Follow us

Σάκκαρη: Άνετη πρόκριση στις "16"

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 6-4, 6-1 την Βερόνικα Κουντερμέτοβα και προκρίθηκε στη φάση των "16" του Australian Open.

Μαρία Σάκκαρη

H Eλληνίδα τενίστρια Μαρία Σάκκαρη, νο. 8 στην παγκόσμια κατάταξη, χρειάστηκε 82 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της από τη Ρωσία στην John Cain Arena και να δώσει το παρών στον συγκεκριμένο γύρο της διοργάνωσης για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Η Σάκκαρη, που δεν έχει χάσει ακόμα σετ στην Αυστραλία, είδε την αντίπαλό της να προηγείται 3-1 αρχικά, αλλά κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα games και στη συνέχεια πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο κυριάρχησε απόλυτα και έκλεισε ραντεβού για την πρόκριση στα προημιτελικά με την Τζέσικα Πεγκούλα από τις ΗΠΑ, η οποία επικράτησε της Νούρια Παρίθας Ντίαθ με 7-6 (3), 6-2.

Θα είναι η τρίτη μεταξύ τους συνάντηση, με τη Σάκκαρη να έχει επικρατήσει στις προηγούμενες δύο.

Πηγή: novasports.gr

ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΣΕ 2 ΣΕΤ 15 Μαϊ 2022 | 19:12

Στέφανος Τσιτσιπάς: Έχασε στη Ρώμη από τον βασιλιά των χωμάτινων γηπέδων - Πρώτη νίκη για τον Τζόκοβιτς φέτος

Μία ώρα και 36 λετπά χρειάστηκαν για να στεφθεί και πάλι βασιλιάς της Ρώμης ο Νόβακ Τζόκοβιτς.

ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 15 Μαϊ 2022 | 17:16

Στέφανος Τσιτσιπάς: "Τιτανομαχία" με Νόβακ Τζόκοβιτς για τον τίτλο στη Ρώμη - Σε εξέλιξη ο αγώνας [βίντεο]

Στέφανος Τσιτσιπάς και Νόβακ Τζόκοβιτς θα διασταυρώσουν τις ρακέτες τους στον σημερινό τελικό - Πόσα χρήματα θα πάρει ο νικητής.

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ 14 Μαϊ 2022 | 20:16

Τεράστια πρόκριση για τον Τσιτσιπά: Νίκησε τον Ζβέρεφ με ανατροπή και πηγαίνει στον τελικό της Ρώμης [βίντεο]

Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ 2-1 στον ημιτελικό και περιμένει τον παρτενέρ του για τον τελικό αγώνα της Ρώμης.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ 13 Μαϊ 2022 | 20:13

Στα ημιτελικά του Masters της Ρώμης ο Στέφανος Τσιτσιπάς - "Καθάρισε" και τον Σίνερ [Βίντεο]

Στους "4" του Internazionali BNL d' Italia προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, εκεί όπου θα βρει απέναντί του τον Σάσα Ζβέρεφ.

4-0 ΣΤΟ Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ 13 Μαϊ 2022 | 08:43

Ρεάλ-Λεβάντε 6-0: Περίπατος και υποβιβασμός

Η Ρεάλ Μαδρίτης... σκόρπισε την ουραγό Λεβάντε με σκορ 6-0 σε αναμέτρηση για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

"ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ" 13 Μαϊ 2022 | 08:43

Η Κουρομπίλια στον τελικό του Champions League Γυναικών

Κορυφαία στιγμή για τη διαιτητική καριέρα της Χρυσούλας Κουρομπίλια.

ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ 13 Μαϊ 2022 | 08:35

ΑΕΚ: "Πρόταση στον Φαμπιάν"

Δημοσίευμα από το Μεξικό τονίζει ότι η Ένωση προχωράει στην απόκτηση του 32χρονου μεσοεπιθετικού.

ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΥΣ 12 Μαϊ 2022 | 22:41

Μαρία Σάκκαρη: Μεγάλη πρόκριση στους "8" του Italian Open με "καθαρή" νίκη επί της Κόκο Γκοφ [βίντεο]

Η Σάκκαρη δικαίωσε απόλυτα τον τίτλο του φαβορί που είχε απέναντι στη νεαρή Αμερικανίδα, παίρνοντας "εκδίκηση" για την ήττα της πριν από ακριβώς έναν χρόνο.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΧΑΤΣΑΝΟΦ 12 Μαϊ 2022 | 17:57

Τρομερός Στέφανος Τσιτσιπάς, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Masters της Ρώμης [Βίντεο]

Ποιος είδε τον Στέφανο Τσιτσιπά και δεν τον φοβήθηκε; Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ (6-4), όμως στη συνέχεια έκανε "πάρτι" και προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο στα προημιτελικά του τουρνουά Masters της Ρώμης.

40 ΠΟΝΤΟΙ ΚΑΙ ΕΝΤΕΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ 12 Μαϊ 2022 | 08:55

Σέλτικς-Μπακς 107-110: Φοβερός στη Βοστόνη ο Γιάννης [βίντεο]

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε στις πλάτες του τους Μιλγουόκι Μπακς και τους οδήγησε στη νίκη 110-107 επί των Μπόστον Σέλτικς.

Ο ΤΡΙΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΧΑΤ ΤΡΙΚ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ PREMIER 12 Μαϊ 2022 | 08:45

Γουλβς- Μάντσεστερ Σίτι 1-5: Σόου με καρέ Ντε Μπρόινε και ολοταχώς για τίτλο

Τη διαφορά από τη Λίβερπουλ στο +3 διατήρησε ο εκπληκτικός Βέλγος και οι Πολίτες, δύο ματς πριν το τέλος της Premier League.

ΟΛΑ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 12 Μαϊ 2022 | 08:45

Γιουβέντους-Ίντερ 2-4: Στους Νερατζούρι το Κύπελλο με Πέρισιτς

Σε έναν απίστευτο τελικό που κρίθηκε στην παράταση η Ίντερ νίκησε με 4-2 τη Γιουβέντους και πανηγύρισε το Κύπελλο Ιταλίας!

ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ 11 Μαϊ 2022 | 08:41

Παναθηναϊκός: Χρειάζεται 5 βαθμούς. Μπορεί;

Ο Παναθηναϊκός με 5 βαθμούς στα τρία τελευταία ματς εξασφαλίζει και μαθηματικά την Ευρώπη. Εφικτό αλλά δύσκολο.