Follow us

«Ζωντανός» για την 5η θέση ο Παναιτωλικός

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 με γκολ του Μάρκος Πάουλο στο 14΄, στο ντέρμπι της δυτικής Ελλάδας με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 26ης αγωνιστικής, στην επανέναρξη της Super League.

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα βελτίωσε τη θέση της στην κατάταξη, φτάνοντας στην όγδοη θέση τον Παναθηναϊκό (με παιχνίδι περισσότερο) και προσπερνώντας τον «Άγιαξ της Ηπείρου», που τελείωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αποστολόπουλου στο 53΄.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ευκαιρία του Χαλκιαδάκη στο 6ο λεπτό (κεφαλιά άουτ), όμως ήταν οι Αγρινιώτες που άνοιξαν το σκορ λίγο αργότερα: στο 14΄ ο Μάζουρεκ κινήθηκε στον άξονα και βρήκε τον Ντίαζ, εκείνος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μάρκος Πάουλο από κοντά «έγραψε» το 1-0.

Οι Γιαννιώτες έχασαν καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 27΄, όταν ο Κόντε από αμυντική αδράνεια είχε όλη την άνεση να κινηθεί και να σουτάρει εκτός περιοχής, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Κυριακίδη.

Το έργο της ομάδας από την Ήπειρο έγινε πολύ δύσκολο μετά το 53ο λεπτό, όταν ο Αποστολόπουλος αντίκρισε την (απευθείας) κόκκινη κάρτα του Σέζου, για εκτός φάσης χτύπημα στον Ρόσα (απώθηση), με τον διαιτητή να τιμωρεί την πρόθεση του παίκτη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την κατοχή ως εκείνο το σημείο, όμως με παίκτη λιγότερο δεν απείλησε έκτοτε τους γηπεδούχους, που με τη σειρά τους δεν ρίσκαραν αλλά φρόντισαν για τη διατήρηση των κεκτημένων, με τον Κυριακίδη να κάνει δύσκολη απόκρουση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, σε μακρινό σουτ του Λίλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Σέζος

ΚΟΚΚΙΝΗ: 53΄ Αποστολόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μοράρ, Ιταμπέλ - Γαρουφαλιάς, Χαλκιαδάκης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μπράβο, Μάζουρεκ (63΄ Ιταμπέλ), Ρόσα, Ντίας (71΄ Κλέσιο), Μάρκος Πάουλο, Μαρινάκης, Χαντάκιας, Μιχάι, Μοράρ (74΄ Βακράκος), Γιαννιώτης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος (72΄ Χέλκβιστ), Τζημόπουλος, Κόντε, Χαλκιαδάκης, Γαρουφαλιάς (62΄ Λίλα), Μανθάτης (57΄ Νικολιάς), Βιντάλ, Αποστολόπουλος.

ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ 01 Ιουλ 2022 | 08:12

Ο Βιγιαφάνιες περιμένει ακόμα τηλέφωνο από τον Παναθηναϊκό

Λήγει τα μεσάνυχτα το συμβόλαιο του Βιγιαφάνιες, ο οποίος δεν έχει δεχθεί τηλεφώνημα από τους "πράσινους" για ανανέωση ή αντίο.

ΑΝΕΤΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ 30 Ιουν 2022 | 23:18

Ελλάδα - Μ. Βρετανία 93-71: Πάτησε γκάζι στο β' μέρος και πήρε την πρωτιά η Εθνική

H άνετη νίκη της Εθνικής Ελλάδος έδωσε και την πρώτη θέση στον όμιλο, στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ 30 Ιουν 2022 | 08:52

ΠΑΟΚ: Λουτσέσκου για Κοτάρσκι και Τσόλακ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου αναφέρθηκε μετά το τέλος του φιλικού παιχνιδιού του ΠΑΟΚ με την Go Ahead Eagles και στον Αντόνιο Τσόλακ.

ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΡΟΖ ΦΥΛΛΟ 30 Ιουν 2022 | 08:43

Eλλάδα – Μ. Βρετανία: Νίκη στο ντεμπούτο του θέλει ο Ιτούδης

Η Ελλάδα υποδέχεται τη Μ. Βρετανία (20:00, Novasports4HD) στη Λάρισα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΠΡΩΗΝ ΠΑΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 30 Ιουν 2022 | 08:39

Oλυμπιακός: Πότε έρχεται ο Βρσάλικο

Κοντά στην ολοκλήρωση της μεταγραφής του Σίμε Βρσάλικο βρίσκεται ο Ολυμπιακός.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ 29 Ιουν 2022 | 22:08

Πόλο: Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Εθνική - 16-11 τις ΗΠΑ [Βίντεο]

Με φανταστική άμυνα που της επέτρεψε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της για πάνω από 10 λεπτά, η Ελλάδα νίκησε τις ΗΠΑ 16-11 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου.

ΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ 29 Ιουν 2022 | 21:59

Μαρία Σάκκαρη: Στον τρίτο γύρο του Wimbledon, 2-0 σετ την Τόμοβα

H κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 2-0 (6-4, 6-3) σετ την 27χρονη Βουλγάρα και για τρίτη φορά στην καριέρα της θα βρεθεί στον 3ο γύρο του αρχαιότερου τουρνουά.

ΣΤΟ BBC 29 Ιουν 2022 | 13:12

Ο Τσιτσιπάς ξαναχτυπά: "Χτενίζω 20 λεπτά την ημέρα τα μαλλιά μου - Βάζω λάδι και ρίγανη" [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε συνέντευξή του δήλωσε πως χτενίζει τα μαλλιά του 20 λεπτά την ημέρα.

ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΥΡΕΣ 29 Ιουν 2022 | 12:47

Πανικός για την ΑΕΚ: Λαοθάλασσα για να πάρουν εισιτήρια διαρκείας [εικόνες]

Η λαχτάρα των φίλων της ΑΕΚ δεν κρύβεται. Πλήθος κόσμου έτρεξε για ένα εισιτήριο διαρκείας.

ΤΑ ΠΑΛΙΑ 29 Ιουν 2022 | 12:14

Ο Πύρρος Δήμας πήγε στα Τίρανα και συνάντησε τους παλιούς του προπονητές- Μετά από χρόνια

Τους πρώτους του προπονητές όταν ξεκινούσε την άρση βαρών συνάντησε στα Τίρανα ο Πύρρος Δήμας

ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΥ 29 Ιουν 2022 | 08:47

Ρίτσαρντ – Τσιτσιπάς 1-3: Κάθε αρχή και δύσκολη

Ο Αλεξάντερ Ρίτσαρντ έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά, όμως ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πιστοποίησε τη διαφορά ποιότητας.

ΤΡΙΕΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ 29 Ιουν 2022 | 08:39