Super League: Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Σκληρός αντίπαλος αποδείχτηκε η Ξάνθη για τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ μόνο στο πρώτο ημίχρονο

Καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα την Ξάνθη με 2-0 με γκολ των Πρίγιοβιτς (47') και Μαουρίσιο (65') κι εδραίωσε την θέση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με την 10η νίκη του στα 11 παιχνίδια του πρωταθλήματος. Η σημερινή ήττα της Ξάνθης ήταν η πρώτη της σε εκτός έδρας αγώνες.

Σκληρός αντίπαλος αποδείχτηκε η Ξάνθη για τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν με πυκνή αμυντική διάταξη κράτησε τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση αν και αυτοί έφτασαν στο διάστημα αυτό σε τελικές που θα μπορούσαν να αποδώσουν γκολ. Ομως στο δεύτερο μέρος ο καταιγιστικός ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Με ουσιαστικό και απολύτως οργανωμένο παιχνίδι έφθασε στην 10η νίκη του, κατά τις 11 αγωνιστικές κρατώντας σταθερά το "τιμόνι" που οδηγεί στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 11' ο Καντά έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα αλλά ολότελα άστοχο. Η πρώτη ουσιαστική τελική για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 18' με σουτ- φάουλ- άουτ του Πέλκα.

Το άναρχο παιχνίδι του Μάτος στο πρώτο μέρος φόρτωσε την επιθετικότητα της ομάδας του αλλά δεν αύξησε τον βαθμό επικινδυνότητας της.

Στο 28' η Ξάνθη έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν η κοντινή κεφαλιά του Ντουρίσκοβιτς αποκρούσθηκε εξ επαφής σε κόρνερ από τον Πασχαλάκη.

Στο 30' ο ΠΑΟΚ πλησίασε στο γκολ με τον Πρίγιοβιτς που από πάσα του Πέλκα, σουταρε αλλά ο Ζίφκοβιτς λειτούργησε το ίδιο σωτήρια όπως πριν δυο λεπτά ο αντίπαλός του, Πασχαλάκης.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πίεση και στο 40' πλησίασε αυτός σε σημαντική ευκαιρία, όταν το δυνατό γωνιακό σουτ του Μπίσεσβαρ έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Ζίφκοβιτς. Δυο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έχασε με την 4η τελική του στο παιχνίδι ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κίτσιου πλάσαρε άουτ από άριστη θέση.

Στην επανάληψη ο "Δικέφαλος" με το ξεκίνημα πήρε το προβάδισμα. Στο 47' από σέντρα του νεοεισελθόντα Βιεϊρίνια ο Πρίγιοβιτς με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Ζίφκοβιτς ανοίγοντας το σκορ (1-0). Ο Σέρβος διεθνής με το γκολ αυτό έφθασε τα 50 στην παρουσία του στον ΠΑΟΚ στις 80 συνολικά εμφανίσεις που συμπλήρωσε σε όλους τους επίσημους αγώνες μαζί του.

Στην διαρκή επιθετικότητα του ΠΑΟΚ ήρθαν στο 59' μια πολύ καλή ευκαιρία τυ Πέλκα που αστόχησε από πολύ καλή θέση, ενώ στο 65΄ο Βραζιλιάνος Μαουρίσιο με απευθείας τεχνικό φάουλ πέτυχε το 2-0.

Ως το τέλος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά στο τελευταίο 20λεπτο μείωσε τον ρυθμό του κρατώντας δυνάμεις για τον αγώνα της Πέμπτης στο Λονδίνο επί της Τσέλσι για το Europa League.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)
Κίτρινες: Κίτσιου, Μπαξεβανίδης.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κίτσιου (46' Βιεϊρίνια), Βαρέλα (58' Τόσκα), Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο (75' Βέρνμπλουμ), Κάνιας, Πέλκας, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Χατζητερζόγλου, Κοβάσεβιτς (83' Μελιόπουλος), Καμαρά, Γέντριτσεκ, Καντά (56' Σαρπόνγκ), Τζουρίσκοβιτς, Κάστρο (68' Μπρίτο).

24 Οκτ 2020 | 18:18

ΠΑΟΚ: Θετικός στον κορονοϊό ο Αντελίνο Βιεϊρίνια

Κάλεσε τον κόσμο να φοράει μάσκες και να παραμείνει ασφαλής.

ΣΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ 23 Οκτ 2020 | 17:56

Ιβάν Σαββίδης: Το μεγαλύτερο ψάρι της ζωής του έπιασε ο ιδιοκτήτης του ΠΑΟΚ [Εικόνα]

Η τεραστίων διαστάσεων ψαριά του ιδιοκτήτη του ΠΑΟΚ Ιβάν Σαββίδη

ΓΙΑ ΤΗΝ 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE 22 Οκτ 2020 | 22:55

ΠΑΟΚ - Ομόνοια: Γκέλα για τον "Δικέφαλο" στο πιο εύκολο παιχνίδι του στον όμιλο [Βίντεο]

Στο 1-1 έμεινε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Ομόνοια στην Τούμπα, παίρνοντας έναν βαθμό στο θεωρητικά πιο εύκολο ματς του προγράμματός του

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 20 Οκτ 2020 | 11:04

Εντολή Μητσοτάκη: Ανακαλείται η απόφαση για φιλάθλους στα γήπεδα

Την ανάκληση της απόφασης για παρουσία περιορισμένου αριθμού φιλάθλων στα γήπεδα ανακοίνωσε η κυβέρνηση με εντολή του Κυριάκου Μητσοτάκη.

ΟΡΙΣΤΙΚΟ 19 Οκτ 2020 | 17:10

Κορονοϊός - Ποδόσφαιρο: Με κόσμο Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ στην Ευρώπη - Σε ποσοστό 10% της χωρητικότητας κάθε γηπέδου

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα αγωνιστούν με κόσμο στα πρώτα δύο παιχνίδια ποδοσφαίρου στην Ευρώπη - Με μειωμένους θεατές λόγω κορονοΪού

ΑΦΗΣΑΝ ΒΑΘΜΟΥΣ ΟΙ "ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ" 19 Οκτ 2020 | 11:06

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ: Το Χ στο ντέρμπι ευνόησε Άρη και Ολυμπιακό

Την ώρα που ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μοιράζονταν την ισοπαλια στο ΟΑΚΑ, Άρης και ΠΑΟΚ κέρδιζαν βαθμούς.

ΘΛΙΨΗ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΧΩΡΟ 14 Οκτ 2020 | 23:07

Γιώργος Καλύβας: Έφυγε από τη ζωή ο πρώην πρόεδρος του ΠΑΟΚ

Πέθανε ο Γιώργος Καλύβας - Είχε διατελέσει και πρόεδρος του "Δικεφάλου" στα χρόνια της δεκαετίας του '90