράφου, Φαμπρίτσιο Ρομάνο, η Σέλτικ είναι σε συζητήσεις με την Ατλάντα για την μετακίνηση του Γιώργου Γιακουμάκη.

ΣΤΟ 30-17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ 24 Ιαν 2023 | 08:52

Πίστονς-Μπακς 130-150: Νίκη με εμφατικό τρόπο στην επιστροφή του Γιάννη

Σούπερ εμφάνιση για τα Ελάφια και τον Greek Freak.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΤΣ 23 Ιαν 2023 | 08:35

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Κανονιά τίτλου

Σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κρατάει τη Σίτι σε απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.

SUPERLEAGUE 22 Ιαν 2023 | 22:03

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-3: Πάρτι στη Λεωφόρο με Κωνσταντέλια και "φωτιά" στο πρωτάθλημα [Βίντεο]

Ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Γιάννη Κωνσταντέλια, "άλωσε" τη Λεωφόρο με 0-3 για την 19η αγωνιστική της Super League.

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΤΟ +4 15 Ιαν 2023 | 23:34

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Λύτρωση από την άσπρη βούλα

Στο +4 οι πράσινοι οι οποίοι "σώθηκαν" στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, απέναντι σε ένα εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα.

ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 13 Ιαν 2023 | 08:21

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4: Η… ρουλέτα έβγαλε clasico

Στα πέναλτι οι Καταλανοί έκαμψαν την αντίσταση της Μπέτις.