Follow us

Superleague: Γκέλα ο Παναθηναϊκός, 1-1 στο φινάλε με τον ΟΦΗ των... 10 παικτών από το 8ο λεπτό

Ο Παναθηναϊκός με γκολ του Ιωαννίδη στο 90+7' έσωσε την ομάδα του από την πρώτη ήττα, με το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ να λήγει 1-1.

Κράτησε το αήττητο μεν, αλλά έχασε ακόμα δύο βαθμούς, ο Παναθηναϊκός, μετά την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστική της Super League, με τους Κρητικούς ν΄αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο από το 8ο λεπτό.

Οι "πράσινοι" δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, μόλις στο τρίτο λεπτό. Ο Κουρμπέλης έδωσε στον Τσέριν αυτός με την μια στον Σπόραρ, που σούταρε αλλά ο πορτιέρε του ΟΦΗ, Μανδάς μάζεψε τη μπάλα. Ωστόσο, μετά την ολοκλήρωση της φάσης, ο βοηθός διαιτητή σήκωσε το σημαιάκι, δείχνοντας πως στην αρχή της φάσης, υπήρχε off side.

Οι αριθμητικές ισορροπίες, άλλαξαν στο 8ο λεπτό

Ο Σπόραρ βγήκε στην επίθεση, ο Γιοχού, τον έριξε στο έδαφος, εκτός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε αρχικά φάουλ. Αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον παίκτη του ΟΦΗ.

Η ομάδα της Κρήτης, από 3-5-2, αναγκαστικά γύρισε σε 4-4-1 και έδωσε βάρος περισσότερο στην άμυνα, όπως ήταν απόλυτα λογικό.

Στο 11ο λεπτό μετά την αποβολή, ο Μάγκνουσον εκτέλεσε το φάουλ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει στόχο.

Οι γηπεδούχοι, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, κυκλοφορούσαν τη μπάλα έχοντας την κατοχή σε μεγάλο ποσοστό. Στο 15΄, ο Μπερνάρ έκανε καταπληκτική μπαλιά για τον Παλάσιος, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, ένα λεπτό αργότερα, διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μπρινιόλι στον Ντικό. Ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ, έβγαινε μόνος του στην αριστερή πλευρά, ο πορτιέρε του Παναθηναϊκού, βγήκε και κέρδισε την μπάλα σε μάχη ώμο με ώμο, με τα διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Στο 34 μετά από κόρνερ του Μπερνάρ, ο Μάγκνουσον, πήδηξε για την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Χουάνκαρ που έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 38 ο Παναθηναϊκός, έχασε μια ακόμη καλή ευκαιρία. Ο Μπερνάρ κοντρόλαρε, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Τοράλ και να καταλήγει στον Χουάνκαρ, που σούταρε ψηλά.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σπόραρ με κεφαλιά είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ!

ΠΑΟ ΟΦΗ

Μια ευκαιρία για τον ΟΦΗ και ένα γκολ, λυτρωτής ο Ιωαννίδης

Στο 49 απείλησε ο Παναθηναϊκός, για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μάγκνουσον από τ΄ αριστερά έδωσε στον Χουάνκαρ, αυτός έκανε τη σέντρα η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος που δεν κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και το σουτ του Τσέριν δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για να προβληματίσει τον Μανδά.

Το "τριφύλλι", άγγιξε το γκολ στο 51ο λεπτό. Ο Μπερνάρ με ωραία προσπάθεια, έκανε σέντρα από τ΄αριστερά και μέσω Τσέριν η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος που έπιασε δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα τράνταξε τ΄οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ είχε δώσει το βάρος στην άμυνα μετά την αποβολή του Γιοχού και ήθελε να "χτυπήσει" τον Παναθηναϊκό στην κόντρα.

Ο Μπαλογιάννης έκανε την σέντρα από τ΄αριστερά, ο Λάρσον πήρε την κεφαλιά όμως ο Μπρινιόλι σύμφωνα με τον διαιτητή και το VAR, έδιωξε την μπάλα αφού αυτή είχε περάσει τη γραμμή.

Στο 72 ο Ιωαννίδης βγήκε στην επίθεση όμως από κόντρα στο πόδι του Πασαλίδη η μπάλα έφτασε στον Μανδά.

Στο 77 ο Βέρμπιτς που μόλις είχε περάσει στο ματς, πήρε την κεφαλιά με τον πορτιέρε του ΟΦΗ ωστόσο να μην αιφνιδιάζεται και να μαζεύει σταθερά την μπάλα.

Οι πολλές διακοπές στο παιχνίδι, μετά από φάουλ στους παίκτες του ΟΦΗ, είτε με προβλήματα μικροτραυματισμών, προκαλούσε εκνευρισμό στους παίκτες του Παναθηναϊκού, που έψαχναν τον τρόπο να διασπάσουν την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων.

Στο 87΄ο Βαγιαννίδης, βρήκε χώρο δοκίμασε το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Μανδά να πέφτει και να σώζει την ομάδα του. Ο Ιωαννίδης που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 60ο λεπτό, κατάφερε να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του και να την διατηρήσει αήττητη.

Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" με κλειστή ντρίμπλα, έφερε τη μπάλα στο δεξί έκανε το σουτ και νίκησε τον Μανδά για το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Τσέριν, Ρούμπεν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ

ΟΦΗ: Mανδάς Λάρσον, Μαρινάκης, Γιοχού, Διαμαντής, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης Μεγιάδο, Ντιουσέ Τοράλ, Ντίκο

ΠΗΓΗ: Novasports.gr

THE KING 08 Φεβ 2023 | 08:39

ΛεΜπρον Τζέιμς: Πρώτος σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ - Ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς ξεπέρασε τον Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία του ΝΒΑ μέσα σε μία αποθέωση!

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ FIBA 07 Φεβ 2023 | 20:05

Ντίνος Μήτογλου: Αποκλεισμός 32 μηνών στον διεθνή μπασκετμπολίστα για ντόπινγκ

Ο πρώην παίκτης της Αρμάνι και του Παναθηναϊκού θα πατήσει παρκέ ξανά σε περίπου έναν χρόνο.

ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ Η ΣΩΡΟΣ 07 Φεβ 2023 | 19:08

Σεισμός στην Τουρκία: Νεκρός ο 28χρονος τερματοφύλακας της Μαλάτιασπορ

Ο 28χρονος τερματοφύλακας αγνοούνταν από τη Δευτέρα

ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΙΝΙΚΟΛΟΓΟΣ 07 Φεβ 2023 | 17:07

Αλέξης Κούγιας: Μεζούρα είχε η γιαγιά μου όταν ράβανε ρούχα - Ο Ατρόμητος θα δικαιωθεί

Το να μετράνε με μεζούρες τα ύψη είναι παγκόσμια πρωτοτυπία, αναφέρει ο Αλέξης Κούγιας για την υπόθεση των δοκαριών στο γήπεδο του Ατρόμητου

ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ 07 Φεβ 2023 | 08:35

Ολυμπιακός: Προβλήματα με Χάμες και Ιν Μπομ εν όψει ΑΕΚ

Ο Μίτσελ έχει να αντιμετωπίσει δύο σημαντικά προβλήματα πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ.

ΒΟΜΒΑ 06 Φεβ 2023 | 16:34

Μάντσεστερ Σίτι: Κίνδυνος αποβολής από την Πρέμιερ Λιγκ για οικονομικές παραβάσεις

Η Μάντσεστερ Σίτι παραπέμφθηκε σε ανεξάρτητη επιτροπή για περισσότερες από 100 φερόμενες παραβιάσεις των κανόνων χρηματοδότησης της Πρέμιερ Λιγκ

06 Φεβ 2023 | 09:15

Παναθηναϊκός: Χαρακτήρας τελικού στο ματς με τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός στρέφει άμεσα στον αγώνα με τον Άρη για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος και θέλει μόνο τη νίκη.

ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ 123 ΕΚ. ΕΥΡΩ 06 Φεβ 2023 | 07:27

Πότε και πώς θα είναι έτοιμο το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού στον Βοτανικό

Η κοινοπραξία TEΡΝΑ - ΑΚΤΩΡ - ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ είναι αυτή που θα χτίσει το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού στον Βοτανικό, προϋπολογισμού 123 εκ. ευρώ.

ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 05 Φεβ 2023 | 21:51

Super League: Αναβλήθηκε το Ατρόμητος-ΑΕΚ, επειδή το ένα τέρμα ήταν... πιο κοντό [βίντεο]

Μέτρησαν και βρήκαν ότι υπήρχε απόκλιση πέντε εκατοστών.

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ WORLD GROUP I 05 Φεβ 2023 | 17:27
EUROLEAGUE 03 Φεβ 2023 | 23:51

Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 95-90: Νέα ήττα στην Ισπανία και άσεμνη χειρονομία του Μπέικον [Εικόνα]

Κακή άμυνα και εκνευρισμός του Μπέικον που έκανε και μία πολύ άσχημη χειρονομία προς την εξέδρα των Βάσκων

EUROLEAGUE 03 Φεβ 2023 | 23:12

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 76-70: "Πελάτες" του οι Τούρκοι- Υπέταξε και την ομάδα του Αταμάν στο κολαστήριο του ΣΕΦ

Μετά τη Φενέρ κέρδισε και την Εφές και συνεχίζει στην κορυφή της διοργάνωσης. Σπουδαίοι Λούντζης- Βεζένκοφ απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΕΝΙΣΤΑΣ 03 Φεβ 2023 | 15:15

H ζόρικη και δύσκολη σχέση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον πατέρα του: Πιο επαγγελματική και λιγότερο πατέρα - γιου

Όπως ανέφερε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, λόγω της στενής οικογενειακής σχέσης η συναισθηματική προσέγγιση κάνει τα πράγματα μεταξύ τους πιο ζόρικα και δύσκολα.