ΠΑΟΚ - Κράσνονταρ: Όνειρο ήταν και πάει... Ξανά εκτός ομίλων Champions League ο "Δικέφαλος"

Άγχος και πίεση λύγισαν τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε ξανά με 2-1 από την Κράσνονταρ στην Τούμπα - Μόνο ο Ολυμπιακός στο φετινό Champions League

Για άλλη μια χρονιά έφτασε στην πηγή, για άλλη μία φορά δεν ήπιε νερό ο ΠΑΟΚ, που έχασε με 2-1 από την Κράσνονταρ, όπως και στο πρώτο ματς, και αποχαιρέτησε το όνειρο για συμμετοχή σε ομίλους του Champions League.

Οι παίκτες του "Δικεφάλου" παρουσιάστηκαν αγχωμένοι και με μεγάλο βάρος στα πόδια τους, παράγοντες που αποτέλεσαν τροχοπέδη στο να επιβάλλουν την κυριαρχία του στο παιχνίδι. Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία χάθηκε για τον ΠΑΟΚ...

Με αρκετή νευρικότητα και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε η συναρπαστική και ενδιαφέρουσα αναμέτρηση της Τούμπας που είχε και την ξεχωριστή ιδιαιτερότητα να προσφέρει στο UEFA Champions League μια ομάδα που θα ντεμπουτάρει στη συνέχεια στη φάση των ομίλων. Η Κρασνοντάρ παρατάχθηκε εμφανώς αμυντικά και ο ΠΑΟΚ κυρίως διερευνητικά. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 16' με τον Α.Ζίφκοβιτς να επιχειρεί από πλάγια σουτ, που όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Σαφόνοφ.

Στο 18' ένα ακόμα δυνατό σουτ του Ελ Καντουρί, μπλόκαρε επιτυχώς ο Ρώσος γκολκίπερ. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με αργές επιθέσεις στοχεύοντας στο γκολ με μεγάλα αποθέματα υπομονής.

Η Κρασνοντάρ παρακάμπτοντας το αρχικό επιθετικό μικρό κύμα του ΠΑΟΚ άρχισε να ξεδιπλώνεται επιθετικά μετά το 20λεπτο αλλά ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι άτολμος και χλιαρός έστω και αν κέρδισε 4 κόρνερ σε 27 λεπτά. Στο 30' ο Βιλένα με δυνατό σουτ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Ζίφκοβιτς στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ ήταν αυτή που χάθηκε στο 34' με την κεφαλιά του Κρέσπο που εξουδετέρωσε ο Σαφόνοφ. Στο 45' ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε να παραβιάσει με το σουτ που έστειλε την εστία του Ρώσου γκολκίπερ που έδιωξε ένα τελευταίο κίνδυνο για το πρώτο ημίχρονο.

Όλα έγιναν στο β' ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ έδειξε διάθεση να κάνει συντομότερες επιθέσεις και στο 47' σουτ του Α.Ζίφκοβιτς, ξαφνικό γυριστό έφυγε άουτ. Ίδια τύχη είχε και μια κεφαλιά του Βαρέλα στο 56' σε κόρνερ, ενώ από το 59' ο Φερέιρα έκανε διπλή αλλαγή δίνοντας χρόνο στους Τσόλακ και Ουαγκέ, για να αξιοποιήσει περισσότερο την επιθετικότητα της ομάδας του με τους δυο νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές.

Η Κρασνοντάρ κρατούσε καλά το μηδέν παθητικό στην εστία της και αυτό άρχισε να δημιουργεί μια αναπόφευκτη πίεση στον ΠΑΟΚ που πάσχιζε όχι με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το γκολ. Οι Θεσσαλονικείς άνευροι και χωρίς το αναμενόμενο πάθος έδιναν την εντύπωση πως έπαιζαν ένα απλό παιχνίδι πρωταθλήματος κι όχι ένα ματς τεράστιας αγωνιστικής και οικονομικής σημασίας.

Η πίεση αυτή έφερε αρνητικό αποτέλεσμα στον ΠΑΟΚ που έχασε το έδαφος κάτω από τα πόδια του στο 73' όταν ο Μιχαηλίδης με αυτογκόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σε προσπάθεια του να αποκρούσει σουτ του Σμολνίκοφ για να γίνει έτσι το 0-1 που πολλαπλασίαζε τις προοπτικές πρόκρισης της Κρασνονταρ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε το κουράγιο να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ελ Καντουρί στο 77' μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα και η Κρασνοντάρ είχαν άλλη γνώμη.

Στο επόμενο λεπτό ο Καμπελά (78') σε κενή εστία μετά από σουτ του Βιλχένα στο δοκάρι κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς για να "σφραγίσει" με το γκολ αυτό η ρωσική ομάδα το εισιτήριο της πρόκρισης για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία της το εισιτήριο για την φάση των ομίλων του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν στάθηκε για μια ακόμη φορά ικανός να μπει στους ομίλους της διοργάνωσης και πλέον θα πρέπει να συμμαζέψει τα κομμάτια του μετά από αυτόν τον σημερινό αποκλεισμό που ήταν καθ' όλα δίκαιος. Ο Δικέφαλος θα συνεχίσει στους ομίλους του Europa League.

Συνεπώς, η μοναδική ελληνική ομάδα που θα παίξει στους ομίλους του Champions League είναι ο Ολυμπιακός, που την Πέμπτη στις 19:00 θα είναι στην κλήρωση για να μάθει τους αντιπάλους του.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Ζ. Ζίφκοβιτς, Κρέσπο (59' Ουαγκέ), Γιαννούλης, Μιχαηλίδης, Ινγκασον, Βαρέλα (76' Σφιντέρσκι), Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Τζόλης, Πέλκας (59' Τσόλακ), Α. Ζίφκοβιτς.

Κράσνονταρ (Μουράντ Μουσάεφ): Σαφόνοφ, Κάϊο, Μαρτίνοβιτς, Πετρόφ, Ραμίρες, Βιλένα, Γκαζίνσκι (83' Καμπόλοφ), Ούτκιν (58' Σμολνίκοφ), Καμπελά (85' Σουλεϊμάνοφ), Κλάεσον, Μπεργκ.

ΚΑΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 05 Μαϊ 2021 | 23:57

Superleague: Άλμα Ευρώπης για τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, έπεσε από τη 2η θέση ο Άρης [Βίντεο]

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Conference League της επόμενης περιόδου

ΤΟ STORY ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΒΒΙΔΗΣ 30 Απρ 2021 | 17:24

Ιβάν Σαββίδης: Έκανε το εμβόλιο για τον κορονοϊό φορώντας μπλούζα του ΠΑΟΚ [Εικόνα]

Ο ιδιοκτήτης του ΠΑΟΚ, Ιβάν Σαββίδης, έκανε το εμβόλιο για τον κορονοϊό

ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 29 Απρ 2021 | 22:44

Στον τελικό Κυπέλλου με ανατροπή ο ΠΑΟΚ: Νίκησε 2-1 την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το Κύπελλο από τον Ολυμπιακό τον επόμενο μήνα.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ 29 Απρ 2021 | 00:17

Champions League: Μεγάλη νίκη τελικού για τη Μάντσεστερ Σίτι στο Παρίσι - 2-1 την Παρί [Βίντεο]

Στη ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης στο "Ετιχαντ" η Μάντσεστερ Σίτι έχει το απόλυτο προβάδισμα για να σφραγίσει το πρώτο εισιτήριο του μεγάλου τελικού της 29ης Μαΐου

ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ 28 Απρ 2021 | 00:09

Champions League: Ισοπαλία στο "Μπερναμπέου", προβάδισμα για την Τσέλσι [Βίντεο]

Η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ απέσπασε ισοπαλία με σκορ, 1-1, στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, στον πρώτο ημιτελικό του Champions League

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ 25 Απρ 2021 | 21:50

Ασφαιροι στο 0-0 ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός: Ζωντανός για Ευρώπη ο δικέφαλος

Αν για τον Παναθηναϊκό η ισοπαλία θα μπορούσε να θεωρηθεί... θετικό αποτέλεσμα, για τον ΠΑΟΚ το τελικό 0-0 και η απώλεια δύο βαθμών ασφαλώς δεν ήταν κολακευτικό αποτέλεσμα.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ 21 Απρ 2021 | 23:47

Superleague: Άλωσε το "Βικελίδης" ο ΠΑΟΚ και έπιασε τον Άρη στη δεύτερη θέση - Γλίτωσε στο 92' η ΑΕΚ

Με συνταγή... Ολυμπιακού, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 1-0 του Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" - Γλίτωσε στις καθυστερήσεις τον βαθμό της ισοπαλίας η ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό

ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΛΟΓΩ ΚΟΡΟΝΟΙΟΥ 20 Απρ 2021 | 13:09

European Super League: Ο "χορός των εκατομμυρίων" που οδήγησε στο σχίσμα με την UEFA

Διακύβευμα δισεκατομμυρίων στον πόλεμο UEFA - European Super League.

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ REUTERS 19 Απρ 2021 | 21:28

Ετοιμάζει "βόμβα" η UEFA: Σενάρια για αποβολή των Ρεάλ, Τσέλσι και Σίτι από τα ημιτελικά του Champions League

Δεν αποκλείεται να είναι ακραία η αντίδραση της UEFA απέναντι στις ομάδες που ανακοίνωσαν τη δημιουργία της European Super League

ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΟΜΑΔΕΣ 19 Απρ 2021 | 18:57

European Super League: "Nein" της Μπάγερν στη "συμμαχία των 12" - Ο Ρουμενίγκε αντί του Ανιέλι στην UEFA

Η Μπάγερν Μονάχου φαίνεται πως θα πάρει θέση κατά της European Super League καθώς ο Ρουμενίγκε θα αντικαταστήσει τον Αντρέα Ανιέλι στην UEFA

ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΤΙΣ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ 19 Απρ 2021 | 13:10

European Super League: Διαλύεται το Champions League μετά το αντάρτικο των 12 μεγάλων της Ευρώπης;

Στα άκρα η κόντρα των 12 συλλόγων που ανακοίνωσαν τη δημιουργία της European Super League με την UEFA και τη FIFA.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 18 Απρ 2021 | 14:10

Superleague: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακος το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των Play Off - Σε ΟΑΚΑ και Λεωφόρο τα άλλα κρίσιμα ματς

Ντέρμπι γοήτρου στην Τούμπα, με τον Ολυμπιακό να έχει "καθαρίσει" το πρωτάθλημα και τον ΠΑΟΚ να μείνει ζωνταντός στο κυνήγι της δεύτερης θέσης