Super League: Νίκη γοήτρου για τον Παναθηναϊκό – Επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού

Οι "πράσινοι" νίκησαν τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι των "αιωνίων", στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Νικητής του ντέρμπι των "αιωνίων" αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" νίκησαν τον Ολυμπιακο με 2-1, στο "Απόστολος Νικολαΐδης", στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Μαουρίτσιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ ο Σανκαρέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 73΄. Ο Ολυμπιακός είχε να δεχτεί για 24 αγώνες δύο γκολ! Οι "ερυθρόλευκοι" μείωσαν στο 82ο λεπτό με τον Γιουσέφ Ελ-Αραμπί.

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μια νίκη γοήτρου, φτάνοντας τους 41 βαθμούς σε 22 αγώνες. Η πρωτοπόρος ομάδα του Πειραιά παραμένει στην κορυφή με 57 βαθμούς, με διαφορά 14 πόντων πλέον από τον δεύτερο Άρη που νωρίτερα σήμερα συμβιβάστηκε στη "λευκή" ισοπαλία με τον Παναιτωλικό στη Θεσσαλονίκη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο και με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 5ο λεπτό η πίεσή του απέδωσε καρπούς, όταν από το πρέσινγκ έξω από την "ερυθρόλευκη" περιοχή, ο Μαουρίσιο έβγαλε εξαιρετική κάθετη προς τον Ενγκμπακοτό, ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός έκλεψε ξανά τη μπάλα, ο Ιωαννίδης έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Σεμέδο, έβγαλε προς τον Σανκαρέ, που "σέρβιρε" προς το πίσω δοκάρι, με τον Μαουρίσιο να σημαδεύει με εξαιρετική κεφαλιά τη γωνία του Σα, κάνοντας το 1-0!

Στο 18’ ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε γρήγορα από τα αριστερά, με τον Φορτούνη να δίνει στον Μπουχαλάκη, αυτός στον Βρουσάι που σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Διούδη.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός

Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Καμαρά να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει χαμηλά, αλλά ο Διούδης είχε καλύψει καλά τη γωνία του και μπλόκαρε σταθερά.

Εννέα λεπτά αργότερα από σέντρα του Σίλβα, ο Βρουσάι από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε κεφαλιά που έφυγε μακριά απ’ την εστία του Διούδη, ενώ στο 43’ ο Χασάν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και στο 64’ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ελ Αραμπί. Μετά από σουτ του Τιάγκο, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον στράικερ του Ολυμπιακού που πλάσαρε από πλάγια θέση, όμως η προσπάθειά του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός κρατώντας σταθερά τις θέσεις του μέσα στο γήπεδο, προσπαθούσε να "χτυπήσει" στην κόντρα κι έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ στο 73’ με τον Σανκαρέ. Μετά από φάουλ του Βέλεθ στο δεύτερο δοκάρι, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά, ο Σα δεν μπλόκαρε σταθερά κι ο Σανκαρέ με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Στο 80’ από γύρισμα του Βαλμπουενά, η μπάλα έφτασε στον Ανδρούτσο ο οποίος είχε όλη την εστία μπροστά του, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Διούδη.

Στο 82’ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1, έπειτα από φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Παναθηναϊκού. Μετά το κόρνερ ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, ο Νιάς προσπάθησε να απομακρύνει, όμως ο Ελ Αραμπί έβαλε την κόντρα, η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι επέστρεψε στον επιθετικό του Ολυμπιακού που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 89’ ο Ολυμπιακός έχασε απίστευτη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν από γέμισμα του Τιάγκο Σίλβα, ο Μασούρας βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, όμως ο Διούδης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του, δείχνοντας εξαιρετικά αντανακλαστικά.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μέιντεν (Σκωτία)

Κίτρινες: Ιωαννίδης, Αλεξανδρόπουλος, Διούδης - Καμαρά, Μπα
Αποβολές: 90’+3’ Μπα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (70’ Νιάς), Μαουρίσιο, Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό (77’ Αϊτόρ), Καμπετσής (66’ Καρλίτος), Ιωαννίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56’ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (76’ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (46’ Βαλμπουενά), Φορτούνης (56’ Ελ Αραμπί), Χασάν (76’ Κάιπερς).

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 26 Φεβ 2021 | 06:43

Θρυλική πρόκριση για τον Ολυμπιακό - Οι πιθανοί αντίπαλοι στη φάση των "16"

Με "χρυσό" γκολ του Χασάν στο 88’ που είχε μπει αλλαγή εννιά λεπτά νωρίτερα, ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση για τους "16" του Europa League.

ΣΤΟΥΣ 16 26 Φεβ 2021 | 00:02

Europa League: Θρυλική πρόκριση του Ολυμπιακού παρά την ήττα από την Άιντχόφεν με 2-1

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση για τους "16" του Europa League -για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν

ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ Ο «ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΙΟ» 25 Φεβ 2021 | 19:03

SMS στο..."13": Έφτασε και αποθεώθηκε ο Χεζόνια - Τον υποδέχτηκαν 200 οπαδοί του Παναθηναϊκού

"Είμαι εδώ και ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα. Πανηγύριζα με τη Θύρα 13, ο Παναθηναϊκός είναι θρησκεία", δήλωσε ο Μάριο Χεζόνια.

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 24 Φεβ 2021 | 19:32

Θρίαμβος της Λαμίας: Επικράτησε της Λάρισας και έβαλε τους "βυσσινί" σε τροχιά υποβιβασμού

Το 1-0 της Λαμίας με το οποίο επικράτησε της ΑΕΛ την "εκτόξευσε" στο +8 από την τελευταία θέση που βρίσκεται η Λάρισα

ΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΕ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 23 Φεβ 2021 | 16:53

Χείρα φιλίας από τον Τούρκο NBAer Καντέρ: Αγαπώ την Ελλάδα και τα αδέρφια μου τους Έλληνες - Θα έκανα τα πάντα για αυτούς

Ο Τούρκος άσος του NBA που ασκεί δριμεία κριτική στον Ταγίπ Ερντογάν δήλωσε επίσης πως είναι τεράστιος οπαδός του Παναθηναϊκού

1-0 22 Φεβ 2021 | 22:03

Παναιτωλικός - ΠΑΟ: "Σφαλιάρα" στο Αγρίνιο και τέλος το αήττητο σερί για τους "πράσινους"

Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League κaι έσπασε το αήττητο σερί των "πράσινων" στο πρωτάθλημα μέσα στο 2021

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ 22 Φεβ 2021 | 17:03
21 Φεβ 2021 | 19:31

Superleague: ΠΑΟΚ και ΑΕΚ πέρασαν τον Άρη και περιμένουν το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ισοπαλία για την ΑΕΚ και το Ολυμπιακός - Άρης κρίνει το ποιος θα εδραιωθεί στη δεύτερη και τρίτη θέση

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ 20 Φεβ 2021 | 14:37

Ολυμπιακός: Κοντά στο "μπαμ" με Κώστα Κουφό

Κοντά σε συμφωνία με τον Κώστα Κουφό είναι ο Ολυμπιακός

ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ 18 Φεβ 2021 | 22:00

Europa League - Θρίαμβος για τον Ολυμπιακό: Πρώτο βήμα πρόκρισης - Νίκησε 4-2 την Αϊντχόφεν

Σε μία βδομάδα στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός θα επιδιώξει να σφραγίσει την πρόκριση στους "16" του Europa League.

ΤΟ «ΦΙΛΜ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 18 Φεβ 2021 | 18:11

Χάθηκε στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός: Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε δίκαια τους "πράσινους" με 2-1

Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΣ Γιάννενα.

ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΝΩΣΤΟ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΩΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΩΝ 16 Φεβ 2021 | 19:02

Συγκινητική κίνηση από τον Ολυμπιακό: Καλεί στο "Καραϊσκάκης" φίλη του ΠΑΟΚ που δίνει μάχη με τον καρκίνο - Να δει το μεταξύ τους παιχνίδι

Πρόσκληση του Ολυμπιακού σε φίλη του ΠΑΟΚ που δίνει μάχη με τον καρκίνο για το μεταξύ τους παιχνίδι στο Γ. Καραϊσκάκης

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15 Φεβ 2021 | 20:13

Super League: Νίκες για ΑΕΚ, ΠΑΟΚ - Μείωσαν τη διαφορά από Ολυμπιακό [Βίντεο]

Νίκη-θρίλερ στη Λάρισα για την ΑΕΚ, εύκολα τον ΠΑΣ Γιάννινα ο ΠΑΟΚ - Τριπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση με Άρη