Το "αυστηρό" πέναλτι του Όλιβερ που έσωσε τη Ρεάλ (βίντεο)

Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται. Οι παίκτες της Γιουβέντους ήταν μισό βήμα πριν τη μεγάλη ανατροπή όταν ήρθε η αμφισβητούμενη απόφαση του διαιτητή.

Στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται... Από μυθικές ανατροπές στο φινάλε, μέχρι πέναλτι που μπορεί να κρίνουν μία πρόκριση, ίσως κι ένα τρόπαιο. Στη ρεβάνς του 3-0 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Γιουβέντους ποιος θα πίστευε ότι η «Κυρία» θα ισοφάριζε το σκορ του πρώτου αγώνα; Οι παίκτες του Αλέγκρι όδευαν προς μία μυθική ανατροπή, μια από τις μεγαλύτερες όλων των εποχών στη διοργάνωση, αλλά ο Μάικλ Όλιβερ δεν τους επέτρεψε να τη διεκδικήσουν έως το τέλος. Με το άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι που έδωσε στο 93΄, η Ρεάλ Μαδρίτης θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο σερί Κύπελλο του Champions League, καθώς το γκολ του Ρονάλντο στην 150ή εμφάνισή του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης διαμόρφωσε το τελικό 1-3 κι έστειλε τους «μερένγκες» στην επόμενη φάση. Απόλυτα δίκαια τα παράπονα των «μπιανκονέρι», οι οποίοι με μεγαλειώδη εμφάνιση είχαν το ματς στα χέρια τους...

Η Γιουβέντους φρόντισε να «παγώσει» το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» στο πρώτο 45λεπτο, με τον Μάριο Μάντζουκιτς να σκοράρει στο 2΄ και στο 37΄ και να δίνει ένα εντελώς διαφορετικό... χρώμα στο ματς, μετά το 0-3 των «μερένγκες» στο Τορίνο.

Οι Μαδριλένοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, αρχικά με τον Μπέιλ και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Βαράν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι με την κεφαλιά που επιχείρησε ύστερα από το φάουλ του Κρόος.

Ενώ η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν μπήκε... φορτσάτη στο δεύτερο μέρος και πίεσε για να σκοράρει, το τραγικό λάθος του Κέιλορ Νάβας (έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του) έδωσε την ευκαιρία στον Ματουϊντί να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα (3-0) στο 61ο λεπτό. Παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, η Γιουβέντους κρατούσε καλά στην άμυνα και όλα έδειχναν ότι οι ομάδες θα «έλυναν τις διαφορές τους» στην παράταση.
Κι, όμως... Στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όλιβερ είδε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Μπενάτια επάνω στον Βάθκεθ, γεγονός που προκάλεσε την έκρηξη των Ιταλών. Ο Μπουφόν διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον Άγγλο διαιτητή, που με την σειρά του απέβαλλε τον γκολκίπερ της «Γιουβε». Μετά από 3-4 λεπτά ο Ρονάλντο «εκτέλεσε» τον Στσέζνι και με το 3-1 η «Βασίλισσα» πήρε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς.

Φωτό: Reuters

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ 21 Σεπ 2020 | 17:39

Champions League: Στη μάχη των playoffs ρίχνονται ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

Τα πρώτα παιχνίδια για τα playoffs του Champions League θα δώσουν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

ΣΕ ΔΙΠΛΑ ΜΑΤΣ 16 Σεπ 2020 | 21:05

Ολυμπιακός: Η Ομόνοια αντίπαλός του στα πλέι οφ για τους ομίλους του Champions League

Η Ομόνοια κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα στα πέναλτι και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ 15 Σεπ 2020 | 22:17

ΠΑΟΚ - Μπενφίκα: Επική πρόκριση για τον "Δικέφαλο" - Ένα βήμα μακριά από τους ομίλους [Βίντεο]

Ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Champions League κόντρα στην Μπενφίκα, την οποία κέρδισε 2-1

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ 15 Σεπ 2020 | 16:01

Champions League: ΠΑΟΚ - Μπενφίκα στην Τούμπα με φόντο την μεγάλη πρόκριση

Στην Τούμπα υποδέχεται την Μπενφίκα ο ΠΑΟΚ για την πρόκριση στα Playoffs του Champions League

ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΤΟ GALA 09 Σεπ 2020 | 16:05

Κορονοϊός - UEFA: Στη Νιόν και όχι στην Αθήνα όπως ήταν προγραμματισμένη η κλήρωση του Champions League

Από την Αθήνα στη Νιόν μεταφέρεται η εκδήλωση για την κλήρωση των ομίλων του Chamions League λόγω κορονοϊού

ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΡΙΝΟ 04 Σεπ 2020 | 15:59

BBC: "Βόμβα" στην Ιταλία με συμφωνία Σουάρες - Γιουβέντους

Αποχώρηση Σουάρες από τη Μπαρτσελόνα και συμφωνία με τη Γιουβέντους αναφέρει το "BBC Radio 5 Live"

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΚΛΗΡΩΣΗΣ 01 Σεπ 2020 | 13:46

Champions League: Με Ομόνοια ή Ερυθρό Αστέρα ο Ολυμπιακός στα play off

Αντίπαλος με την Ομόνοια ή τον Ερυθρό Αστέρα θα τεθεί ο Ολυμπιακός για τα play off του Champions League

ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ 31 Αυγ 2020 | 13:46

Champions League: Με την Μπενφίκα κληρώθηκε ο ΠΑΟΚ

Την Μπενφίκα θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΙ ΕΛΑΦΡΟΧΕΡΗΔΕΣ 08 Σεπ 2020 | 20:30

Οι "Μπόνι και Κλάιντ" της Κρήτης έχουν "ρημάξει" τα Χανιά! [Βίντεο]

Ως άλλοι "Μπόνι και Κλάιντ", ένα νεαρό ζευγάρι που δείχνει ιδιαίτερα ερωτευμένο αρπάζει κάθε είδους αγαθά από καταστήματα.

ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΟΜΗΡΟΥΣ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ 08 Σεπ 2020 | 19:48

Βίντεο ντοκουμέντο από τη νύχτα τρόμου στην Ανάβυσσο: Καρέ καρέ η εισβολή των ληστών στα σπίτια

Στο βίντεο φαίνονται οι τρεις ληστές στην Ανάβυσσο που από τη μία μονοκατοικία μπαίνουν στην άλλη

ΘΥΕΛΛΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΝ 07 Σεπ 2020 | 18:56

Big Brother: Ψυχολόγος σχολιάζει τη χυδαία ατάκα περί βιασμού - "Το Κολοσσαίο της τηλεόρασης" [Βίντεο]

"Με τις γκόμενες πάω με μία κάθε μέρα για να αδειάζει το πακέτο, αλλιώς έχει βιασμό" ήταν η χυδαία ατάκα παίκτη του Big Brother

ΠΟΙΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΟΥΛΤΑΝΟΥ 07 Σεπ 2020 | 16:06

Ο Αγγελος Συρίγος στο TheToc: Ο Ερντογάν φλερτάρει με θερμό επεισόδιο...έστω και "κατά λάθος" [βίντεο]

Ο καθηγητής Διεθνούς Δικαίου και βουλευτής Αγγελος Συρίγος μιλάει στο TheToc για το πόσο πιθανό θεωρεί ένα θερμό επεισόδιο με την Τουρκία

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ 21 ΛΕΠΤΑ 27 Σεπ 2020 | 18:24

Στέφανος Τσιτσιπάς: Δεν τα κατάφερε στο Αμβούργο - Έχασε από τον Ρούμπλεφ στον τελικό

Ο Ρούμπλεφ εκμεταλλεύτηκε την άριστη ψυχολογία του και έφτασε στην νίκη "σπάζοντας" το σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά