Follow us

Παρί Σεν Ζερμέν – Μακάμπι Χάιφα 7-2: Χωρίς οίκτο

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά εφτά γκολ πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν στον αγώνα του 8ου ομίλου κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα. Τελικό αποτέλεσμα 7-2.

Μέσι

Με τον πλέον θεαματικό τρόπο, η Παρί Σεν Ζερμέν "σφράγισε” την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λίγκ. Με πρωταγωνιστές τους Μέσι, Εμπαπέ, Νεϊμάρ (οι δύο πρώτοι πέτυχαν από δύο γκολ και ο Βραζιλιάνος ένα) οι Παριζιάνοι επικράτησαν 7-2 της Μακάμπι Χάιφα που έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο, χωρίς σκοπιμότητες αλλά στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου της.

Η Παρί πολύ νωρίς (19΄) προηγήθηκε , όταν ο Εμπαπέ σέρβιρε στον Μέσι και ο Αργεντινός εκτέλεσε με το εξωτερικό για το 1-0.

Στο 32΄ήταν η σειρά του Επαπέ να χριστεί σκόρερ (2-0), ενώ τρία λεπτά αργότερα τη σκυτάλη πήρε ο Νεϊμάρ με άψογο πλασέ.

Η Μακάμπι μείωσε με τον Σεκ να μειώνει σε 3-1 στο 38΄, αλλά ο Μέσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-1λίγο πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης, η Μακάμπι απείλησε, πλησίασε το γκολ σε δυο διαφορετικές περιπτώσεις και τελικά το βρήκε με δράστη και πάλι τον Σεκ που μείωσε σε 4-2 (50΄).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να μετατρέψουν την αναμέτρηση σε… ντέρμπι και βγήκαν πάλι στην επίθεση, κάνοντας το 5-2 στο 64΄ με τον Εμπαπέ και τρία λεπτά αργότερα το αυτογκόλ του Γκόλντμπεργκ έγραψε το 6-2.

Το τελικό 7-2 διαμορφώθηκε στο 84΄ με σκόρερ τον Σολέρ.

Πηγή: novasports.gr

CHAMPIONS LEAGUE 15 Μαϊ 2024 | 13:03

Γιατί η Μάντσεστερ Σίτι και η Χιρόνα κινδυνεύουν με αποκλεισμό από το Champions League

Η ιστορική πρόκριση της Χιρόνα προκαλεί πρόβλημα στην ίδια αλλά και στην περσινή πρωταθλήτρια Αγγλίας και Ευρώπης

ΡΕΑΛ - ΜΠΑΓΕΡΝ 09 Μαϊ 2024 | 12:25

Champions League: Έντονα παράπονα των δύο προπονητών για τη διαιτησία του ημιτελικού - Τι είπαν Τούχελ και Αντσελότι

Στις δηλώσεις τους μετά το ματς και οι δύο προπονητές έδειξαν την δυσαρέσκεια τους για την διαιτησία του αγώνα.

CHAMPIONS LEAGUE 09 Μαϊ 2024 | 11:14

Champions League: Η "Βασίλισσα" Ρεάλ... γλυκοκοιτάζει το 15ο τρόπαιο μετά τη μυθική ανατροπή κόντρα στη Μπάγερν

Οι παίχτες του Αντσελότι έκαναν την ανατροπή για άλλη μία φορά , νίκησαν με 2-1 την Μπάγερν Μονάχου και ταξιδεύουν για " Γουέμπλεϊ".

CHAMPIONS LEAGUE 08 Μαϊ 2024 | 13:37

Παρί - Ντόρτμουντ 0-1: Τα 4 δοκάρια και ο φανταστικός Χούμελς στέλνουν τους Βεστφαλούς στον τελικό του Champions League

Στον τρίτο τελικό Champions League της ιστορίας της προκρίθηκε η Ντόρτμουντ με πρωταγωνιστή τον 35χρονο αμυντικό.

CHAMPIONS LEAGUE 02 Μαϊ 2024 | 09:09

Η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Παρί [βίντεο]

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Φίλκρουγκ που χάρισε στην ομάδα του τη νίκη με γκολ στο 36ο λεπτό.

CHAMPIONS LEAGUE 22 Απρ 2024 | 20:52

Youth League: Στην κορυφή της Ευρώπης ο Ολυμπιακός- Ο πρώτος ελληνικός σύλλογος που σηκώνει Ευρωπαϊκό στο ποδόσφαιρο

Οι "μπέμπηδες" του Ολυμπιακού υπέταξαν με 3-0 τη Μίλαν και έγραψαν ιστορία στη Νιόν της Ελβετίας - Γκολ για όσκαρ του Μπακούλα, "κέρβερος" ο Σίνα - Ονειρικές στιγμές για τους πιτσιρικάδες του Συλαϊδόπουλου

ΤΕΛΟΣ ΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΥ 22 Μαϊ 2024 | 15:00

Αποσύρεται από τους πάγκους ο σπουδαίος Κλαούντιο Ρανιέρι

Το ματς με την Φιορεντίνα θα είναι το τελευταίο της προπονητικής του καριέρας

CONFERENCE LEAGUE 22 Μαϊ 2024 | 10:07

Πρωτοφανή μέτρα για τον τελικό στη Ν. Φιλαδέλφεια: Με αντιτρομοκρατική και φράχτη - Πώς θα φτάσουν οι φίλαθλοι

Πολύ αυστηρά τα μέτρα για τον τελικό του Europa Conference League μεταξύ του Ολυμπιακού και της Φιορεντίνα. Με αστυνομική συνοδεία οι Ιταλοί οπαδοί.

EUROLEAGUE 21 Μαϊ 2024 | 23:44

Αταμάν: "Θέλω τον Ολυμπιακό στον τελικό του Final 4 - Στα δύσκολα φωνάζαμε τον Σλούκα"

Ο Τούρκος τεχνικός μίλησε για την "επιστροφή" του "τριφυλλιού" μετά την ήττα στο Game 1 απ’ τη Μακάμπι, αλλά και για τον μεγάλο ημιτελικό της Παρασκευής με τη Φενερμπαχτσέ.

ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ 21 Μαϊ 2024 | 18:05

Στεφανί Φραπάρ: Ποια είναι η Γαλλίδα που θα είναι η πρώτη γυναίκα διαιτητής σε τελικό κυπέλλου στην Ελλάδα

Η κορυφαία διαιτητής Στεφανί Φραπάρ θα σφυρίξει τον τελικό μεταξύ Παναθηναϊκού και Άρη

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 21 Μαϊ 2024 | 17:52

Το πήρε απόφαση ο Τόνι Κρος: Αποσύρεται μετά το Euro 2024 - Η απίστευτη καριέρα και το τεράστιο λάθος της Μπάγερν

Τίτλους τέλους αποφάσισε να βάλει ο Τόνι Κρος στην ποδοσφαιρική του καριέρα μετά το Euro , αποχαιρέτησε τους φίλους της Ρεάλ με μία συγκινητική ανάρτηση στο instagram

ΜΑΡΣΕΙΓ 21 Μαϊ 2024 | 13:57

Σοκ στη Γαλλία: Ληστές άρχισαν να πυροβολούν ποδοσφαιριστές της Μαρσέιγ για να τους κλέψουν τα αυτοκίνητα