Follow us

Superleague: Στάση Βέρλχουστ και γκέλα για τον Ολυμπιακό με Απόλλωνα - Μείωσε η ΑΕΚ που πέρασε από τη Λαμία

Ο Ολυμπιακός άρχισε με γκέλα το 2022, κόντρα στον ουραγό Απόλλωνα - Μείωσε στους 9 βαθμούς η ΑΕΚ και ελπίζει (2-0 στη Λαμία)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ουραγού Απόλλωνα στη Ριζούπολη και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στη 16η αγωνιστική της Super League.

Χωρίς έμπνευση και αποτελεσματικότητα οι Πειραιώτες στην τελική προσπάθεια, εξαιρετικός ο Βέρλχουστ με αρκετές επεμβάσεις. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας απώλεια για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα απ’ τον Απόλλωνα ο οποίος κατέβηκε με 15 παίκτες!

Στα πρώτα λεπτά ο Μαντί Καμαρά προσπάθησε με αρκετές ενέργειες να βάλει την υπογραφή του στο δημιουργικό και εκτελεστικό παιχνίδι του Ολυμπιακού, χωρίς όμως αποτέλεσμα! Στο 6′ είχε ενέργεια από αριστερά και σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα κινήθηκε συρτά και πέρασε άουτ! Τρία λεπτά αργότερα έψαξε το γκολ με προβολή, αλλά η άμυνα του Απόλλωνα έκοψε.

Στάση... Βέρλχουστ

Στο 12ο λεπτό ο Καμαρά είχε σημαντική ευκαιρία αλλά ο Νταβίνο Βέρλχουστ πραγματοποίησε την πρώτη από μια σειρά καλών επεμβάσεων! Ο Καρμπόβνικ γέμισε ωραία στην περιοχή, ο Ελ Αραμπί έπιασε γυριστό, η μπάλα έφτασε στον Καμαρά, ο οποίος σούταρε από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Βέλγος απέκρουσε! Στο 21′ ο Βρουσάι πέρασε κάθετα στον Μασούρα, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει, σε κόρνερ ο Βέρλχουστ! Στο 27ο λεπτό ο Αβραάμ Παπαδόπουλος βρήκε χώρο και γέμισε για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν κατάφερε να πιάσει το βολέ από καλή θέση!

Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όντας ανεμικοί επιθετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Στο 35′ ο Φατιόν σούταρε μέσα από την περιοχή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ! Ο επιθετικός του Απόλλωνα ζήτησε πέναλτι απ΄τον Μασούρα, "παίζετε” έδειξε ο διαιτητής.

Στο 52′ ο Μασούρας πάσαρε στον Μπουχαλάκη και εκείνος δοκίμασε με το δεξί, αλλά ο Βέρλχουστ μπλόκαρε εύκολα! Στο 57′ ο Βαλμπουενά πέρασε στη θέση του Μασούρα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γάλλος δημιούργησε ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Βέρλχουστ ήταν και πάλι παρών!

Ο Βέλγος τερματοφύλακας του Απόλλωνα είχε ακόμα μια εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Βρουσάι στο 77′. Στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπα στον Γιαννιώτα. Στπ 83′ ο Βρουσάι βρήκε χώρο για δυνατό συρτό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός στόχου. Δύο λεπτά αργότερα οι Μανωλάς και Λοβέρα μπήκαν στο ματς αντί των Καρμπόβνικ και Αβραάμ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Βελέντζας): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Γιακιμόφσκι, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (80′ Γιαννάκη), Φαν Λα Πάρα (90’+5′ Ντάουντα), Ιωαννίδης (87′ Δούμας), Σίγκνεβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Καρμπόβνικ (85′ Λοβέρα), Μπα, Παπαδόπουλος (85′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, (90’+2′ Σουρλής) Μαντί Καμαρά (46′ Τικίνιο), Μασούρας (57′ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί.

Μείωσε τη διαφορά από την κορυφή η ΑΕΚ

Λαμία - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της, κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις, όμως τελικά πήρε τη νίκη επί της Λαμίας με 2-0.

Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ΑΕΚ με τον Γκαρσία να ανοίγει το σκορ στο 29′ με εξαιρετική έμπνευση και τον Άμραμπατ στο 83′ να τελειώνει το ματς.

Για τη Λαμία, Αραμπούλι και Ταϊρόν στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέλιου Σεραφείφη και του Κωνσταντίνου Γενεράκη.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας, Τζανδάρης (63′ Ταϊρόν), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Νούνιες (82′ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (82′ Καραμάνος).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μοχαμαντί, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σβάρνας, Λε Ταλέκ (71′ Σιμόες), Σιμάνσκι (77′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ (71′ Γέβτιτς).

Πηγή: novasports.gr

ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΓΙΑ ΤΗΝ 3Η 21 Μαϊ 2022 | 19:04

Oλυμπιακός-Μπαρτσελόνα 84-74: Τέταρτη θέση γεμάτη δεσμεύσεις για επιστροφή στο F4 του 2023

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει από το Βελιγράδι έχοντας κατακτήσει την 4η και τελευταία θέση του F4 της Euroleague.

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΛΑΝΩΝ 20 Μαϊ 2022 | 08:52

AEK: Σαρωτικές αλλαγές στο ρόστερ

Πολλοί παίκτες αναμένεται να αποχωρήσουν το καλοκαίρι από το ρόστερ της ΑΕΚ.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ TWITTER 20 Μαϊ 2022 | 08:50

Η Εφές έδωσε συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό

Με ανάρτηση της στα social media, η Αναντολού Εφές συνεχάρη τον Ολυμπιακό για την μεταξύ τους σπουδαία αναμέτρηση.

ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ 19 Μαϊ 2022 | 22:10

Τζένη Μπαλατσινού: Στη Stark Arena στο Βελιγράδι για να δει τον Ολυμπιακό

Η Τζένη Μπαλατσινού βρέθηκε στο γήπεδο της Σερβίας για τον ημιτελικό των Final 4

ΑΔΟΞΟ ΤΕΛΟΣ 19 Μαϊ 2022 | 21:16

Ολυμπιακός- Εφές 74-77: Ενα τρίποντο έκρινε τον ημιτελικό - Πάλεψαν μέχρι το τέλος οι ερυθρόλευκοι [βίντεο]

Ένα τρίποντο του Μίτσιτς στο τέλος στο αγώνα, πάνω σε άμυνα, έδωσε τη νίκη στην Εφές κόντρα στον Ολυμπιακό και την πρόκρισή της στον τελικό.

ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ 19 Μαϊ 2022 | 18:59

Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές: Η παρακάμερα του ημιτελικού στην ερυθρόλευκη εξέδρα

Η παρακάμερα του Novasports είναι στραμένη στους φίλους του Ολυμπιακού

34ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ 19 Μαϊ 2022 | 08:34

"Πρόταση του Ολυμπιακού στον Ζάχαβι"

Πρόταση από τον Ολυμπιακό φέρεται να έχει στα χέρια του ο Εράν Ζάχαβι σύμφωνα με τα όσα αναφέρουν στο Ισραήλ.

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ 19 Μαϊ 2022 | 08:34

ΑΕΚ: Ηρεμία πριν την… καταιγίδα Μελισσανίδη

Ο Δημήτρης Μελισσανίδης δεν έχει εμφανιστεί μετά τα τελευταία γεγονότα, ωστόσο ο διοικητικός ηγέτης της ΠΑΕ ΑΕΚ να έχει πάρει τις αποφάσεις του.

ΤΡΑΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ 18 Μαϊ 2022 | 00:03

Super League: "Διπλό" στο ΟΑΚΑ για τον Ολυμπιακό - Έντονες αποδοκιμασίες στους παίκτες της ΑΕΚ [Βίντεο]

Τέλος τα πλέι οφ - Με νίκες τελείωσαν τη Super League Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ, στην τρίτη θέση ο Άρης μετά το "διπλό" στα Γιάννενα

"Η ΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ" 17 Μαϊ 2022 | 08:33

Μανωλάς: "Καταρρέει πάντα στο Β’ ημίχρονο η ΑΕΚ, θα ήθελα να μάθω τα εργομετρικά"

Την αγωνιστική κατάρρευση της ΑΕΚ στο Β ημίχρονο σχολίασε ο Στέλιος Μανωλάς με ανάρτησή του στο Facebook, μιλώντας για πρόβλημα στη φυσική κατάσταση.

FINAL 4 16 Μαϊ 2022 | 16:43

Ολυμπιακός: Σλούκας, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ κάνουν ερωτική εξομολόγηση στην κούπα της Euroleague [βίντεο]

Οι παίκτες του Ολυμπιακού κάνουν ερωτική εξομολόγηση στην κούπα της Euroleague για να την κατακτήσουν

1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 15 Μαϊ 2022 | 08:18

Ολυμπιακός: Η φιέστα των πρωταθλητών -Με Μίκη Θεοδωράκη γιόρτασε ο Πειραιάς [Εικόνες]

Σε μία λαμπρή τελετή, μέρος της οποίας αφιερώθηκε στον Μίμη Θεοδωράκη, η ομάδα και οι φίλοι του Ολυμπιακού πανηγύρισαν το τρίτο σερί πρωτάθλημα και 47ο στην Ιστορία τους

ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ 13 Μαϊ 2022 | 08:35

ΑΕΚ: "Πρόταση στον Φαμπιάν"

Δημοσίευμα από το Μεξικό τονίζει ότι η Ένωση προχωράει στην απόκτηση του 32χρονου μεσοεπιθετικού.