Super League: "Διπλό" στο "Βικελίδης" για την ΑΕΚ, στο -9 από Ολυμπιακό - Υποχώρησε τέταρτος ο ΠΑΟΚ [Βίντεο]

Η ΑΕΚ υποχρέωσε τον Άρη στην τρίτη φετινή του ήττα και τον έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εννέα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό

Με εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία και χάρη σε μία εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 65ο λεπτό, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από το "Κλεάνθης Βικελίδης", σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση, μετά από ένα κάτω του μετρίου ποιοτικά παιχνίδι, υποχρέωσε τον Άρη στην τρίτη φετινή του ήττα και τον έπιασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εννέα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 7ο λεπτό, όταν από λάθος γύρισμα του Έλντερ Λόπες, ο Δημήτρης Μάνος πρόλαβε την έξοδο του Γιώργου Αθανασιάδη, ωστόσο το πλασέ του πήγε παράλληλα με την εστία.

Ο Μανόλο Χιμένεθ είδε από νωρίς τον Ιονούτς Νεντελτσεάρου να αποχωρεί τραυματίας, με τον 18χρονο Ζίγκα Λάτσι να περνάει στο κέντρο της άμυνας. Στο 21’ η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν ο Γκαρσία έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα από τα δεξιά, αλλά η σκαστή κεφαλιά του Καρίμ Ανσαριφάρντ κατέληξε στην αγκαλιά του Ζάκαρι Μπουσέ.

Η επόμενη -που ήταν κι η τελευταία αξιόλογη (!) του πρώτου μέρους- ήταν ένα ωραίο, διαγώνιο μα συνάμα κι άστοχο σουτ του Λούκας Σάσα, καθώς τα πολλά φάουλ στη μεσαία γραμμή - ιδίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων - δεν επέτρεψαν να παιχτεί ποδόσφαιρο αξιώσεων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η Ένωση δημιούργησε μια σημαντική ευκαιρία στα 33 δευτερόλεπτα από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως το σουτ του Ανσαριφάρντ πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπουσέ. Η είσοδος των Πέτρου Μάνταλου, Μάρκο Λιβάγια έδωσε επιθετική πνοή στην ΑΕΚ που με ένα υπέροχο φάουλ του Γκαρσία -στη γωνία που φυλούσε ο Μπουσέ- στο 65ο λεπτό έκανε το 0-1!

Έκτοτε ελάχιστος ήταν ο "καθαρός" χρόνος που παίχτηκε ποδόσφαιρο, καθώς οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε φάουλ και λάθη. Μοιραία, δε δημιουργήθηκαν κι άλλες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, παρά μόνο το δοκάρι στην κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάγια έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα ωστόσο ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR.

Η ΑΕΚ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της - κι αυτή με σκορ 1-0 - κι ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Ο Άρης, από την άλλη, έμεινε για τρίτο ματς στα τέσσερα τελευταία μακριά από το γκολ κι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς (87’ Τζέγκο), Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (87’ Ιωάννου), Ματίγια, Γκάμα, Σίλβα (63’ Ματέο), Μαντσίνι, Μάνος (75’ Λόπεθ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου (20’ Λάτσι), Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (60’ Μάνταλος), Γκαρσία (75’ Σάκχοφ), Ανσαριφάρντ, Μαχαίρας (60’ Λιβάγια).

Νίκη με ανατροπή για τον Ατρόμητο

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη, που τον φέρνει ξανά σε... τροχιά πλέι-οφ σημείωσε ο Ατρόμητος επί της Λαμίας με 2-1, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Super League.

Ο Καραμάνος έβαλε μπροστά την ομάδα της Φθιώτιδας (9’), όμως οι Περιστεριώτες ανέτρεψαν το σκορ με τους Χριστοδουλόπουλο (πέν. 38’) και Σάλομον (85’).

Η ενισχυμένη στις μεταγραφές Λαμία, είναι αποφασισμένη να παίξει πλέον τα... ρέστα της για την παραμονή σε όλα τα παιχνίδια που απομένουν ως το φινάλε.

Παρά το γεγονός όμως ότι προηγήθηκε από νωρίς στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής, στο τέλος έμεινε με... άδεια χέρια, μετά το υπέροχο σε εκτέλεση γκολ του Σάλομον.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ντ. Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο (40’ λ. τρ. Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Σάλομον, Γκάλο, Ενσικουλού (46’ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (70’ Μουνίθ), Αγκάγιεφ (71’ Χαρίσης), Χριστοδουλόπουλος (70’ Μανούσος).

ΛΑΜΙΑ (Μ. Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος (86’ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης (68’ Βλάχος), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τιρόνε (78’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86’ Μπα), Ντέλετιτς, Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

O ΦΑΚΟΣ ΤΟΥ PERSEVERANCE 23 Φεβ 2021 | 11:04

Άρης: Οι νέες εντυπωσιακές εικόνες της NASA από την επιφάνεια του κόκκινου πλανήτη

Η NASA έδωσε στη δημοσιότητα βίντεο και εικόνες από την προσεδάφιση του Perseverance στον Άρη. Οι εικόνες προκαλούν δέος.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ ΗΧΟΣ 22 Φεβ 2021 | 23:02

NASA: Νέο εντυπωσιακό βίντεο από την προσεδάφιση του Perseverance στον Άρη

Διάρκειας μόλις τριών λεπτών το βίντεο αποκαλύπτει τις εικόνες που κατέγραψαν οι πολλές κάμερες που βρίσκονται συνδεδεμένες σε διαφορετικά μέρη του Perseverance

1-0 22 Φεβ 2021 | 22:03

Παναιτωλικός - ΠΑΟ: "Σφαλιάρα" στο Αγρίνιο και τέλος το αήττητο σερί για τους "πράσινους"

Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League κaι έσπασε το αήττητο σερί των "πράσινων" στο πρωτάθλημα μέσα στο 2021

21 Φεβ 2021 | 19:31

Superleague: ΠΑΟΚ και ΑΕΚ πέρασαν τον Άρη και περιμένουν το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ισοπαλία για την ΑΕΚ και το Ολυμπιακός - Άρης κρίνει το ποιος θα εδραιωθεί στη δεύτερη και τρίτη θέση

ΤΟ PERSEVERANCE ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ 19 Φεβ 2021 | 22:38

NASA: Το συγκλονιστικό βίντεο με την προσεδάφιση στον Άρη – Τα πρώτα πλάνα από τον "κόκκινο πλανήτη"

Στόχος της NASA, τα στοιχεία που θα συλλεχθούν από τον Άρη να αποθηκευτούν ώστε μια επόμενη αποστολή να τα φέρει πίσω στη Γη.

"PERSEVERANCE" 18 Φεβ 2021 | 23:47

Ιστορική στιγμή: Το ρόβερ της NASA προσεδαφίστηκε στον Άρη - Οι πρώτες εικόνες από τον "κόκκινο" πλανήτη [βίντεο]

Το "Perseverance" θα κατέβει μέσα στον κρατήρα Jezero, που κάποτε ήταν λίμνη και δέλτα ποταμού και όπου θεωρείται πιθανότερο να υπήρχαν μορφές ζωής.

ΣΤΙΣ 23:00 ΩΡΑ ΕΛΛΑΔΟΣ 18 Φεβ 2021 | 20:44

NASA: Το πιο εξελιγμένο ρόβερ "πάτησε" στον Άρη - Τα επτά λεπτά του "τρόμου" [Δείτε live]

Το ρόβερ της NASA θα συλλέξει αρειανά δείγματα, που θα επιστραφούν στη Γη με μια μελλοντική αποστολή, κάτι που, εφόσον συμβεί, θα είναι παγκόσμια πρωτιά.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΩΝ 17 Φεβ 2021 | 18:33

Superleague: Τέλος ο Λιβάγια από την ΑΕΚ

Λύθηκε το συμβόλαιο συνεργασίας του Μάρκο Λιβάγια με την ΑΕΚ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15 Φεβ 2021 | 20:13

Super League: Νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ - Μείωσαν τη διαφορά από Ολυμπιακό [Βίντεο]

Νίκη-θρίλερ στη Λάρισα για την ΑΕΚ, εύκολα τον ΠΑΣ Γιάννινα ο ΠΑΟΚ - Τριπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με Άρη

ΣΤΟ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ 14 Φεβ 2021 | 21:36

Super League: Νίκη γοήτρου για τον Παναθηναϊκό – Επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού

Οι "πράσινοι" νίκησαν τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι των "αιωνίων", στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΑΡΗ, ΛΑΜΙΑ, ΒΟΛΟ 10 Φεβ 2021 | 23:58

Κύπελλο Ελλάδος: Γκολ και θέαμα στα προημιτελικά - Προβάδισμα για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ [Βίντεο]

Τα φαβορί Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας

ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ «ΧΑΡΤΗ» 09 Φεβ 2021 | 20:53

Έγραψαν ιστορία τα Εμιράτα: Σε τροχιά γύρω από τον Άρη η "Ελπίδα" [Βίντεο]

Τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα έγιναν η πρώτη αραβική χώρα που κατάφερε να θέσει ένα διαστημικό σκάφος σε τροχιά γύρω από τον 'Αρη.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 6-0 08 Φεβ 2021 | 21:27

8/2/81: Σαράντα χρόνια από την τραγωδία της Θύρας 7 με τους 21 νεκρούς στο Καραϊσκάκη

Στις 8 Φεβρουαρίου του 1981 έχασαν τη ζωή τους από ασφυξία 21 φίλαθλοι, στα σκαλοπάτια της Θύρας 7 στο στάδιο Καραϊσκάκη