Τέλος και η Σάκκαρη από το Γουίμπλεντον: Ήττα 2-0 από την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς στον 2ο γύρο

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Γουίμπλεντον - Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε 7-5, 6-4 από την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς

1

Πρόωρα ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Γουίμπλεντον, καθώς μετά τον αποκλεισμό του Στέφανου Τσιτσιπά από τον 1ο γύρο του απλού ανδρών, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε σήμερα 7-5, 6-4 από την Αμερικανίδα Σέλμπι Ρότζερς στον 2ο γύρο του απλού γυναικών και αποχαιρέτησε το μεγάλο τουρνουά του Λονδίνου.

Ο αγώνας είχε αρχίσει χθες βράδυ (30/6) και διακόπηκε λόγω σκότους μετά την ολοκλήρωση του πρώτου σετ, το οποίο κέρδισε η Ρότζερς με 7-5. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ουσιαστικά σήμερα, με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να έχει αρκετά λάθη, κυρίως σε κρίσιμους πόντους, και να έχει μεγάλο πρόβλημα στο δεύτερο σερβίς.

Η Ελληνίδα τενίστρια προσπάθησε να αντιδράσει

Η Σάκκαρη έχασε ένα break point στο δεύτερο γκέιμ του δεύτερου σετ, κράτησε με μεγάλη δυσκολία το σερβίς της στο πέμπτο γκέιμ, αλλά στο έβδομο η Αμερικανίδα έκανε το break και προηγήθηκε 4-3.

Η Ελληνίδα τενίστρια προσπάθησε να αντιδράσει αμέσως, αλλά δύο συνεχόμενα αβίαστα λάθη της έφεραν το 5-3 και η Ρότζερς έφτασε με το σερβίς της στο 6-4 και την πρόκριση στους "32" του Γουίμπλεντον, για δεύτερη φορά στην καριέρα της.

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στα ημιτελικά και σε δηλώσεις της ανέφερε πως είναι πολύ χαρούμενη που προχωράει στα ημιτελικά. "Στο Τόκιο είμαι σαν Ελλάδα και όχι σαν Σάκκαρη" είπε.

ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 26 Ιουλ 2021 | 06:33

Ολυμπιακοί Αγώνες: Άνετα στους "16" η Μαρία Σάκκαρη - Νίκησε με 2-0 σετ τη Στογιάνοβιτς [βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε μία ώρα και κάτι... ψιλά (8 λεπτά) για να κάμψει την αντίσταση της Νίνα Στογιάνοβιτς (6-1, 6-2) και να προκριθεί στους "16" του Ολυμπιακού τουρνουά τένις.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 25 Ιουλ 2021 | 13:41

Ολυμπιακοί αγώνες: Ζορίστηκε αλλά προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-1 σετ τον Φίλιπ Κολσράιμπερ, στον πρώτο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά

ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ 25 Ιουλ 2021 | 12:35

Κωνσταντίνος Μητσοτάκης: Το τρυφερό μήνυμα στη Μαρία Σάκκαρη για τα γενέθλιά της - "Χρόνια πολλά λαβ"

Ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης έσπευσε να ευχηθεί πρώτος από...χθες λόγω της διαφοράς ώρας. στην αγαπημένη του Μαρία Σάκκαρη

ΤΟΚΙΟ 2020 24 Ιουλ 2021 | 13:26

Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη της Σάκκαρη στην πρεμιέρα - "Κάθε αγώνας θα είναι μια μάχη"

Δεν υπάρχει εύκολη αντίπαλος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, τόνισε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του τένις μετά την πρόκρισή της στον δεύτερο γύρο.

Η ΝΙΝΑ ΣΤΟΓΙΑΝΟΒΙΤΣ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ 24 Ιουλ 2021 | 09:17

Ολυμπιακοί Αγώνες: Νίκη της Σάκκαρη στην πρεμιέρα με 2-0 σετ [Βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ της Ανέτ Κόνταβεϊτ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά τένις.

23 Ιουλ 2021 | 09:26

Μαρία Σάκκαρη: Το θηλυκό μίνιμαλ στιλ της αθλήτριας εκτός τερέν [εικόνες]

Το minimal στιλ της κορυφαίας τενίστριας που διατηρεί σχέση με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη.

ΠΡΟΠΟΝΕΙΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΥΤΟ ΗΛΙΟ 20 Ιουλ 2021 | 13:49

Μαρία Σάκκαρη: Η σκληρή προπόνηση στο Costa Navarino λίγο πριν φύγει για Τόκιο [βίντεο]

Η Μαρία Σάκκαρη, η οποία σε λίγες μέρες θα λάβει για πρώτη φορά μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες, έδειξε ένα πλάνο από την σκληρή προπόνηση που κάνει,

ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 16 Ιουλ 2021 | 21:18

Ήττα για Τσιτσιπά στα προημιτελικά του τουρνουά στο Αμβούργο

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά κερδίζοντας τα πρώτα πέντε γκέιμ του αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε τελικά από τον Φίλιπ Κραϊνοβιτς

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 16 Ιουλ 2021 | 07:29

Royal snob: Όταν η φίλη της Μέγκαν, Πριγιάνκα Τσόπρα σνόμπαρε την Κέιτ Μίντλετον μέσα στο Γουίμπλεντον

Η Πριγιάνκα Τσόπρα αγνόησε την Κέιτ και τον Γουίλιαμ στο Γουίμπλεντον και αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο.

ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ 13 Ιουλ 2021 | 20:40

Εκτός Ολυμπιακών Αγώνων ο Φέντερερ - Τα μεγάλα ονόματα που θα απουσιάζουν

Ο Ρότζερ Φέντερερ έσβησε το όνομά του από τη λίστα του Ολυμπιακού Τουρνουά Τένις του Τόκιο

ΟΙ ΑΠΙΘΑΝΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΤΗΣ 13 Ιουλ 2021 | 07:29

Στα χέρια της Κέιτ Μίντλετον το Γουίμπλεντον: Ποια είναι η θέση του Δούκα του Κεντ που ανέλαβε

Η Κέιτ Μίντλετον, εκτός από τις απίθανες εμφανίσεις που έκανε στο Γουίμπλεντον, ανέλαβε νέο ενεργό ρόλο στο πιο διάσημο τουρνουά τένις.

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ 11 Ιουλ 2021 | 20:40

Στο θρόνο του Γουίμπλετον ο Τζόκοβιτς - Νίκησε και έφτασε τα 20 Grand Slam

Το Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε τους 20 νικηφόρους Grand Slam τίτλους και τις 21 συνεχόμενες νίκες στα φετινά τουρνουά