Πρόκριση της Πορτογαλίας στους «16»

Η Πορτογαλία βρέθηκε ενώπιον ακόμη και αποκλεισμού, αλλά τελικά ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) αποδείχθηκε «χρυσός», με τους Ίβηρες να παίρνουν την πρόκριση στους «16»

Η Πορτογαλία βρέθηκε ενώπιον ακόμη και αποκλεισμού, αλλά τελικά ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) αποδείχθηκε «χρυσός», με τους Ίβηρες να παίρνουν την πρόκριση στους «16» ως δεύτεροι του Β' ομίλου, που τους στέλνει πάνω στην Ουρουγουάη (1η Α' ομίλου). Στην αναμέτρηση της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στο Σάρανσκ, ο Κουαρέσμα άνοιξε για την Πορτογαλία το σκορ στο 45΄ και έγινε ο γηραιότερος παίκτης που βρίσκει δίχτυα στο πρώτο του Παγκόσμιο Κύπελλο (34χρ., 272 ημερών), παίρνοντας το... χρίσμα από τον Γιάχια Γκολμοχαμαντί, όταν είχε σκοράρει για το Ιράν απέναντι στο Μεξικό το 2006 (35χρ., 84 ημερών). Ωστόσο ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Καρίμ Ανσαριφάρντ, έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με πέναλτι, ενώ ο Ταρεμί αστόχησε στο επόμενο λεπτό για το γκολ που θα έστελνε το Ιράν στους «16». Να σημειωθεί ότι στο 53΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε αστοχήσει σε πένταλτι για την Πορτογαλία.

φωτο reuters

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η GUBRETAS 12 Ιαν 2022 | 10:25

Νέο σκάνδαλο στην Τουρκία: Ο πρώην σπιτονοικοκύρης του Ερντογάν και η μυστηριώδης επένδυση τουρκικής εταιρείας στο Ιράν

Το 2008 η εταιρεία επένδυσε 681 εκατομμύρια δολάρια στο Ιράν, στη μεγαλύτερη ξένη εξαγορά στην ιστορία της Τουρκίας.

ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ 23 Ιαν 2022 | 09:30

Australian Open: Απογοητευμένη η Σάκκαρη από τον αποκλεισμό της

Η Μαρία Σάκκαρη δεν έκρυψε την απογοήτευσή της για τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του αυστραλιανού όπεν.

ΝΙΚΗΣΕ 3-1 ΣΕΤ ΤΟΝ ΜΕΝΟΥΑ ΠΕΡ 22 Ιαν 2022 | 11:04

Australian Open: Ίδρωσε αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 3-1 σετ τον Μενουά Περ και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του αυστραλιανού όπεν.

21 Ιαν 2022 | 21:36

Κορονοϊός: Διασωληνωμένος ο παλαίμαχος άσος του Ολυμπιακού, Βασίλης Μποτίνος

Ο Βασίλης Μποτίνος εισήχθη στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου της Νίκαιας

ΣΤΟ 105+1 21 Ιαν 2022 | 09:47

Πρόκριση θρίλερ για την Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα

Μεγάλη νίκη πρόκριση στην παράταση για την Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές με 3-2.

"ΠΡΟΣΦΕΡΘΗΚΑΝ" ΟΙ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ 21 Ιαν 2022 | 09:45

Μακάμπι-Ολυμπιακός 84-69: "Χάθηκε" και πάλι εκτός έδρας

Η Μακάμπι νίκησε τον Ολυμπιακό ύστερα από 8 συνεχόμενες ήττες.

ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΗΣ 21 Ιαν 2022 | 09:38

Σάκκαρη: Άνετη πρόκριση στις "16"

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 6-1 την Βερόνικα Κουντερμέτοβα και προκρίθηκε στη φάση των "16" του Australian Open.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ 20 Ιαν 2022 | 21:34

Ολυμπιακός: Στη 15η θέση παγκοσμίως για το 2021, σύμφωνα με την IFFHS

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός σκαρφάλωσε 13 (!) ολόκληρες θέσεις από το 2020, όταν τότε η IFFHS τον τοποθετούσε στην 28η θέση.

ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ 20 Ιαν 2022 | 10:14

Australian Open: Πέρασε στον επόμενο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 3-1 σετ τον Σεμπαστιάν Μπαές και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Αυστραλιανού Οπεν.

"ΣΟΒΑΡΕΥΕΙ" ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 20 Ιαν 2022 | 09:24

Η ΑΕΚ για τις δηλώσεις Λουτσέσκου: Αντιδράσεις επικοινωνιακού τύπου και προφανούς σκοπιμότητας

Η ΑΕΚ δεν θα μπει στην διαδικασία ν΄ασχοληθεί με τις δηλώσεις που έκανε ο Ράζβαν Λουτσέσκου μετά το τέλος του ματς.

ΣΤΟΥΣ 27 ΠΟΝΤΟΥΣ Ο ΚΡΙΣ ΜΙΝΤΛΕΤΟΝ 20 Ιαν 2022 | 09:21

Μπακς-Γκρίζλις 126-114: Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει double double, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 126-114 τους Μέμφις Γκρίζλις, εντός έδρας.

ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ 20 Ιαν 2022 | 09:19

Λέστερ – Τότεναμ 2-3: Επική ανατροπή στις καθυστερήσεις

Η Τότεναμ έχανε 2-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων στο Λέστερ αλλά πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Στίβεν Μπερχβάιν!

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ 19 Ιαν 2022 | 22:16

Κύπελλο Ελλάδος: Ανοιχτοί λογαριασμοί για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ [Βίντεο]

Στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ θα κριθεί η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ