Follow us

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα και αποκλεισμός από τον Αλκαράθ - Τσακώθηκε με τον διαιτητή και αποδοκιμάστηκε [Βίντεο]

Πολλά νεύρα από τον Τσιτσιπά στο χθεσινό ματς - Τα έβαλε με τον διαιτητή επειδή τιμωρήθηκε με ποινή δύο πόντων για το toilet break που έκανε

Στην προημιτελική φάση σταμάτησε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Όπεν Βαρκελώνης.

Λίγες ώρες μετά την επικράτησή του επί του Βούλγαρου Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ για τη φάση των "16", ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 1 στο κυρίως ταμπλό) αντιμετώπισε στους "8" τον Ισπανό Κάρλος Αλκαράθ (Νο 11 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο 5 στο κυρίως ταμπλό) και ηττήθηκε με 6-4, 5-7, 6-2, ύστερα από αγώνα που κράτησε δύο ώρες και 12 λεπτά, μένοντας εκτός συνέχειας στη διοργάνωση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το δεύτερο σημερινό παιχνίδι και για τον Αλκαράθ, ο οποίος είχε επιβληθεί νωρίτερα του συμπατριώτη του, Χάουμε Μουνάρ, στο πλαίσιο της φάσης των "16", ωστόσο ο αγώνας του τελείωσε νωρίτερα σε σχέση με την πρώτη αναμέτρηση του Τσιτσιπά, οπότε είχε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του για να ξεκουραστεί.

Στο πρώτο σετ Τσιτσιπάς και Αλκαράθ "κράτησαν" το σερβίς τους έως το 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Ισπανός "έσπασε" το σερβίς του 23χρονου πρωταθλητή και προηγήθηκε 5-4, για να πάρει το επόμενο γκέιμ και το σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 1-1 ο Αλκαράθ έκανε δύο φορές "break" στον Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-1.

Όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής "απάντησε" με δύο "break" και ισοφάρισε 4-4, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 5-4, πριν "σπάσει" το σερβίς του Αλκαράθ στο τελευταίο γκέιμ και "γράψει" το 7-5, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Αλκαράθ "έσπασε" δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-0. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 5-2, ωστόσο ο Ισπανός πήρε το τελευταίο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο με 6-4 και, παράλληλα, τη νίκη-πρόκριση στους ημιτελικούς.

Έντονη λογομαχία Τσιτσιπά με τον διαιτητή

Εντονη ήταν η αντίδραση του Στέφανου Τσιτσιπά κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ του προημιτελικού, επειδή τιμωρήθηκε με ποινή δύο πόντων από τον διαιτητή.

Ο Τσιτσιπάς δέχτηκε ποινή για το toilet break που έκανε στη διάρκεια του σετ (απαγορεύεται σύμφωνα με τον νέο κανονισμό), αλλά και γιατί έκανε πάνω από τρία λεπτά.

Ρώτησε τον διαιτητή τι γίνεται με το σκορ, καθώς δεν κατάλαβε γιατί το 15-0 στο τέταρτο γκέιμ έγινε... 4-0 στο σετ και τα έβαλε μαζί του, λέγοντάς του πως είναι... ακατάλληλος και πρέπει να απολυθεί.

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πολλά νεύρα στο ματς, καθώς "τελείωσε" το πρώτο σετ με ένα πάρα πολύ δυνατό χτύπημα και ανάγκασε τον 18χρονο Ισπανό (που πήρε το σετ) που είχε ανεβεί στο φιλέ να σκύψει για να μη χτυπηθεί από το μπαλάκι.

Ο Αλκαράθ αγριοκοίταξε τον Τσιτσιπά που ζήτησε αμέσως συγγνώμη, ενώ το κοινό τον αποδοκίμασε.

ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ ΣΤΙΣ ΒΑΛΕΑΡΙΔΕΣ 25 Ιουν 2022 | 19:20

Ο πρώτος τίτλος του Στέφανου Τσιτσιπά στο γρασίδι - Νίκησε τον Μπαουτίστα Αγούτ 2-1 στη Μαγιόρκα [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ, στον τελικό του Mallorca Championships.

ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 24 Ιουν 2022 | 08:26

Wimbledon: Έγραψαν ιστορία Ναδάλ και Μπερετίνι

Ράφα Ναδάλ και Ματέο Μπερετίνι έγιναν οι πρώτοι τενίστες στην ιστορία που προπονούνται στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΖΙΡΟΝ 23 Ιουν 2022 | 22:32

Στέφανος Τσιτσιπάς: Εύκολα στα προημιτελικά του Mallorca Open

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα ο Στέφανος Τσιτσιπά επικράτησε του Ιλια Ιβάσκα με 2-0 σετ.

ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ 22 Ιουν 2022 | 14:00

Ο Τσιτσιπάς παράτησε την προπόνηση στη μέση και έφυγε, γιατί διαφώνησε με τον πατέρα του [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποχωρεί ενοχλημένος μετά από διαφωνία που είχε με τον πατέρα και προπονητή του Απόστολο Τσιτσιπά.

ΝΕΑ ΗΤΤΑ 15 Ιουν 2022 | 19:23

Στέφανος Τσιτσιπάς: Έχασε από τον νευρικό Νικ Κύργιο με ανατροπή - Εκτός τουρνουά στο Χάλε [Βίντεο]

Παρότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε στα σετ με 7-5, προκαλώντας εκνευρισμό στον αντίπαλό του ο οποίος ξέσπασε σπάζοντας τη ρακέτα του, εντέλει έχασε από τον Νικ Κύργιο

ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ 14 Ιουν 2022 | 21:00

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δύσκολο, αλλά νικηφόρο ξεκίνημα στο Χάλε - Επόμενος αντίπαλος ο Νικ Κύργιος

Επόμενος αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον 2ο γύρο του τουρνουά θα είναι αύριο (15/6) ο Νικ Κύργιος

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΑΝ 10 Ιουν 2022 | 23:58

Ήττες και αποκλεισμοί για Στέφανο Τσιτσιπά και Μαρία Σάκκαρη

Ο Άντι Μάρεϊ ύστερα από μια ώρα και 41 λεπτά υπέταξε στον Στέφανο Τσιστιπά με 2-0 - Η Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια χρειάστηκε δύο ώρες και 36 λεπτά για να κερδίσει τη Μαρία Σάκκαρη με 2-1

ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 04 Ιουν 2022 | 00:01

Ρολάν Γκαρός: Εισβολή γυναίκας στο κορτ με μυστηριώδες μήνυμα - "Απομένουν 1.028 μέρες" [Εικόνες]

Η γυναίκα, η οποία φορούσε ένα μπλουζάκι που έγραφε "απομένουν 1028 μέρες", έδεσε τον εαυτό της στην άκρη του φιλέ με ένα κορδόνι στο λαιμό της.

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ 01 Ιουν 2022 | 08:42

Roland Garros: Εποποιία του τένις και επική νίκη Ναδάλ στο "βασίλειό" του

Σε μια μονομαχία που κράτησε πάνω από τέσσερις ώρες, ο Ναδάλ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Τζόκοβιτς.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΟΥ ΣΤΑΡ 31 Μαϊ 2022 | 08:18
ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ 30 Μαϊ 2022 | 18:36

Στέφανος Τσιτσιπάς: Εκτός προημιτελικών του Roland Garros - Αποκλείστηκε από τον Δανό Ρούνε

Κατώτερος του επιπέδου που χρειαζόταν παρουσιάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον ταλαντούχο Χόλγκερ Ρούνε και το πλήρωσε, καθώς ηττήθηκε με 3-1 και έμεινε εκτός προημιτελικών του Roland Garros.

ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΥΡΕΣ 29 Ιουν 2022 | 12:47

Πανικός για την ΑΕΚ: Λαοθάλασσα για να πάρουν εισιτήρια διαρκείας [εικόνες]

Η λαχτάρα των φίλων της ΑΕΚ δεν κρύβεται. Πλήθος κόσμου έτρεξε για ένα εισιτήριο διαρκείας.

ΤΑ ΠΑΛΙΑ 29 Ιουν 2022 | 12:14

Ο Πύρρος Δήμας πήγε στα Τίρανα και συνάντησε τους παλιούς του προπονητές- Μετά από χρόνια

Τους πρώτους του προπονητές όταν ξεκινούσε την άρση βαρών συνάντησε στα Τίρανα ο Πύρρος Δήμας