Follow us

ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 0-3: Αντίο με πειστική εμφάνιση και τρίτη θέση

Ο Άρης πέρασε εύκολα από τους Ζωσιμάδες και σφράγισε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Άρης

Πειστική εμφάνιση για τον Άρη μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με το δεύτερο κόρνερ που κέρδισε στο παιχνίδι πριν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ματίγια εκτέλεσε, ο Μαντσίνι πήρε την κεφαλιά και ο Φαμπιάνο με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινο του γκολ στο πρωτάθλημα με την φανέλα του Άρη (0-1, 8ο λεπτό). Πρώτο γκολ του Βραζιλιάνου στο πρωτάθλημα αλλά πρώτο του Άρη κόντρα στον ΠΑΣ στη φετινή σεζόν, έπειτα από τρεις αναμετρήσεις. Πρώτο γκολ επίσης για τους φιλοξενούμενους μετά από 9 χρόνια στους Ζωσιμάδες.

Η πίεση και η όρεξη του Άρη συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αέρα δύο τερμάτων. Ο Ιτούρμπε γύρισε πίσω να πάρει την μπάλα και με εξαιρετική πάσα τροφοδότησε τον Αμπουμπακάρ Καμαρά που με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ (0-2, 22ο λεπτό). Από τα στημένα ο Άρης αρκετά επικίνδυνος απείλησε εκ νέου άλλες δύο φορές με το δυνατό σουτ του Πάλμα και την κεφαλιά του Φαμπιάνο που έφυγαν πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν. Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον ΠΑΣ αλλά και η πρώτη τελική άργησε να έρθει, με τον Σνάιντερ να βγάζει ωραία σέντρα και τον Κύρκο να αστοχεί από δύσκολη θέση με το κεφάλι. στο 40ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ απείλησε πρώτος στην επανάληψη και έβγαλε τελική με τον Γκαρντάβσκι να σουτάρει και τον Κουέστα να πέφτει στην γωνιά του. Ο Άρης απάντησε στις ευκαιρίες με τον Ματέο Γκαρσία να χάνει μοναδική ευκαιρία να βάλει τρίτο γκολ στο τετ α τετ με τον Λοντίγκιν. Οριακή φάση με την σημαία να μένει κάτω… Ο ΠΑΣ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και να μειώσει με την κεφαλιά του Εραμούσπε από καλή θέση να σταματάει στην αγκαλιά του Κουέστα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό με το ωραίο χαμηλό σουτ του Σαλέμ Εμπακατά που νίκησε τον Λοντίγκιν στην κλειστή του γωνία (0-3, 81ο λεπτό). Πρώτο γκολ για τον Γάλλο αριστερό μπακ στο πρωτάθλημα με τους κιτρινόμαυρους.

Πηγή: novasports.gr

"ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ" 24 Ιουν 2022 | 08:10

Άβιλα: "Ανυπομονώ για την ατμόσφαιρα στο Γ. Καραϊσκάκης"

Ενθουσιασμένος με το νέο κεφάλαιο της καριέρας του, τον Ολυμπιακό, δήλωσε ο Γκονζάλο Άβιλα.

ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 23 Ιουν 2022 | 08:27

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το βαρύ φθινόπωρο του Τεν Χαχ

Ο Ολλανδός τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καλείται να αποδείξει ότι μπορεί να οδηγήσει την ομάδα του σε ένα "καυτό" από άποψη προγράμματος φθινόπωρο.

ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΣΟΣ 23 Ιουν 2022 | 08:24

AEK: Ισπανικό σενάριο για Γιόνσον

Σύμφωνα με την "Estadio Deportivo", ο Γενς Γιόνσον βρίσκεται στο στόχαστρο της ΑΕΚ.

ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΓΝΩΡΙΜΟΣ 23 Ιουν 2022 | 08:22