Νέα πρόσωπα, γεμάτα φρεσκάδα, πρεμιέρες, διαγωνισμοί , αυτοσχεδιασμοί, stand up comedy και πάρτι με μουσική γεμίζουν το BIOS και τη σκηνή του, για να υποδεχτεί το Βοb Theatre Festival, το μεγαλύτερο νεανικό θεατρικό πάρτι της χρονιάς!
Παραστάσεις που ξεχώρισαν φέτος όπως οι Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2, Ο Μουνής, Διαβολιάδα, Περσινή Αρραβωνιαστικιά δηλώνουν το παρών στο Bob Theatre Festival. Στις πρεμιέρες του φεστιβάλ, οι ομάδες Cheek-Bones, Ha! και CakeTree Theatre Company, αλλά και ο Μιχάλης Μαθιουδάκης θα παρουσιάσουν για πρώτη φορά τα καινούρια έργα τους.
Έχοντας ενισχυθεί το διαγωνιστικό μέρος, για 5η συνεχόμενη χρονιά διεξάγεται ο διαγωνισμός Scratch Night με δέκα νεοσύστατες διαγωνιζόμενες ομάδες, με στόχο το έπαθλο των 500€ αλλά και τη δυνατότητα πραγματοποίησης 10 παραστάσεων στο BIOS από τη νέα σεζόν.
Φέτος, όμως, θα είναι και η πρώτη φορά που στο Bob Theatre Festival θα γίνει διαγωνισμός αυτοσχεδιασμού, το Improv comedy και διαγωνισμός Stand-up Comedy, το Ultimate 5 Λεπτά Δόξας!
Στο φεστιβάλ θα κάνουν πρεμιέρα οι παρακάτω παραστάσεις: «Κακή πίστη» του Μιχάλη Μαθιουδάκη, «Πυρηνική οικογένεια» της ομάδας Cheek – Bones, «Σούπερ γλυκός Περγαμόντος» της ομάδας Ηa!, «If only» της ομάδας Cake Tree Theatre Company.
Από τις παραστάσεις που ανέβηκαν τη χρονιά που πέρασε ο κόσμος μπορεί να δει τις: «Διαβολιάδα» του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ, «Διχοτομημένος υποκόμης» σε σκηνοθεσία του Κώστα Γάκη, «Αύξηση» του Georges Perec, «Κάτι διαφορετικό» της ομάδας C for Circus, «Μόνον ωραία» σε διασκευή – σκηνοθεσία της Κατερίνας Μαυρογεώργη, «Μουνής» της Λένας Κιτσοπούλου, «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2» σε σκηνοθεσία – διασκευή των Κώστα Γάκη και Αθηνάς Μουστάκα, «Λουλούδια στην κυρία» του Άκη Δήμου, «Τον άυλο εσένα» του Βαγγέλη Χατζηγιαννίδη, το «Ψέματα ή αλήθεια» από την ομάδα Mind the Gap, «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» των Δημήτρη Κουρούμπαλη, Κατερίνας Λούρα και Φρόσως Κορρού και την «Περσινή αρραβωνιαστικιά» , το ομόνυμο βιβλίο της Ζυράννας Ζατέλη, που παρουσιάζεται από την ομάδα Elephas tiliensis, σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Αγαρτζίδη.
Η αυλαία του φεστιβάλ θα θα πέσει την Κυριακή 11 Μαΐου με τις απονομές των βραβείων και με ένα μεγάλο πάρτι υπό τους ήχους των Polkar, στο πρώτο live τους στην Αθήνα.
Πρόγραμμα Φεστιβάλ
Δευτέρα 5 Μαΐου
18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120΄)
19:30: «Πυρηνική οικογένεια» – Basement (60΄)
21:15: «Τα λουλούδια στην κυρία» – Main (60΄)
21:30: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (προκριματικός) – Basement (120’)
Τρίτη 6 Μαΐου
18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
19:30: «If only» – Basement (60’)
21:15: «Ο Μουνής» – Main (70’)
21:30: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (προκριματικός) – Basement (120’)
Τετάρτη 7 Μαΐου
19:00: Διαγωνισμός Αυτοσχεδιασμού (προκριματικός) – Main (120’)
19:00: «Ψέματα ή αλήθεια» – Basement (70’)
21:15: «Διαβολιάδα» – Main (90’)
21:30: «Μόνον ωραία» – Basement (60’)
Πέμπτη 8 Μαΐου
18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
21:15: «Σούπερ γλυκός Περγαμόντος» – Main (60’)
21:30: «Περσινή αρραβωνιαστικιά» – Basement (70’)
Παρασκευή 9 Μαΐου
18:45: Scratch Night (προκριματικός) – Main (120’)
20:30: «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» – Μπαρ πάνω από το bios (55’)
21:15: «Ρωμαίος και Ιουλιέτα για 2» – Main (90’)
21:30: «Ψέματα ή αλήθεια» – Basement (70’)
22:00: «R.I.P. Romeos Ioulieta Panta» – Μπαρ πάνω από το bios (55’)
Σάββατο 10 Μαΐου
18:30: «Ο διχοτομημένος Υποκόμης» – Basement (90’)
19:00: Διαγωνισμός Αυτοσχεδιασμού (τελικός) – Main (120’)
20:30: «Τον άυλο εσένα» – Basement (60’)
21:15: «Κάτι διαφορετικό» – Main (70’)
22:00: «If only» – Basement (60’)
23:00: «Κακή πίστη» – Main (60’)
Κυριακή 11 Μαΐου
19:00: Scratch Night (τελικός) – Main (120’)
20:00: «Αύξηση» – Basement (70’)
21:15: Διαγωνισμός Stand – up Comedy (τελικός) – Main (120’)
22:00: «Πυρηνική οικογένεια» – Basement (60’)
23:00: Πάρτι Λήξης – Front, ανακοίνωση νικητή Διαγωνισμού Stand – up Comedy, ανακοίνωση νικήτριας ομάδας Scratch Night και συναυλία Polka.
Οι πιο πρόσφατες Ειδήσεις
Διαβάστε πρώτοι τις Ειδήσεις για ό,τι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα και τον Κόσμο στο thetoc.gr