Νίκησε και μέσα στο ΟΑΚΑ ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ υπερπήδησε επιτυχώς ένα από τα τελευταία «υψηλά εμπόδια» στην ξέφρενη κούρσα του προς τον τίτλο.

nikise-kai-mesa-sto-oaka-o-paok
SHARE THIS
0
SHARES

Ο ΠΑΟΚ υπερπήδησε επιτυχώς ένα από τα τελευταία «υψηλά εμπόδια» στην ξέφρενη κούρσα του προς τον τίτλο. Ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 2-0 (2΄ Μαουρίσιο, 47΄ Ζαμπά) στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο Ολυμπιακό (παίζει αύριο με τον Απόλλωνα Σμύρνης) στους 10 βαθμούς, την ώρα που η πέμπτη θέση απομακρύνθηκε περισσότερο για την ομάδα του Δώνη, που έχασε και το εφετινό εντός έδρας αήττητο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» μόλις στην πρώτη φάση του αγώνα. Στο 2ο λεπτό, σε εκτέλεση κόρνερ ο Διούδης έκανε κακή έξοδο και ο Μαουρίσιο, προωθημένος στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ με προβολή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πανομοιότυπα με το πρώτο: με γκολ από τα αποδυτήρια, στο ίδιο χρονικό σημείο! Στο 47ο λεπτό Ο Μάτος έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά και γύρισε προς τον Μπίσεσβαρ. Οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα κατέληξε στον Ζαμπά κι εκείνος πλάσαρε τον Διούδη για το 0-2.

Πηγή, φωτό: ΑΠΕ - ΜΠΕ