Παναθηναϊκός: Ποιος είναι ο 19χρονος Βασίλης Ζαγαρίτης που έλαμψε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ

Ο 19χρονος που έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με την ΑΕΚ

Την παράσταση στο αθηναϊκό ντέρμπι ΑΕΚ - Παναθηναϊκός την Κυριακή το βράδυ, την έκλεψε ο 19χρονος ποδοσφαιριστής του "Τριφυλλιού", Βασίλης Ζαγαρίτης, που πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και συστήθηκε και επίσημα στο ελληνικό ποδοσφαιρικό κοινό.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η φάση για την οποία αποτελεί κεντρικό θέμα συζήτησης στις ποδοσφαιρικές συζητήσεις της Δευτέρας, ήταν αυτή του πρώτου λεπτού των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο 19χρονος άδειασε τον Βασιλαντωνόπουλο με έξοχη ενέργεια και σέρβιρε στον Κουμπέρλη ο οποίος έκανε με σουτ το 0-2 για τον Παναθηναϊκό.

Γεννημένος τον Μάιο 2001, ο νεαρός άσος του "Τριφυλλιού" έχει δημιουργήσει με τις εμφανίσεις του πολλές προσδοκίες στους ανθρώπους της ομάδας, οι οποίοι βλέπουν στο πρόσωπό του έναν ραγδαία εξελισσόμενο ποδοσφαιριστή που μπορεί να έχει θέσει στην νέα ομάδα που χτίζεται.

Ο Ζαγαρίτης προέρχεται από τα "τσικό" του Παναθηναϊκού όπου αγωνιζόταν από το 2015 έως και το 2019 όταν έκανε το μεγάλο βήμα για την πρώτη ομάδα. Ο Λάζλο Μπόλονι αντιλήφθηκε ότι ο νεαρός άσος μπορεί να προσφέρει, του έδωσε λεπτά συμμετοχής και ο Ζαγαρίτης τον δικαίωσε με την εμφάνισή του όχι μόνο κόντρα στην ΑΕΚ αλλά και με αυτή εναντίον του Ολυμπιακού.

Μεγάλο διπλό για το "Τριφύλλι"

Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με την ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει τους τρεις βαθμούς, να αναρριχηθεί στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας και να πάρει και μια νίκη ψυχολογίας που θα αποτελέσει εφόδιο για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι πράσινοι που κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος κατάφεραν να πρηγηθούν με τον Μακέντα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ιταλός επιθετικός βγήκε τετ α τετ με τον Τσιντώτα έπειτα από ασίστ του Χατζηγιοβάννη και δεν αστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Το 0-2 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης με την ΑΕΚ να μειώνει αλλά να μην καταφέρνει να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, πήρε μέτρα στο αγωνιστικό χώρο όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Έτσι έμεινε στην 4η θέση, 6 βαθμούς από την κορυφή που βρίσκεται ο Ολυμπιακός και πίσω από τον ΠΑΟΚ και τον Άρη που βρίσκονται στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η 16Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 11 Ιαν 2021 | 22:40

Super League: Πέρασε από τη Λαμία η ΑΕΚ, γκέλα για τον Άρη στα Γιάννενα [Βίντεο]

Με γκολ του Ανσαριφάρντ η ΑΕΚ κέρδισε τη Λαμία, κρατώντας ξανά το μηδέν - Λευκή ισοπαλία στους "Ζωσιμάδες"

20ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΗΣ 11 Ιαν 2021 | 14:14

Συγκλόνισε ο Εμμανουηλίδης του Παναθηναϊκού: Κλαίγοντας αφιέρωσε το γκολ του στη μνήμη της μητέρας του [βίντεο]

Βαθιά συγκινημένος ο Δ. Εμμανουηλίδης αφιέρωσε το γκολ που πέτυχε στη μητέρα του.

ΠΟΙΟΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ 11 Ιαν 2021 | 11:24

Αυτή είναι η πιο ακριβή 11άδα στον κόσμο και δεν έχει Μέσι - Ρονάλντο

Μία παγκόσμια 11άδα "στέκεται" χωρίς Μέσι και Ρονάλντο; Στην περίπτωση των πιο ακριβών ποδοσφαιριστών, ναι.

15 ΓΚΟΛ ΣΕ 16 ΑΓΩΝΕΣ 11 Ιαν 2021 | 11:21

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γράφει ιστορία - Απίστευτα στατιστικά

Ο Ρονάλντο είναι πρώτος σκόρερ στην Serie A, με τρία γκολ περισσότερα από τον Ρομέλου Λουκάκου της Ιντερ, που έχει 12 γκολ.

ΘΕΤΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ 08 Ιαν 2021 | 17:05

Superleague 2: "Πράσινο φως" από τους λοιμωξιολόγους - Σέντρα ξανά στις 17 Ιανουαρίου

Προηγήθηκε αίτημα του υφυπουργείου Αθλητισμού για επανεκκίνηση των πρωταθλημάτων της Super League 2 και Volley League Ανδρών.

ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ 07 Ιαν 2021 | 15:36

"Κατήφορος" για την ΑΕΚ: Δεν σταματάει το αρνητικό σερί στα ντέρμπι

Η ΑΕΚ έχει ξεχάσει πως είναι να κερδίζει στα ντέρμπι, καθώς με την ήττα (3-0) από τον Ολυμπιακό συμπληρώθηκαν επτά ντέρμπι χωρίς νίκη

ΧΩΡΙΣ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ 05 Ιαν 2021 | 19:02

Κύπελλο Ελλάδας: Αυτά είναι τα ζευγάρια της κλήρωσης - Παναθηναϊκός και Λαμία προκρίθηκαν χωρίς αγώνα

Δείτε τα 6 ζευγάρια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας βγήκαν μετά την κλήρωσε

ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ 04 Ιαν 2021 | 13:33

"Βόμβα" στον Παναθηναϊκό: Τέλος ο Γιώργος Βόβορας

Απομακρύνθηκε από την τεχνική ηγεσία του Παναθηναϊκού ο Γιώργος Βόβορας

ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ Β' ΓΥΡΟΥ 03 Ιαν 2021 | 22:18

Super League: Ανοίγει την ψαλίδα ο Ολυμπιακός, 3-0 την ΑΕΚ - Γκέλες για ΠΑΟΚ και ΠΑΟ [Βίντεο]

Στο +11 από ΑΕΚ και +7 από ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-0 της Ένωσης στο Καραϊσκάκη

ΠΑΟΛΟ ΝΤΑΛ ΠΙΝΟ 03 Ιαν 2021 | 14:43

Πρόεδρος Serie A: "Να μπαίνουν στα γήπεδα οι θεατές που έχουν εμβολιαστεί κατά της Covid-19"

Η διαδικασία του εμβολιασμού έχει αρχίσει στην Ιταλία και ο Νταλ Πίνο εξετάζει ήδη τον πιθανό αντίκτυπο στη μεγάλη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου.

ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ 02 Ιαν 2021 | 20:50

Παναθηναϊκός: Τέσσερα νέα κρούσματα κορονοϊού

Μετά τον Ζοσέ Μαουρίσιο, στη νέα σειρά εξετάσεων που έγινε το Σάββατο στον Παναθηναϊκό προέκυψαν τέσσερα νέα κρούσματα κορονοϊού

ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΣΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ 01 Ιαν 2021 | 19:04

Σοκ στο ισπανικό ποδόσφαιρο: Σε κώμα βρίσκεται ο Εουσέμπιο Σακριστάν

Η κατάσταση 56χρονου προπονητή είναι σταθερή, ωστόσο παραμένει σε κώμα.

ΓΙΑΟΡΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΟ ΡΕΚΟΡ ΤΟΥ 24 Δεκ 2020 | 18:39