Follow us

Μουντιάλ 2022: Τυνησία – Αυστραλία 0-1: Τα "Καγκουρό" έκαναν άλμα… πρόκρισης

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Τυνησία με γκολ του Ντιούκ στο 23ο λεπτό.

Αυστραλία

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ, η Αυστραλία κατάφερε να κερδίσει 1-0 την Τυνησία με γκολ του Ντιούκ στο 23ο λεπτό και ελπίζει στην πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Καλύτεροι οι Τυνήσιοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, σκόραρε στην πρώτη της ευκαιρία και αμύνθηκε μαζικά η Αυστραλία στο υπόλοιπο του ματς, καταφέροντας με ωκεανικό κατενάτσιο να πετύχει το στόχο νίκης και να "ανέβει” στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι έγινε στο 21ο λεπτό (!!!) με μακρινό σουτ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μοχάμεντ Ντράγκερ.

Η Αυστραλία κατάφερε στην πρώτη απειλητική της στιγμή να σκοράρει! Στο 23ο λεπτό ο Ράιαν πήρε τη μπάλα, πάσαρε στον Γούντγουιν ο οποίος έβγαλε τη σέντρα και ο Ντιούκ με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τα "Καγκουρό”.

Mάλιστα ο Ντιούκ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει στο Κατάρ, ενώ αγωνίζεται σε ομάδα δεύτερης κατηγορίας (παίζει στην Ιαπωνία και την Οκαγιάμα).

Στο 34ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ίρβιν έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, ωστόσο δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Τυνησίας, Νταχμέν.

Στο 40ο λεπτό η Τυνησία "άγγιξε” την ισοφάριση με τον Ντράγκερ. Μετά από ατομική προσπάθεια του Τζεμπαλί, ο Ντράγκερ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Σόουταρ έβγαλε την κόντρα για να "σώσει” την Αυστραλία.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μσακνί έχασε τεράστια ευκαιρία από κοντινή απόσταση για να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο "Αλ Γιανούμπ”.

Οι Τυνήσιοι πίεσαν τους Αυστραλούς, ωστόσο η δυναμική τους παρουσία στο γήπεδο έφερε λιγοστές φάσεις στην αντίπαλη εστία.

Το σουτ του Σασί στο 61ο λεπτό ήταν πολύ άστοχο, ενώ ο Λέκι δεν μπόρεσε στο 71ο λεπτό να αξιοποιήσει την εξαιρετική σέντρα του ΜακΛάρεν και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα των Τυνήσιων.

Στο 72ο λεπτό ο Μσακνί απείλησε με διαγώνιο σουτ, ενώ στη συνέχεια της φάσης η μακρινή προσπάθεια του ίδιου παίκτη "εξουδετερώθηκε” από τον Ράιαν.

Οι Αυστραλοί προσπάθησαν κυρίως να διατηρήσουν το προβάδισμα με συντηρητικό παιχνίδι απέναντι στους Τυνήσιους, οι οποίοι βρήκαν δυσκολίες εξαιτίας της αμυντικής προσέγγισης της ομάδας από την Ωκεανία.

Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Καζρί με κοντινό πλασέ στο 88ο λεπτό για να ισοφαρίσει στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση του αγώνα.

Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα αγωνίστηκε για την Τυνησία και ο ποδοσφαιριστής του Ατρόμητου, Ουαζντί Κεσχρίντα, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στη θέση του Μπρον.

Πηγή: novasports.gr

ΑΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΠΟΥΤΙΝ 26 Ιαν 2023 | 13:39

Προκαλεί ο πατέρας του Τζόκοβιτς: Φώναζε "Ζήτω οι Ρώσοι" παρέα με υποστηρικτές του Πούτιν στο Open της Αυστραλίας

Ο πατέρας του Τζόκοβιτς, φωτογραφήθηκε με έναν άνδρα που κρατούσε τη ρωσική σημαία και φορούσε μια μπλούζα με τη φωτογραφία του Πούτιν και το φιλοπολεμικό σύμβολο των Ρώσων, Ζ.

ΧΤΥΠΗΣΕ ΣΤΟ ΠΟΔΙ 26 Ιαν 2023 | 08:53

Άρης: Ανησυχία για Μανού Γκαρθία

Με ενοχλήσεις στο δεξιό γόνατο αποχώρησε το βράδυ της Τετάρτης ο Μανού Γκαρθία από το "Κλεάνθης Βικελίδης", μετά το τέλος του αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΞΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ 25 Ιαν 2023 | 08:30

Ρομάνο: "Σε διαπραγματεύσεις Σέλτικ – Ατλάντα για τον Γιακουμάκη"

Με βάση ρεπορτάζ του έγκυρου Ιταλού δημοσιογράφου, Φαμπρίτσιο Ρομάνο, η Σέλτικ είναι σε συζητήσεις με την Ατλάντα για την μετακίνηση του Γιώργου Γιακουμάκη.

3-0 ΤΟΝ ΓΙΡΙ ΛΕΧΕΤΣΚΑ 24 Ιαν 2023 | 14:57

Γράφει ιστορία ο Τσιτσιπάς: Πέρασε με σαρωτική νίκη στα ημιτελικά του Australian Open

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε για τέταρτη φορά στην καριέρα του και τρίτη συνεχόμενη στα ημιτελικά του Australian Open.

ΣΤΟ 30-17 ΑΝΕΒΗΚΕ ΤΟ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ 24 Ιαν 2023 | 08:52

Πίστονς-Μπακς 130-150: Νίκη με εμφατικό τρόπο στην επιστροφή του Γιάννη

Σούπερ εμφάνιση για τα Ελάφια και τον Greek Freak.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΜΑΤΣ 23 Ιαν 2023 | 08:35

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2: Κανονιά τίτλου

Σπουδαία νίκη για την Άρσεναλ κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που κρατάει τη Σίτι σε απόσταση πέντε βαθμών από την κορυφή.

ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 20 Ιαν 2023 | 11:36

Βατραχο-τζίλα: Γιγάντιος βάτραχος βρέθηκε στην Αυστραλία - Έχει βάρος 2,7 κιλά και πάει για... ρεκόρ Γκίνες [βίντεο]

Ο τεράστιος βάτραχος έχει βάρος 6 φορές σαν το κανονικό και πάει για παγκόσμιο ρεκόρ Γκίνες.

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΤΟ +4 15 Ιαν 2023 | 23:34

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 0-1: Λύτρωση από την άσπρη βούλα

Στο +4 οι πράσινοι οι οποίοι "σώθηκαν" στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, απέναντι σε ένα εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα.

ΜΕ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 13 Ιαν 2023 | 12:53

Το Politico περιγράφει τις στενές σχέσεις Κατάρ και Γερμανίας - Με τη μεσολάβηση κορυφαίων πολιτικών

Οι καλύτεροι σύμμαχοι εμφανίζονται να είναι Κατάρ και Γερμανία.

ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 13 Ιαν 2023 | 08:21

Μπέτις – Μπαρτσελόνα 2-4: Η… ρουλέτα έβγαλε clasico

Στα πέναλτι οι Καταλανοί έκαμψαν την αντίσταση της Μπέτις.

ΧΑΜΗΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ 12 Ιαν 2023 | 08:24
ΗΤΑΝ 81 ΕΤΩΝ 11 Ιαν 2023 | 09:38

Βατικανό: Πέθανε ο Αυστραλός καρδινάλιος Τζορτζ Πελ - Είχε καταδικασθεί για βιασμούς

Σύμφωνα με τον επίσημο ειδησεογραφικό ιστότοπο Vatican News, ο καρδινάλιος Τζορτζ Πελ απεβίωσε εξαιτίας "επιπλοκών επέμβασης στον γοφό".

ΑΣΤΟΧΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 11 Ιαν 2023 | 08:43

Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 88-94 (78-78): Το έχασε μέσα από τα χέρια του

Μία λάθος επαναφορά, ένα φάουλ που δεν δόθηκε και δύο άστοχα σουτ στα 5'' του στέρησαν τη νίκη.