(Θεσσαλο)-Νίκη: Ο ΠΑΟΚ πρωταθλητής μετά από 34 χρόνια

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει δίχτυα νωρίς με τον Σάκχοφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3'!

Η Θεσσαλονίκη γιορτάζει και η Τούμπα… φλέγεται. Ο ΠΑΟΚ είναι ξανά πρωταθλητής Ελλάδας, κατακτώντας και μαθηματικά το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Δείτε live

Αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος η Τούμπα πήρε «φωτιά» με τον κόσμο να ξεσπά σε πανηγυρισμούς και όλους τους παίκτες να πηγαίνουν στον Βιεϊρίνια για να του αφιερώσουν το τέρμα.

Έξι λεπτά αργότερα, ο δικέφαλος σημείωσε και το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι με αποτέλεσμα να ακολουθήσει νέος πανικός για τη διαφαινόμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος! Το τρίτο γκολ μπήκε από τον Φερνάρντο Βαρέλα στο δεύτερο ημίχρονο στο 53’, 6 λεπτά αργότερα έβαλε κι άλλο γκολ ο Εβγέν Σάκχοφ και το ασταμάτητο σερί του Δικέφαλου έφτασε μέχρι το 81’ λεπτό από τον Κάρολ Σφιντέρσκι.

Αμέσως μετά τη λήξη του ματς, οι φίλοι του ΠΑΟΚ μαζί με τους ποδοσφαιριστές ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς, ενώ χιλιάδες οπαδοί της ομάδας έχουν κατακλύσει τους δρόμους της Θεσσαλονίκης γιορτάζοντας την επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Επίκεντρο των πανηγυρισμών είναι ο Λευκός Πύργος.

Γλέντι στην υποδοχή των παικτών

Από νωρίς είχε στηθεί γλέντι έξω από το γήπεδο της Τούμπας με χορούς και εορταστική διάθεση. Το λεωφορείο του ΠΑΟΚ έφτασε στην Τούμπα στις 17:30 με τον κόσμο του Δικεφάλου να αποθεώνει τον Ραζβάν Λουτσέσκου και τους ποδοσφαιριστές, αλλά και τον Ιβάν Σαββίδη που περίμενε την αποστολή έξω από τα αποδυτήρια.

Οι ποδοσφαιριστές μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και ναπόλαυσαν το απίστευτο σκηνικό που έχουν στήσει από νωρίς οι χιλιάδες οπαδοί του ΠΑΟΚ.

Φωτο: Eurokinissi

SUPER LEAGUE 27 Μαϊ 2020 | 13:05

Έτοιμοι πάλι για τη σέντρα - Ξεκινά το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στις 6 - 7 Ιουνίου

Η κυβέρνηση έδωσε την έγκρισή της για την έναρξη της Super League.

ΤΟ 39Ο ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 21 Μαϊ 2020 | 20:37
ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ" 19 Μαϊ 2020 | 20:15

Χάντμπολ: Οριστική διακοπή στο πρωτάθλημα - Η ΑΕΚ τον τίτλο στους Άνδρες, ο ΠΑΟΚ στις Γυναίκες

Τέλος για φέτος έβαλε η ΟΧΕ - Πρωταθλήτρια η "Ένωση" αν και ισοβάθμησε με τον Ολυμπιακό

ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 95 ΕΤΩΝ 05 Μαϊ 2020 | 13:32

Πέθανε ο βετεράνος ποδοσφαιριστής Βασίλης Σαμαράς

Ήταν ο μεγαλύτερος εν ζωή βετεράνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ.

ΠΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ; 03 Ιουν 2020 | 19:58

Super League: Πρόταση για αγώνες με κόσμο στα γήπεδα - Η θέση της Πολιτείας

Σημαντικό ρόλο θα διαδραματίσει η αξιολόγηση των συνθηκών και των μέτρων ασφαλείας στα ματς του προσεχούς Σαββατοκύριακου

EUROLEAGUE 02 Ιουν 2020 | 19:37

Μεταγραφικό παζάρι: Στην Αρμάνι Μιλάνο ο Μάλκολμ Ντιλέινι

Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει τις... εκκωφαντικές κινήσεις!

ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ 02 Ιουν 2020 | 19:35

"Πράσινο φως" από Ρεάλ, κλείνει ο Πογιάτος στο "τριφύλλι"

Θα αποτελέσει το διάδοχο του Γιώργου Δώνη στον "πράσινο" πάγκο, μετά την ολοκλήρωση της εφετινής σεζόν.

ΒΑΡΥ ΠΕΝΘΟΣ 02 Ιουν 2020 | 19:26