Follow us

Μουντιάλ 2022: Έκπληξη μεγατόνων, εκτός η Γερμανία- Πέρασε η Ιαπωνία που κέρδισε την Ισπανία [Βίντεο]

Η Γερμανία κέρδισε με 4-2 την Κόστα Ρίκα αλλά δεν της έφτασε για να πάρει την πρόκριση, καθώς η Ιαπωνία επικράτησε με 2-1 της Ισπανίας. Πέφτει πάνω στους Κροάτες, με Μαρόκο η "φούρια ρόχα".

Έσκασε η "βόμβα” στο φετινό Μουντιάλ και αυτή είναι… έξω η Γερμανία. Αν και κέρδισε με 4-2 την αξιόμαχη Κόστα Ρίκα που βρέθηκε μάλιστα μπροστά με 2-1, εν τούτοις δεν της ήταν αρκετό, καθώς η Ιαπωνία κέρδισε με 2-1 την Ισπανία και μάλιστα πήρε την πρωτιά στον όμιλο. Πόσο καλό είναι αυτό, θα φανεί, γιατί πέφτει πάνω στην Κροατία, ενώ οι Ισπανοί θα παίξουν με το Μαρόκο, αλλά θα αποφύγουν πιο μετά και τη Βραζιλία.

Διάλεξε να αποφύγει τη Βραζιλία;

Ήταν ένα ματς που έθετε το ερώτημα πριν την έναρξη του αν η Ισπανία θα επιλέξει να κατακτήσει την πρώτη θέση ή τη δεύτερη στον όμιλο ώστε να αποφύγει το μονοπάτι που θα τη φέρει αντιμέτωπη με τη Βραζιλία.

Η εξέλιξη του όμως έφερε τη "φούρια ρόχα" αντιμέτωπη με τον αποκλεισμό, παρότι πήρε πολύ γρήγορα προβάδισμα στο 12ο λεπτό με κεφαλιά του Άλβαρο Μοράτα. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που συμπυκνώνεται στο τέρμα των Ισπανών, πριν η Ιαπωνία επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο με "άγριες" διαθέσεις.

Ο Ντόαν πέρασε στο ματς και αποτέλεσε ξανά τη "χρυσή" αλλαγή ισοφαρίζοντας στο 48ο λεπτό, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Τανάκα ολοκλήρωσε μια τρομερή ανατροπή που την έφερε στην κορυφή του ομίλου.

Μάλιστα η Ισπανία υποχώρησε στην τρίτη θέση όταν η Κόστα Ρίκα στο άλλο ματς του ομίλου βρέθηκε να προηγείται στο σκορ κόντρα στη Γερμανία. Το τελικό 2-1 υπέρ των Ιαπώνων τους έφερε στην κορυφή και αντιμέτωπους με τους Κροάτες στη φάση των "16” της διοργάνωσης.

Για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση η Γερμανία δεν καταφέρνει να πάρει το εισιτήριο από τη φάση των ομίλων. Είναι από εκείνες τις βραδιές που απλά θα θυμάσαι για χρόνια, όπως σίγουρα θα θυμάται και η Στεφανί Φραπάρ,η πρώτη γυναίκα διαιτητής που ορίστηκε σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Γερμανία με μπροστάρη τον Χάβερτς που πέτυχε δύο γκολ επικράτησε 4-2 της Κόστα Ρίκα, αλλά μέσα σε 142 δευτερόλεπτα η Ιαπωνία πέτυχε 2 γκολ, νίκησε την Ισπανία στο άλλο ματς του ομίλου και η ομάδα του Φλικ αποχαιρέτησε πρόωρα το Κατάρ.

Χωρίς να εντυπωσιάσει στο πρώτο ημίχρονο η Γερμανία έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα, καθώς βρήκε ένα γρήγορο γκολ με τον Γκνάμπρι στο 10ο λεπτό. Ο Ράουμ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο άσος της Μπάγερν πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για το 1-0. Η Κόστα Ρίκα έπαιξε πολύ παθητικά και με φόβο για τον αντίπαλο και ουσιαστικά απείλησε μόνο μία φορά στο πρώτο ημίχρονο, στο 43ο λεπτό, όταν ο Φούλερ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή, όμως ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ.

Η Κόστα Ρίκα, κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη της προσπάθεια στην επανάληψη. Έγινε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Κάμπελ πήρε την πρώτη κεφαλιά, απέκρουσε ο Νόιερ και ο Τεχέδα με δεύτερη προσπάθεια σκόραρε. Αυτό το γκολ της έδωσε ώθηση και κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή με το 2-1 που πέτυχε ο Χουάν Πάμπλο Βάργκας στο 70ο λεπτό, πανηγυρισμοί που κράτησαν μόλις τρία λεπτά, καθώς στο 73΄ισοφάρισε σε 2-2 ο Κάι Χάβερτς, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή πριν από έξι λεπτά. O Moυσιάλα στη συνέχεια είχε δοκάρι (το 2ο στη βραδιά), αλλά ο άσος της Τσελσι, ο Χάβερτς αποδείχτηκε κομβικός με το 2ο προσωπικό τέρμα που πέτυχε στο 85ο λεπτό με προβολή.

H Γερμανία προσδοκούσε πλέον να πετύχει ένα γκολ η Ισπανία απέναντι στην Ιαπωνία στο άλλο ματς του ομίλου, ώστε να ανέβει εκείνη στη δεύτερη θέση. Στο τέλος της αναμέτρησης μάλιστα, μία άλλη αλλαγή του Φλικ, ο Νίκλας Φίλκρουγκ, έγραψε το τελικό 4-2, η Ισπανία όμως δεν σκόραρε και τα "πάντσερ” αποκλείστηκαν.

Βαθμολογία

Ιαπωνία 6 βαθμοί

Ισπανία 4

Γερμανία 4

Κόστα Ρίκα 3

Πηγή: Novasports.gr

Η επιδραστική Γιαπωνέζα που έκανε χιλιάδες ανθρώπους να νιώθουν ενοχές για την ακαταστασία, άλλαξε γνώμη μετά το τρίτο της παιδί.

ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΞΙΜ 01 Φεβ 2023 | 11:06

Το γερμανικό προξενείο στην Κωνσταντινούπολη έκλεισε λόγω απειλής για επίθεση

Η Γερμανία προειδοποίησε τους πολίτες της στην Κωνσταντινούπολη ότι ο κίνδυνος επίθεσης είναι ιδιαίτερα υψηλός στην κεντρική περιφέρεια Μπεϊογλού.

ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΡΓΟ 31 Ιαν 2023 | 17:02

Απίστευτη δολοφονία: Σκότωσε γυναίκα που της έμοιαζε πολύ, για να σκηνοθετήσει τον δικό της θάνατο και να εξαφανιστεί

Βρήκε το τέλειο θύμα στο πρόσωπο μιας Αλγερινής μπλόγκερ την οποία εντόπισε στα κοινωνικά δίκτυα, προσέγγισε και εν συνεχεία, δολοφόνησε.

ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ 31 Ιαν 2023 | 12:39

"Κάποιες εκλογές θα γίνουν μετά το Πάσχα": Ο νέος χρησμός Μητσοτάκη από την Ιαπωνία για την ημερομηνία της κάλπης

"Κάποιες εκλογές θα γίνουν σίγουρα μετά το Πάσχα", δήλωσε ο κ. Μητσοτάκης σε σύντομη συνομιλία που είχε με δημοσιογράφους, λίγο πριν την αναχώρησή του από την Ιαπωνία.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 31 Ιαν 2023 | 12:32

Κάλεσμα Μητσοτάκη σε Ιάπωνες επιχερηματίες: Η Ελλάδα μπορεί να προσφέρει ενδιαφέρουσες επενδυτικές ευκαιρίες

Στη διάρκεια της εκδήλωσης υπεγράφη Μνημόνιο Κατανόησης μεταξύ του Enterprise Greece και του JETRO.

ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ 30 Ιαν 2023 | 20:39

Η αφοπλιστική απάντηση Δένδια για τις εκλογές: Εγώ πάντως έχω βάλει το τελευταίο μου ραντεβού στις 9 Απριλίου

Αυτό είπε γελώντας ο υπουργός Εξωτερικών σε εκδήλωση προσωπικού της Alpha Bank, δίνοντας την δική του εκτίμηση για την ημερομηνία της πρώτης εκλογικής αναμέτρησης.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ 30 Ιαν 2023 | 18:42

Μετά τον χαμό που προκλήθηκε με την εμφάνισή της στο Ντουμπάι, η Μπιγιονσέ κέρινη στο Μουσείο Τισό στο Βερολίνο

Το κέρινο ομοίωμα της Μπιγιονσέ στο Μουσείο Τισό στο Βερολίνο είναι εντυπωσιακό.

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ 30 Ιαν 2023 | 15:02

Ελλάδα - Ιαπωνία: Οι πέντε συμφωνίες που υπέγραψαν Μητσοτάκης και Kishida - Η συνεργασία σε ναυτιλία, τουρισμό, ενέργεια

Στην Κοινή Δήλωση υπάρχουν σημαντικές αναφορές των δύο ηγετών στην ανάγκη σεβασμού της κυριαρχίας και της εδαφικής ακεραιότητας των χωρών.

"Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΞΩΣΤΡΕΦΗΣ" 30 Ιαν 2023 | 13:14

Το κάλεσμα Μητσοτάκη στους Ιάπωνες επιχειρηματίες: Εξετάστε την Ελλάδα ως επενδυτικό προορισμό

Η Ελλάδα έχει καταφέρει να γυρίσει σελίδα σημείωσε ο Κυριάκος Μητσοτάκης μιλώντας στους Ιάπωνες.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 30 Ιαν 2023 | 10:48

Στην Ιαπωνία ο Μητσοτάκης: Η συνάντηση με τον διάδοχο του θρόνου και η αναλυτική παρουσίαση στους επενδυτές [εικόνες]

Επίσημη επίσκεψη στην Ιαπωνία πραγματοποιεί ο πρωθυπουργός, Κυριάκος Μητσοτάκης με στόχο την προσέλκυση επενδύσεων.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ 30 Ιαν 2023 | 08:10

Ο Μητσοτάκης στην Ιαπωνία: Οι επενδύσεις στην πρώτη γραμμή επαφών του πρωθυπουργού

Μείζονος σημασίας για τη στρατηγική προσέλκυσης νέων επενδύσεων στην Ελλάδα αποτελούν οι επαφές και οι συζητήσεις που θα έχει σήμερα και αύριο επί ιαπωνικού εδάφους ο πρωθυπουργός.

ΑΠΟΨΕΙΣ 29 Ιαν 2023 | 18:29

DW: Γίνεται η Γερμανία εμπόλεμο μέρος στέλνοντας τα Leopard στην Ουκρανία; - Τι λένε οι ειδικοί

Ειδικοί στο διεθνές δίκαιο εκτιμούν ότι η Γερμανία δεν εισέρχεται στον πόλεμο με την αποστολή βαρέων αρμάτων Leopard.

Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ 29 Ιαν 2023 | 12:41

Μητσοτάκης από Ιαπωνία: "Σημαντική επίσκεψη σε μια από τις μεγαλύτερες οικονομίες του κόσμου"

Ο Κυριάκος Μητσοτάκης αναλύει τις δράσεις της κυβέρνησης την εβδομάδα που πέρασε.