Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 2-0: Mε Μακέντα… ανθίζει το τριφύλλι

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μακέντα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό που είχε... μοιραίο παίκτη τον Χουχούμη.

Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε πολλές δυσκολίες κόντρα στον Παναιτωλικό, όμως δύο λάθη του Χουχούμη έδωσαν τη λύση στους "πράσινους” που κέρδισαν 2-0 για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Για πρώτη φορά φέτος δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους "πράσινους", οι οποίοι πέρασαν τον ΠΑΣ Γιάννινα με 17 βαθμούς, έμεινε στους 8 η ομάδα του Αγρινίου.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα εξάλειψης της βίας κατά των γυναικών, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, με πρωτοβουλία της ΠΑΕ Παναθηναϊκός παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μία οριζόντια κόκκινη γραμμή κάτω από τα μάτια τους.

Έτσι ξεκίνησαν οι δύο προπονητές

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-3-3 και βασικούς Μακέντα και Μαουρίτσιο μετά την εξαιρετική παρουσία που είχαν στη Λαμία. Στην εστία βρέθηκε ο Μπρινιόλι και στην άμυνα οι Κώτσιρας, Σάρλια, Βέλεθ και Χουάνκαρ, στο "6” ο Αλεξανδρόπουλος, μπροστά του οι Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνιες και οι Βιτάλ, Αϊτόρ πλαισίωναν τον Μακέντα.

Από την άλλη, ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε τον αγώνα με 4-2-3-1 και τον Μελίσσα στο τέρμα, δεξιά τον Αποστολάκη, αριστερά τον Χουχούμη και στόπερ τους Αντούνες και Κορνέλιους. Φλόρες και Τσιγγάρας ήταν τα αμυντικά χαφ, στον άξονα ο Ντουάρτε, στις πλευρές οι Μπαρμπόσα, Μόρσεϊ και στην κορυφή ο Καρέλης.

O Παναθηναϊκός ήταν ορμητικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά δυστυχώς για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν είχε τρόπο να απειλήσει τον Παναιτωλικό, τον οποίο είχε κλείσει στην εστία του.

Μάλιστα, η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού ήταν στο 15′ για τους φιλοξενούμενους με τον Αποστολάκη να ευνοείται από τις κόντρες και να στρώνει στον Καρέλη, το σουτ του οποίου αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μπρινιόλι.

Η πρώτη τελική των "πράσινων” ήρθε στο 22′ με τη σέντρα του Κώτσιρα και την κεφαλιά του Μακέντα να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μελίσσα, ενώ στο 24′ απείλησε ξανά ο Παναιτωλικός με την κεφαλιά του Καρέλη να περνάει άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έχασε μία ακόμα σημαντική ευκαιρία στο 28′, με τον Αϊτόρ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, όμως το σουτ που έκανε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μία ακόμα καλή στιγμή για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς στο 29′ με τον Κώτσιρα να σουτάρει και τον Μελίσσα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μοιραίος ο Χουχούμης, πρωταγωνιστής ο Μακέντα

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Παναθηναϊκό να ζητάει πέναλτι στο 49′ σε μαρκάρισμα του Χουχούμη στον Αϊτόρ, όμως ο Γκάμαρης δεν είδε παράβαση. Την είδε όμως το VAR και κάλεσε τον διαιτητή της συνάντησης να ελέγξει και ο ίδιος τη φάση για να αλλάξει την απόφασή του και δώσει πέναλτι για τους "πράσινους".

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακέντα, ο οποίος σούταρε δυνατά, με τον Μελίσσα να βρίσκει τη μπάλα, αλλά αυτή να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Μετά το γκολ οι "πράσινοι” έκαναν πολλά λάθη, όμως την ίδια στιγμή αδυνατούσαν να τα εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Παναιτωλικού. Κάθε λάθος των φιλοξενούμενων όμως το εκμεταλλεύονταν οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς.

Στο 66′, ο Χουχούμης γλίστρησε πέντε μέτρα έξω από την περιοχή του Μελίσσα, ο Μαουρίτσιο έκλεψε, πάσαρε στον Μακέντα με τον Ιταλό να γράφει εύκολα το 2-0.

Δέκα λεπτά μετά ο Μακέντα βρήκε τον Παλάσιος, όμως ο Αποστολάκης μπλόκαρε το σουτ του Αργεντινού αποτρέποντας το 3-0, ενώ στο 79′ πέρασε άουτ το σουτ του Μπουζούκη.

Ο αγώνας τελείωσε με μια κεφαλιά του Σάρλια στο 91′ και τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Μελίσσα.

Πηγή: novasports.gr

18 Ιαν 2022 | 09:10

Βραβεία FIFA: Ποδοσφαιριστής της χρονιάς ο Λεβαντόφσκι

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δικαιώθηκε για τη χαμένη Χρυσή Μπάλα.

17 Ιαν 2022 | 08:42

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 0-2: Βασίλισσα και στο Super Cup

H Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κατέκτησε για 12η φορά στην ιστορία της το Super Cup Ισπανίας.

17 Ιαν 2022 | 08:35

Australian Open: Δύσκολη πρόκριση για τη Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δυσκολεύτηκε κόντρα στην Τατιάνα Μαρία, όμως τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του αυστραλιανού όπεν.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 17 Ιαν 2022 | 08:29

"Γκάζια" Μελισσανίδη για τη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα: "Ντροπή σας, έχετε ξεφτιλίσει την ΑΕΚ"

Έντονη δυσαρέσκεια επικρατεί στη διοίκηση της ΑΕΚ μετά την ήττα από τον Παναιτωλικό με τον Δημήτρη Μελισσανίδη να κατσαδιάζει τους παίκτες.

18Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 16 Ιαν 2022 | 22:28

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: "Λευκή" ισοπαλία στη Λεωφόρο - Έμειναν στο 0-0

Πιο κινητικός ο Παναθηναϊκός, "όπλο" η άμυνα για τον Ολυμπιακό.

14 Ιαν 2022 | 08:53

Ατλέτικο Μαδρίτης - Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2: Τελικός για τα "λιοντάρια" με ανατροπή

Οι Βάσκοι σε διάστημα 4 λεπτών ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

14 Ιαν 2022 | 08:44

Μίλαν-Τζένοα 3-1: Mετά κόπων και βασάνων στα προημιτελικά

Για τρίτη σερί σεζόν στο Coppa Italia, η Μίλαν καταφέρνει να πάρει την πρόκριση μετά από τα 90 λεπτά αγώνα.

14 Ιαν 2022 | 08:40

Απίθανος Γιάννης, οι Μπακς "διέλυσαν" τους Ουόριορς

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει MVP εμφάνιση, οι Μπακς έστειλαν μήνυμα προς όλους τους διεκδικητές του πρωταθλήματος, συντρίβοντας με 118-99 τους Ουόριορς.

ΕΙΧΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΔΡΟ ΜΑΡΤΙΝΣ 13 Ιαν 2022 | 15:14

Στον Ρέντη ο Μαρινάκης πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό: "Δείξτε πάθος και αποφασιστικότητα"

Στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη βρέθηκε ο Βαγγέλης Μαρινάκης και μίλησε στους παίκτες και τους προπονητές του Ολυμπιακού.

13 Ιαν 2022 | 08:38

Ολυμπιακός: Μια "ανάσα" από τον Φαντιγκά [βίντεο]

Κοντά στην απόκτηση του νεαρού άσου της Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκονται οι Πειραιώτες.

13 Ιαν 2022 | 08:31

Ίντερ – Γιουβέντους 2-1: Κούπα με… buzzer beater

Με γκολ του Αλέξις Σάντσες στο φινάλε της παράτασης, η Ίντερ επικράτησε 2-1 της Γιουβέντους στο "Μεάτσα" και κατέκτησε το 6ο Super Cup της ιστορίας της.

13 Ιαν 2022 | 08:30

Australian Open: Με Ίμερ ο Τσιτσιπάς – Κανονικά στην κλήρωση ο Τζόκοβιτς

Ο αντίπαλος του Έλληνα τενίστα στον πρώτο γύρο του τουρνουά.

ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΝΟΙΟ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" 12 Ιαν 2022 | 23:07

Euroleague: Νέα συντριβή για τον Παναθηναϊκό, από την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε την ευκαιρία και έκανε επίδειξη ισχύος, απέναντι στον Παναθηναϊκό που μετατράπηκε σε θεατή του αγώνα, ύστερ από το πρώτο δεκάλεπτο.