Τρίτη η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα μπάσκετ με πολύ καλή εμφάνιση

Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 71-60 και κατέκτησε την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

triti-i-aek-sto-prwtathlima-mpasket-me-polu-kali-emfanisi
SHARE THIS
0
SHARES

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με έναν πόντο πίσω.

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδο ανέβηκε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 18ο λεπτό. Τότε όμως έγινε ένα 8-0 από τους γηπεδούχους και τελικά η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (42-37).

Η «Ένωση» μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με καλές λύσεις στον επιθετικό τομέα και εξαιρετική αμυντική λειτουργία, η ΑΕΚ έφτασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (51-39, 25') και το προβάδισμά της έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 30ο λεπτό (56-45). Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκανε τα τελευταία λεπτά υπόθεση τυπικής διαδικασίας.

Δεκάλεπτα:18-19, 42-37, 56-45, 71-60

Φωτό: Ευρωκίνηση