Super League: Ο ΠΑΟΚ κέρδισε (1-0) με πέναλτι το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Σκόρερ για τους νταμπλούχους ο Αντελίνιο Βιεϊρίνια

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντελίνιο Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ, πήρε την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι για φέτος και παραμένει στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας από τον Ολυμπιακό.

Δοκάρι για την ΑΕΚ ο Πέτρος Μάνταλος, με 9 παίκτες τέλειωσε το ματς η Ένωση καθώς είδαν κόκκινη Χουλτ και Λιβάγια. Οι «κιτρινόμαυροι» φωνάζουν για επιθετικό φάουλ στην φάση του πέναλτι, καθώς ζητούν και ακόμη δύο πέναλτι σε χέρι του Βαρέλα και ανατροπή του Κρίστιτσιτς.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής στην «αετομαχία» της Τούμπας. Ένα ντέρμπι που στο πρώτο μισό του ήταν πολύ μέτριο και για τις δύο ομάδες, αλλά με πολλές φάσεις, μεγάλες στιγμές, ένταση και πάθος στο δεύτερο μέρος, όπου οι πρωταθλητές Ελλάδας βρήκαν τη λύση και έφτασαν στο γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μέτριος, η ΑΕΚ είχε στηθεί καλά, αλλά δεν έφτανε, μα σε γενικές γραμμές ήταν ένα ισορροπημένο ντέρμπι με πολύ μέτριο θέαμα.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Λημνιός, Εσίτι, Μίσιτς, Βιεϊρίνια (79’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (87’ Μαουρίσιο), Σφιντέρσκι (74’ Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Χουλτ, Σαμπανάτζοβιτς (64’ Ολιβέιρα), Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε (83’ Γιακουμάκης).

ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 10 Ιουλ 2020 | 13:36
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΛΕΙ ΟΦ 09 Ιουλ 2020 | 00:05

Superleague: Φουλ για τη 2η θέση η ΑΕΚ, ξεφεύγει από τον ΠΑΟΚ - Περίπατο στη Θεσσαλονίκη έκανε ο Ολυμπιακός

Ούτε τώρα κέρδισε ο "δικέφαλος του Βορρά", χάνονται οι ελπίδες για Τσάμπιονς Λιγκ

ΣΤΙΣ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ 08 Ιουλ 2020 | 13:48

Οριστικά στη Ριζούπολη ο τελικός Κυπέλλου ΑΕΚ - Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι αντιπρότειναν να γίνει ο αγώνας είτε στο "Κλεάνθης Βικελίδης" είτε στο "Γ. Καραϊσκάκης", όμως καμία από τις δύο προτάσεις δεν πέρασε.

ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΚΤΟΝΙΑ 02 Ιουλ 2020 | 18:17

Θεσσαλονίκη: Αύριο η απολογία της 26χρονης για τον θάνατο του Βούλγαρου οπαδού

Η νεαρή γυναίκα βάσει των στοιχείων της αστυνομικής έρευνας βρέθηκε στο "κάδρο" του αιματηρού επεισοδίου

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ 01 Ιουλ 2020 | 23:39

Superleague: "Αστεράτο" διπλό για την ΑΕΚ στην Τούμπα - Νίκησε και τον ΟΦΗ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός

Προβάδισμα για τη δεύτερη θέση πήρε η "Ένωση" έναντι του ΠΑΟΚ - Πρώτη νίκη για ΠΑΟ στα πλέι οφ, 2-0 τον Άρη

ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΗΝ ΑΧΜΑΤ ΓΚΡΟΖΝΙ 30 Ιουν 2020 | 19:20

ΑΕΚ: Πλήρωσε τη ρήτρα και αγόρασε τον Νταμιάν Σιμάνσκι

Ο 25χρονος μέσος υπέγραψε στο ξενοδοχείο που διαμένει η αποστολή για το ματς με τον ΠΑΟΚ

ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ 28 Ιουν 2020 | 23:31

Πρωταθλητής για 45η φορά στην ιστορία του ο Ολυμπιακός μετά το 1 - 2 με την ΑΕΚ

Με τη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή στη Superleague.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 28 Ιουν 2020 | 14:30

Superleague: Στέψη ή παράταση; Τα βλέμματα σε ΟΑΚΑ και "Κλεάνθης Βικελίδης" σήμερα με φόντο... τίτλο

Τα ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός και Άρης - ΠΑΟΚ ενδεχομένως να στέψουν πρωταθλητές τους "ερυθρόλευκους"

ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ 24 Ιουν 2020 | 23:40
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗ 24 Ιουν 2020 | 21:59

Άρης - ΑΕΚ: Στον τελικό του Κυπέλλου η "Ένωση" με ηγέτη και "σωτήρα" τον Μάρκο Λιβάγια [Βίντεο]

Δραματική εξέλιξη στον ημιτελικό - Έχασε την πρόκριση ο Άρης παρότι προηγήθηκε 2-0 στις καθυστερήσεις του 90λεπτου

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 2019-20 24 Ιουν 2020 | 16:38

Ημιτελικοί απόψε στο Κύπελλο Ελλάδας: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ και Άρης - ΑΕΚ