Γαλλικός θρίαμβος μέσα στην Αγγλία - Με 2-0 η Παρί τη Μάντσεστερ (βίντεο)

Μπορεί να έλειπαν οι Νεϊμάρ και Καβάνι αυτό όμως δεν είχε σημασία. Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε κατά κράτος τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και εξασφάλισε σκορ πρόκρισης.

Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Champions League βρήκε μεγάλο θριαμβευτή το συγκρότημα του Τόμας Τούχελ με τη ρεβάνς να γίνεται στις 6η Μαρτίου στο «Παρκ ντε Πρενς».

Οι «μπέμπηδες» γνώρισαν την «παρθενική» τους ήττα σε όλες τις διοργανώσεις από την ημέρα που ανέλαβε ο Σόλσκιερ.

Η ήττα πάντως, με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στην επανάληψη, ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Η Παρί ήταν κυρίαρχη σε όλο το β΄ 45λεπτο, ιδιαίτερα μετά το γκολ του Κιμπεμπέ στο 53΄ από εκτέλεση κόρνερ του Ντι Μαρία.

Στο 60΄ ο Μπαπέ, μετά από άψογη μεταβίβαση του Ντι Μαρία, πλάσαρε σε άδεια εστία (2-0) ενώ μέσα στο επόμενο 5λεπτο, ο Ντε Χέα έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις σε τετ-α-τετ με τους Μπαπέ και Μπερνάτ. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας η Μάντσεστερ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πογκμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΤΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ 16 Μαϊ 2020 | 18:54

Πανηγυρισμοί με... αγκώνες στην Μπουντεσλίγκα - Ο παίκτης που αρνήθηκε να δώσει χειραψία σε φάουλ [Βίντεο]

Νέα ήθη και έθιμα στο ποδόσφαιρο εν μέσω πανδημίας - Πρωτόγνωρες εικόνες

14 Μαϊ 2020 | 20:25

Ο "χάρτης" της επιστροφής στο ποδόσφαιρο - Πότε ξεκινούν τα κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης

Αυτή είναι η εικόνα της κατάστασης στην Ευρώπη, όπως την περιέγραψε το Reuters, με αναφορά σε όλα τα μεγάλα πρωταθλήματα

ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ 11 Μαϊ 2020 | 20:35

Καλοκαίρι γεμάτο αγώνες - Σέντρα για Γερμανία, ακολουθεί η Πρέμιερ Λιγκ

Πότε ξεκινά η ελληνική Σούπερ Λίγκα, αλλά και η Πριμέρα Ντιβιζιόν της Ισπανίας

ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΚΑΝΟΝΙΣΜΩΝ 08 Μαϊ 2020 | 18:06

Αλλαγές στο ποδόσφαιρο με απόφαση της FIFA: Δικαίωμα πέντε αλλαγών σε κάθε ομάδα

Ανοιχτό το ενδεχόμενο να επεκταθείώστε η αποφαση να καλύψει ολόκληρη τη σεζόν 2020-21.

ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΝΙΧΑΤ ΟΖΝΤΕΜΙΡ 06 Μαϊ 2020 | 20:03

Ανακοίνωση από τον πρόεδρο της τουρκικής ομοσπονδίας: "Τον Αύγουστο ο τελικός του Champions League"

Ήταν αρχικά προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 30 Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη

ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ 30 Απρ 2020 | 18:48

Αυγενάκης: Προπονήσεις στη Super League από τις 5 Μαΐου σε γκρουπ 6-8 παικτών - Τι ισχύει για τους αθλητές των Ολυμπιακών Αγώνων

"Αποτελεί προτεραιότητα του ίδιου του πρωθυπουργού να στηριχτεί ο ερασιτεχνικός αθλητισμός", είπε ο υφυπουργός Αθλητισμού

ΣΕ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΒΟΣΝΙΑΣ 29 Μαϊ 2020 | 15:34

Ο διαιτητής του ντέρμπι ΠΑΟΚ- Παναθηναϊκός συνελήφθη σε βίλα οργίων με ναρκωτικά - Βίντεο

Ο 40χρονος συνελήφθη με ακόμη 26 άντρες και 9 γυναίκες σε βίλα στην πόλη Μπεγιέλινα

ΑΡΧΙΖΕΙ ΞΑΝΑ Η ΜΠΑΛΑ 28 Μαϊ 2020 | 20:55

Superleague: Το πρόγραμμα των πλέι οφ - Πρεμιέρα με ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός και ΑΕΚ-ΠΑΟ

Οι μέρες και ώρες των μεγάλων ντέρμπι στο ελληνικό ποδόσφαιρο

SUPER LEAGUE 27 Μαϊ 2020 | 13:05

Έτοιμοι πάλι για τη σέντρα - Ξεκινά το πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στις 6 - 7 Ιουνίου

Η κυβέρνηση έδωσε την έγκρισή της για την έναρξη της Super League.

ΘΛΙΨΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ 27 Μαϊ 2020 | 09:49

Σοκ στην αγγλία: Βρέθηκε νεκρός 23χρονος ποδοσφαιριστής στο σπίτι του

Σύμφωνα με τις πληροφορίες από τα βρετανικά ΜΜΕ ο πρώην αμυντικός της Μίλγουολ και της Μαδέργουελ βρέθηκε νεκρός στο σπίτι του.

ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΑΠΑΝΤΗΣΗ 26 Μαϊ 2020 | 21:08

FIFA για εκλογές της ΕΠΟ: "Μονομερής απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης"

Η παγκόσμια ποδοσφαιρική ομοσπονδία επισημαίνει τους λόγους για τους οποίους είναι σημαντικό να γίνουν το καλοκαίρι οι εκλογές

ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ 25 Μαϊ 2020 | 17:10

Σοκ στη Μίλαν: Σοβαρός τραυματισμός του Ιμπραΐμοβιτς - Φόβοι για τέλος στην καριέρα του

Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ, υπάρχουν φόβοι για ζημιά στον αχίλλειο τένοντα.

ΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΗΚΕ 25 Μαϊ 2020 | 13:57

Μπάσκετ - Οριστικό: Τέλος η Euroleague για φέτος

Η χρονιά ολοκληρώνεται και επίσημα, κάτι που αποτελούσε και επιθυμία των παικτών της διοργάνωσης.