Superleague: ΠΑΟΚ και ΑΕΚ πέρασαν τον Άρη και περιμένουν το ντέρμπι στο Καραϊσκάκη

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ισοπαλία για την ΑΕΚ και το Ολυμπιακός - Άρης κρίνει το ποιος θα εδραιωθεί στη δεύτερη και τρίτη θέση

Εύκολη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ για την 23 αγωνστική της Superleague απέναντι στην ελλιπέστατη Λαμία με 4-0 και έκανε σταθερό βήμα για την εδραίωσή του στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο "Δικέφαλος" δεν συνάντησε σοβαρή αντίσταση από την ομάδα της Φθιώτιδας και με ωραία γκολ διεύρυνε στην επανάληψη τη νίκη του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση στον αγώνα και με την παρουσία του νεαποκτηθέντος Ραχμάν Μπάμπα στο αριστερό άκρο της άμυνας, έδειξε ένα σχήμα ορθολογικό και αρκούντως επιθετικό. Ο Γκανέζος -δανεικός από την Τσέλσι- στην πρεμιέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με το ωραίο γκολ που σημείωσε στο 18' μετά από ασίστ του Χρήστου Τζόλη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το γκολ αυτό άνοιξε τις διαθέσεις των γηπεδούχων που είχαν απέναντι τους ομάδα με πολλές και σοβαρές ελλείψεις, όπως ελλείψεις είχε και ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ στην αμυντική του γραμμή. Η Λαμία κυρίως αμυντικά προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους της, αλλά στο 27΄ ο Τζόλης και στο 33' ο Ζίφκοβιτς εξαπέλυσαν σουτ που δεν βρήκαν τον τελικό τους στόχο.

Με το 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και με το ξεκίνημα της επανάληψης ο "Δικέφαλος" διπλασίασε τα τέρματά του στο 48' με τον Χρήστο Τζόλη, από ασίστ του Ζίβκοβιτς και ωραίο "ζυγισμένο" δεξί σουτ, ενώ στο 51΄ ο Αμρ Ουάρντα πέτυχε το 3-0 με κοντινό πλασέ.

Στο 64' από σέντρα του Λάμπρου ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστειλε γυριστό δύσκολο σουτ στην εστία της Λαμίας αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και αποκρούστηκε από το δοκάρι. Όμως δύο λεπτά (66') αργότερα ο Σέρβος από ωραία ασίστ του Σφιντέρσκι βρήκε με βολίδα τα δίχτυα της Λαμίας για το 4-0, που ήταν το 4ο τέρμα του από την τέταρτη ασίστ του Πολωνού.

"Κόλλησε" η ΑΕΚ αλλά πέρασε τον Άρη

Συναρπαστικό ματς στο ΟΑΚΑ, όπου ΑΕΚ και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 για την 23η αγωνιστική της Super League.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με τους Φερνάντεθ (16΄), Σουάρεθ (18΄), αλλά με τον Νταμιάν Σιμάνσκι να πετυχαίνει για πρώτη φορά στην καριέρα του δύο γκολ (40΄,68΄) η ΑΕΚ περιέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε τα πάντα, ο Αστέρας καθήλωσε την ΑΕΚ και προηγήθηκε 0-2 εκμεταλλευόμενος την αδιανόητη αδυναμία των γηπεδούχων να καθαρίσουν τις στημένες φάσεις. Η Ένωση ανέβηκε στη συνέχεια, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι, να πάρει το βαθμό και προσπεράσει και αυτή τον Άρη στη βαθμολογία που αγωνίζεται στο Φαληρο κόντρα στον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό με την Αϊντχόφεν για τους "32" του Europa League, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Άρη στον Πειραιά, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Super League.

Με το μυαλό στην PSV θα αντιμετωπίσει τους "κίτρινους" ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι", μετά το 4-2 του πρώτου αγώνα, είναι μια ανάσα από την πρόκριση τους "16" του Europa League εις βάρος των Ολλανδών. Το +14 από τις ομάδες που ακολουθούν και το εξαιρετικό φέτος σύνολο του Άκη Μάντζιου, καθιστούν αμφίρροπη την αναμέτρηση στο Φάληρο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 μ τη Λάρισα, ο Βόλος κέρδισε τον Απόλλων Σμύρνης με 2-0. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τις αναμετρήσεις ΠΑΣ Γιάννενα - ΟΦΗ και Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός.

ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ 04 Μαρ 2021 | 09:00

Στο Πρωτοδικείο Λαμίας κρίνεται σήμερα η τύχη του Κουφοντίνα: Δύο αιτήσεις από Κούρτοβικ και Σοφό

Οι δύο αιτήσεις του Κουφοντίνα κατατέθηκαν από τους συνηγόρους του Ιωάννα Κούρτοβικ και Θέμη Σοφό, οι οποίοι έχουν μεταβεί στη Λαμία .

ΑΡΝΗΤΙΚΗ Η ΜΗΤΕΡΑ 02 Μαρ 2021 | 17:01

Συναγερμός στη Λαμία: Στο νοσοκομείο με κορονοϊό βρέφος 27 ημερών

Το μωρό συνοδεία της μητέρας του, διακομίστηκε από τη Λαμία στο Πανεπιστημιακό της Λάρισας όπου υπάρχει Μονάδα Νεογνών.

ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ 23 ΤΕΡΜΑΤΑ 02 Μαρ 2021 | 12:15

Ο Γιακουμάκης παραμένει τρίτος σκόρερ στην Ευρώπη

Σταθερά στη λίστα με τους πρώτους σκόρερ στην Ευρώπη ο Γιώργος Γιακουμάκης

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 27ΗΣ - 28Η1 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ 02 Μαρ 2021 | 12:04

Ευρωλίγκα: Επιστροφή στις νίκες και συνέχεια στο όνειρο ψάχνουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ρίχνονται στη μάχη για τη διεκδίκηση της εισόδου στους 8 της Ευρωλίγκας

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΧΟΣ ΤΩΝ “ΚΟΥΦΟΝΤΙΝΟΦΙΛΩΝ”" 02 Μαρ 2021 | 10:59

Αίσθηση από τοποθέτηση Μπαλάσκα: "Στη Λαμία 100 αστυνομικοί φυλάνε το σκήνωμα του Κουφοντίνα"

Αντιδράσεις στα social media έχει δημιουργήσει η δήλωση του κ. Μπαλάσκα περί αστυνομικών που "φυλάνε το σκήνωμα του Κουφοντίνα".

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 01 Μαρ 2021 | 22:05

Super League: Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός, αυξάνει τη διαφορά του από τους διώκτες του [Βίντεο]

Ο Γιαν Εμβιλά στο 81' χάρισε τη νίκη με 2-1 στον Ολυμπιακό απέναντι στον Βόλο - Στο +14 από τον δεύτερο Άρη οι "ερυθρόλευκοι"

ΤΟ ΠΕΤΑΞΑΝ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ 01 Μαρ 2021 | 10:40
«ΑΠΙΣΧΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ» 28 Φεβ 2021 | 18:11

Σε κρίσιμη κατάσταση ο Δημήτρης Κουφοντίνας: Τι είπε στη γιατρό που τον επισκέφθηκε

Σε κρίσιμη κατάσταση στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου Λαμίας εξακολουθεί να νοσηλεύεται ο Δημήτρης Κουφοντίνας,

ΚΛΗΡΩΣΗ EUROPA LEAGUE 26 Φεβ 2021 | 14:46

Ολυμπιακός: Με Άρσεναλ στους "16" του Europa League - Πότε δίνει την πρώτη "μάχη'

Η κλήρωση στη Νιόν για τη συνέχεια του Europa League έβγαλε γνώριμο αντίπαλο για τον Ολυμπιακό. Θα αντιμετωπίσει την Άρσεναλ.

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 26 Φεβ 2021 | 06:43

Θρυλική πρόκριση για τον Ολυμπιακό - Οι πιθανοί αντίπαλοι στη φάση των "16"

Με "χρυσό" γκολ του Χασάν στο 88’ που είχε μπει αλλαγή εννιά λεπτά νωρίτερα, ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση για τους "16" του Europa League.

ΣΤΟΥΣ 16 26 Φεβ 2021 | 00:02

Europa League: Θρυλική πρόκριση του Ολυμπιακού παρά την ήττα από την Άιντχόφεν με 2-1

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση για τους "16" του Europa League -για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 24 Φεβ 2021 | 19:32

Θρίαμβος της Λαμίας: Επικράτησε της Λάρισας και έβαλε τους "βυσσινί" σε τροχιά υποβιβασμού

Το 1-0 της Λαμίας με το οποίο επικράτησε της ΑΕΛ την "εκτόξευσε" στο +8 από την τελευταία θέση που βρίσκεται η Λάρισα

ΘΑ ΟΔΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ 24 Φεβ 2021 | 14:09

Λαμία: Έβαλε χέρι στην υπάλληλο του και συνελήφθη - Συνελήφθη ο 30χρονος εργοδότης

Καταγγελία εργαζόμενης για σεξουαλική παρενόχληση από τον εργοδότη της στη Λαμία.