Επική εμφάνιση της Σάκκαρη: Πέταξε έξω τη θρυλική Σερένα Ουίλιαμς που αποχώρησε με κλάματα [εικόνες και βίντεο]

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη με επική εμφάνιση κι ενώ βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ βρήκε το ψυχικό σθένος ν΄ αντιδράσει απέναντι στην θρυλική Σερένα Ουίλιαμς και να φέρει τα πάνω κάτω.

Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προελαύνει στο Cincinnati Open, το οποίο λόγω της πανδημίας του κορονοϊού διεξάγεται στη Νέα Υόρκη.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με επική εμφάνιση κι ενώ βρέθηκε να χάνει το πρώτο σετ βρήκε το ψυχικό σθένος ν΄ αντιδράσει απέναντι στην θρυλική, Σερένα Ουίλιαμς και να φέρει τα πάνω κάτω.

Το Νο21 της παγκόσμιας κατάταξης πανηγύρισε (δικαιολογημένα) στο φινάλε με 2-1 σετ και ταυτόχρονα πήρε το "εισιτήριο" για τους προημιτελικούς του τουρνουά.

Η κάτοχος 23 τίτλων Grand Slam μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 5-2 στα games, η Σάκκαρη αντέδρασε, αλλά η Αμερικανίδα βρήκε τον τρόπο να τελειώσει το σετ με 7-5.

Στο δεύτερο έγινε τεράστια μάχη, με την Σάκκαρη να παίρνει προβάδισμα με 3-1, ωστόσο, η 38χρονη Ουίλιαμς δεν το έβαλε κάτω και πέρασε ξανά μπροστά με τέσσερα σερί games! Η 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, όμως, κατάφερε να στείλει το σετ στο τάι μπρέικ, όπου ισοφάρισε με 7-6 (5).

σακκαρη σερένα ουίλιαμς

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Τα πράγματα έγιναν πολύ εύκολα για την Σάκκαρη στο τρίτο σετ, όπου έκανε "περίπατο". Προηγήθηκε με 5-0 κι έφτασε πολύ εύκολα στο 6-1 και στη νίκη-πρόκριση στους "8" της διοργάνωσης.

Μετά τον αγώνα η νικήτρια παραδέχθηκε ότι δεν έπαιξε καλά, ωστόσο, εξέφρασε την ικανοποίηση της για την επιτυχία της επί της μεγάλης αντιπάλου της:

Σερένα ουίλιαμς

"Δεν έκανα καλό ματς, αλλά είμαι εξαιρετικά χαρούμενη με το αποτέλεσμα. Η Σερένα αποτελεί ένα πρότυπο για μένα και για τις υπόλοιπες αθλήτριες. Αυτά που έχει πετύχει στην καριέρα της είναι απίστευτα και δεν είμαι βέβαιη εάν θα μπορέσει να το κάνει κάποιος άλλος στο μέλλον."

Αντίπαλος της Σάκκαρη στους προημιτελικούς θα είναι η Βρετανή, Γιοάνα Κόντα, η οποία πέρασε το εμπόδιο της Βέρα Σβονάρεβα με 2-0 (6-4, 6-2).

Monte Carlo Masters: Πανηγυρική πρόκριση Τσιτσιπά στον τελικό του τουρνουά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον τελικό του Monte Carlo Masters

ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΣ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ 16 Απρ 2021 | 14:39

Στέφανος Τσιτσιπάς: Πέρασε στους "4" του Μόντε Κάρλο με ένα... σετ

Παίζοντας μόνο ένα σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Ισπανό αντίπαλό του και πέρασε στους 4 στο Μόντε Κάρλο.

ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΓΚΑΡΙΝ ΜΕ 2-0 ΣΕΤ 15 Απρ 2021 | 14:17

Monte Carlo Masters: Για πρώτη φορά στους "8" του τουρνουά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτλεικά του Monte Carlo Masters

ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ 12 Απρ 2021 | 10:04

Χανιά: Σφαίρα "προσγειώθηκε" σε γήπεδο τένις την ώρα που έπαιζαν αγώνα [εικόνα]

Την ώρα που έπαιζαν αγώνα δύο ενήλικοι τένις στα Χανία, μια σφαίρα προσγειώθηκε στο ταρτάν του γηπέδου κάθετα

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΟ 02 Απρ 2021 | 09:15

Λύγισε στον ημιτελικό του Miami Open η Μαρία Σάκκαρη από την Αντρέσκου

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του Miami Open και ηττήθηκε από την Μπιάνκα Βανέσσα Αντρέσκου και δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ 31 Μαρ 2021 | 22:10

Φανταστική η Σάκκαρη: Νίκησε το Νο 2 του πλανήτη και πέρασε στα ημιτελικά του Miami Open [βίντεο]

Επίδειξη δύναμης από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Μαρία Σάκκαρη.

ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΛΟΡΕΝΤΣΟ ΣΟΝΕΓΚΟ ΜΕ 2-0 ΣΕΤ 31 Μαρ 2021 | 17:50

Miami Open: Πανηγυρική πρόκριση του Στέφανου Τσιτσιπά στα προημιτελικά

Στα προημιτελικά του Miami Open για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΜΕ 2-1 ΣΕΤ ΤΟΥ ΚΕΙ ΝΙΣΙΚΟΡΙ 30 Μαρ 2021 | 17:43

Miami Open: "Πέταξε" στους "16" ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Επόμενος αντίπαλος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Miami Open ο Λορένζο Σονέγκο

ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ 30 Μαρ 2021 | 07:18

Μαρία Σάκκαρη: Επική πρόκριση στις "8" του Miami Open

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μία τεράστια ανατροπή και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του τουρνουά. Ποια είναι η επόμενη αντίπαλός της.

ΤΙ ΔΗΛΩΣΕ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΑΘΛΗΤΗΣ; 24 Μαρ 2021 | 18:38

Miami Open: Στοχεύει ψηλά ο Στέφανος Τσιτσιπάς - "Ευκαιρία για το 1ο ATP Masters 1000"

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αγωνιστεί για τρίτη φορά στην καριέρα του στο Miami Open

ΕΞΕΠΝΕΥΣΕ ΣΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ 23 Απρ 2021 | 06:45

Σοκ στο αμερικανικό μπάσκετ: Σκοτώθηκε σε τροχαίο ο 19χρονος Τέρενς Κλαρκ του Κεντάκι

Θλίψη στο αμερικανικό μπάσκετ και τον παγκόσμιο αθλητισμό, καθώς ο 19χρονος περιφερειακός του Κεντάκι, Τέρενς Κλαρκ, σκοτώθηκε σε τροχαίο στο Λος Άντζελες μία μέρα μετά από συμφωνία με ατζέντη με φόντο το NBA Draft 2021.