Follow us

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σ. 3-1 : Αυτά δεν γίνονται

Για τρίτη φορά στο Μπερναμπέου η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε μια ανασα από τον αποκλεισμό και για τρίτη φορά προκρίθηκε.

Καρίμ Μπενζεμά

Στο πρώτο ημίχρονο Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι δεν ρίσκαραν πολλά πράγματα. Μικρά κομμάτια κυριαρχίας για τις δύο ομάδες η κάθε μια με τον δικό της τρόπο.

Η Σίτι λίγο καλύτερη και σίγουρα με καλύτερες ευκαιρίες στο ματς ενώ η Ρεάλ εκτελούσε βιαστικά όταν έφτασε στην περιοχή, κυρίως με αντεπιθέσεις.

Καλύτερη στιγμή το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα (20′) από την πασάρα του Ντε Μπρόινε και την εντυπωσιακή επέμβαση του Κουρτούα.

Η Ρεάλ απείλησε με τον Μπενζεμά (4′) και με φάουλ του Κρόος (28′) αλλά ο Έντερσον δεν ανησύχησε. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ θα έπρεπε να ρισκάρει.

Η Σίτι είχε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο. Καταφερε να σκοράρει με τον Μάχρεζ (73′) ο οποίος εκτέλεσε τον Κουρτουά με δυνατό αριστερό.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έχασε τρομερές ευκαιρίες να κλειδώσει την πρόκριση με Κανσέλο (86′) και Γκρίλις (87′) και ξαφνικά εμφανίστηκε ο Ροδρίγκο.

Από ασίστ του Μπενζεμά ο Βραζιλιάνος σκόραρε στο 90ο λεπτό και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε ξανά αυτή την φορά με κεφαλιά για να στείλει το ματς στην παράταση με 2-1.

Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση θα μπορούσε να πετύχει και χατ-τρικ αλλά ο Εντερσον έσωσε και εστειλε την μπάλα κόρνερ.

Με την εκκίνηση της παράτασης ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι από τον Ντίας και το εκτέλεσε άψογα για να κάνει το 3-1.

Ο Φερναντίνιο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης οι καθυστερήσεις και οι αλλαγές χάλασαν τον ρυθμό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την πρόκριση και πάει στο Παρίσι να παίξει με την Λίβερπουλ για να κατακτήσει το δέκατο-τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας της.

Πηγή: novasports.gr

ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΝΕΑ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ 29 Ιουν 2022 | 08:35

"Απέρριψε τον Αστέρα και πάει Παναθηναϊκό ο Ράντονιτς"

Δημοσίευμα από το Μαυροβούνιο στέλνει τον Ντέγιαν Ράντονιτς στο τριφύλλι.

ΑΝΕΒΑΣΕ ΠΥΡΕΤΟ 27 Ιουν 2022 | 08:42

ΠΑΟΚ: Απρόοπτο με Ζίβκοβιτς, μένει στη Θεσσαλονίκη

Χωρίς τον Σέρβο αναχωρεί για Ολλανδία ο Δικέφαλος του Βορρά.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ 27 Ιουν 2022 | 08:38

Ολυμπιακός: "Τελειώνει" του Καμαρά

Τα τυπικά μένουν για τον επιθετικό του Άρη. Έρχεται και ο Βρσάλικο!

15 ΠΑΙΚΤΕΣ 27 Ιουν 2022 | 08:35

Εθνική μπάσκετ: Η αποστολή για τη Λάρισα

Η Εθνική Ανδρών ολοκλήρωσε το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας της για τον αγώνα των προκριματικών του FIBA World Cup 2023 με τη Μεγάλη Βρετανία.

ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 24 Ιουν 2022 | 08:26

Wimbledon: Έγραψαν ιστορία Ναδάλ και Μπερετίνι

Ράφα Ναδάλ και Ματέο Μπερετίνι έγιναν οι πρώτοι τενίστες στην ιστορία που προπονούνται στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων.

Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ “LUNION.FR” 24 Ιουν 2022 | 08:17

ΠΑΟΚ: Οι Γάλλοι στέλνουν στον "Δικέφαλο" τον Τάσο Δώνη

Ως δεδομένο θεωρούν τον δανεισμό του 25χρονου ακραίου επιθετικού από τη Ρεμς στον "Δικέφαλο".

"ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ" 24 Ιουν 2022 | 08:10

Άβιλα: "Ανυπομονώ για την ατμόσφαιρα στο Γ. Καραϊσκάκης"

Ενθουσιασμένος με το νέο κεφάλαιο της καριέρας του, τον Ολυμπιακό, δήλωσε ο Γκονζάλο Άβιλα.

ΦΙΛΟΔΟΞΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 23 Ιουν 2022 | 08:27

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Το βαρύ φθινόπωρο του Τεν Χαχ

Ο Ολλανδός τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καλείται να αποδείξει ότι μπορεί να οδηγήσει την ομάδα του σε ένα "καυτό" από άποψη προγράμματος φθινόπωρο.